سعودی اینترنشنال به پایان کار خود نزدیک می شود

شبکه ماهواره ای ایران اینترنشنال که با بودجه عربستان سعودی برای فعالیت علیه ایران در لندن فعالیت می کرد، در مسیر تعطیلی قرار گرفت

به گزارش مؤسسه راهبردی دیده بان، شبکه لندنی ایران اینترنشنال که با پول عربستان سعودی برای فعالیت علیه ایران تأسیس شده، اکنون به پایان راه خود نزدیک شده و بنا به تصمیم مدیران و سرمایه گذاران اصلی اش بزودی تعطیل خواهد شد.

به گفته یک منبع آگاه، سرمایه گذاران سعودی این شبکه بر اساس تحلیل سرویس های جاسوسی غربی، فعالیت شبکه سعودی اینترنشنال را ناموفق ارزیابی کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که این شبکه نتوانسته اهداف آنها علیه ایران را محقق کند، از این رو در حال طراحی برای پایان فعالیت آن هستند.

اینترنشنال با صرف هزینه های بسیار بالایی راه اندازی شد و در طول مدت فعالیتش نیز هزینه های نامتعارفی را صرف کرد که پیش از این در هیچ یک از رسانه های ضد انقلاب سابقه نداشته است، اما نتوانست اهداف مورد نظر عربستان سعودی و سرویس های غربی علیه ایران را محقق کند.

فعالیت های اینترنشنال در خبرسازی های دروغ یا اقدامات غیر حرفه ای اش در اغتشاشات اخیر که از آموزش ساخت سلاح دست ساز و ترویج خشونت تا تشویق و خط دهی برای اقدام تروریستی را در بر گرفت؛ باعث شد تا جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی این شبکه ماهواره ای را به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده و هر گونه ارتباط و همکاری با آن را مشمول قوانین ضدتروریسم در ایران نماید.

این اقدام ایران باعث ایجاد حواشی جدی در درون اینترنشنال شده که نمونه آن درخواست ها برای جدایی و قطع همکاری از سوی کارمندان این شبکه و همچنین هماهنگی مدیران اینترنشنال با سرویس اطلاعاتی انگلیس برای ممنوع الخروجی کارمندان این شبکه است.

اکنون سرمایه گذاران و سیاست گذاران این شبکه به این نتیجه رسیده اند که اینترنشنال دیگر کارکرد لازم برای اهداف مورد نظرشان را نداشته و صرفه لازم برای خرج بودجه های کلان را ندارد، از این رو یا باید در سطوح پایین تر و در حاشیه به فعالیتش ادامه دهد یا اینکه به کلی به فعالیتش خاتمه دهند.

بدون شک تعطیلی کامل اینترنشنال و جدایی محتمل بسیاری از کارمندانش با افشاگری هایی از درون این شبکه در رابطه با ارتباطاتش با سرویس های اطلاعاتی بیگانه و عربستان سعودی همراه خواهد بود و اکنون این مسئله جدی ترین چالش سرمایه گذاران اینترنشنال در مسیر تعطیلی این شبکه است.

 

 

 

 

 

 

 

 
انتهای متن/

یکشنبه, 29 آبان 1401 ساعت 15:12

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید