داستان های عبرت آموز
آسان بی‌اندیش، راحت زندگی کن

 وی پس از بازگشت از نزد راهب به تمام مستخدمین خود دستور می دهد با خرید بشکه های رنگ سبز تمام خانه را با سبز ، رنگ آمیزی کنند.

می‌گویند در کشور ژاپن میلیونری زندگی می‌کرد که از درد چشم خواب به چشم نداشت و برای مداوای چشم دردش انواع قرص‌ها را خورده و آمپول‌ها را به خود تزریق کرده بود؛ اما نتیجه چندانی نگرفته بود . وی پس از مشاوره فراوان با پزشکان و متخصصان زیاد درمان درد خود را مراجعه به یک راهب مقدس و شناخته شده می‌بیند .

وی به راهب مراجعه می‌کند و او نیز پس از معاینه وی به او پیشنهاد می‌کند که مدتی به هیچ رنگی به جز رنگ سبز نگاه نکند . وی پس از بازگشت از نزد راهب به تمام مستخدمین خود دستور می دهد با خرید بشکه های رنگ سبز تمام خانه را با سبز ، رنگ آمیزی کنند . همین‌طور تمام اسباب و اثاثیه خانه را با همین رنگ عوض می‌کند .

پس از مدتی رنگ ماشین ، ست لباس اعضای خانواده و مستخدمین و هر آنچه به چشم می‌آید را به رنگ سبز و ترکیبات آن تغییر می‌دهد و البته چشم دردش هم تسکین می‌یابد . بعد از مدتی مرد میلیونر برای تشکر از راهب وی را به منزلش دعوت می‌نماید. راهب نیز که با لباس نارنجی رنگ ، به منزل او وارد می شود متوجه می‌شود که باید لباسش را عوض کرده و خرقه‌ای به رنگ سبز به تن کند. او نیز چنین کرده و وقتی به محضر بیمارش می‌رسد از او می پرسد: «آیا چشم دردت تسکین یافته؟» مرد ثروتمند نیز تشکر کرده و می‌گوید: «بله؛ اما این گرا‌ن‌ترین مداوایی بود که تاکنون داشته‌ام.»

مرد راهب با تعجب به بیمارش می‌گوید: «بالعکس این ارزان‌ترین نسخه‌ای بوده که تاکنون تجویز کرده‌ام. برای مداوای چشم دردتان تنها کافی بود عینکی با شیشه سبز خریداری کنید و هیچ نیازی به این همه مخارج نبود. برای این کار نمی‌توانی تمام دنیا را تغییر دهی، بلکه با تغییر چشم اندازت می‌توانی دنیا را به کام خود درآوری.» تغیر دنیا کار احمقانه‌ای است اما تغییر چشم اندازمان ارزانترین و موثرترین روش می باشد .

نتیجه اخلاقی: آسان بی‌اندیش . راحت زندگی کن، برای فراهم نمودن شرایط ایده آل خود ، نمی توانی تمام دنیا را تغییر دهی ولی با تغییر چشم اندازت می توانی دنیا را به کام خود درآوری.
انتهای متن/

سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 09:59

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید