سخنرانی وزیر امورخارجه در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل

وزیر امورخارجه: احترام به حقوق بشر و کرامت انسان برای جمهوری اسلامی ارزشی بنیادین است

به گزارش دیده بان، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه روز دوشنبه در پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر گفت: حفاظت و ارتقای حقوق بشر دغدغه مشترک تمامی ملت‌های جهان است. هیچ کشور یا گروهی نباید خود را مستحق انحصارطلبی در مالکیت یا حق صیانت از حقوق بشر بداند یا دیگر کشورها را به تسلیم در برابر تفسیرهای خودساخته از حقوق بشر مجبور کند.

وزیر امور خارجه افزود: احترام به حقوق بشر و کرامت انسانی برای جمهوری اسلامی ایران یک ارزش بنیادین است و ریشه در رسوم و باورهای ملی و اعتقادات مذهبی ما دارد و ما در این چهاچوب به طور خستگی ناپذیر و مستمر برای صیانت و ارتقای حقوق بشر و کرامت انسانی تلاش کرده ایم. ما در طول تاریخ طولانی و با عظمت خود آموخته ایم که نباید از مشکلات و ناملایمات ناامید شده یا اجازه دهیم که موانع ما را از مسیرمان منحرف کنند. در اینجا تمایل دارم نکات مختصری را در خصوص حقوق بشر عرض کنم و توضیح دهم چگونه این مفهوم مهم و متعالی توسط تعداد محدودی از کشورها متاسفانه مورد سوءاستفاده سیاسی و ابزاری قرار گرفته است.

امیرعبداللهیان یادآور شد: قطعنامه ای که منجر به تشکیل شورای حقوق بشر شد مبتنی بر اهداف و اصولی شامل توسعه روابط دوستانه میان کشورها بر پایه احترام به اصل حقوق برابر و حق تعیین سرنوشت برای مردم است. اما در عمل شاهد آنیم که شورا را وادار کرده اند تا موارد مشخصی را در دستور کار خود قرار دهد که به توسعه روابط دوستانه میان کشورها هیچ کمکی هم نمی‌کنند. نیاز است که شورا اعتبار و اثربخشی خود را با توسل به اصول همکاری و گفت و گوی واقعی میان کشورهای عضو بازیابی کند.

وی اضافه کرد: حقوق بشر مهم هستند و نمی‌توان آنها را از یکدیگر جدا کرد. حقوق اقتصادی و اجتماعی را نباید به عنوان حقوق دست دوم در نظر گرفت. این حقوق در مرتبه بعد از حقوق مدنی و سیاسی نباید قرار داده شوند. حق توسعه و تمامی اجزای آن را باید در این چارچوب در نظر گرفت.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: اقدامات یکجانبه قهری همانگونه که غیرقانونی و ضدانسانی اند به طور نظام مند حقوق اساسی بشر را در کشورهای هدف، نقض می‌کنند. دولت‌های آمریکا یکی پس از دیگری باید به دلیل چنین رفتاری پاسخگو باشند. همچنین آن تعداد از کشورهای اروپایی و دیگر کشورهایی که از اقدامات یکجانبه قهری آمریکا تبعیت کرده نیز باید پاسخگو باشند. هیچ یک از آنها جایگاه و صلاحیت اخلاقی برای صحبت در مورد حقوق بشر در ایران ندارند. این یک ریاکاری محض است که از حقوق بشر ایرانیان دفاع کنیم و در عین حال همین مردم را از حقوق اولیه بهداشت، تحصیل و زندگی محروم کنیم.

هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که در عملکرد حقوق بشری خود بی نقص است

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: هیچ کشوری نمی تواند ادعا کند که در عملکرد حقوق بشری خود بی نقص است. آمریکا کشور شماره یک جهان از لحاظ تهاجمات و دخالت‌های نظامی، کودتا و اعمال تحریم‌های غیرقانونی اقتصادی علیه دیگر کشورها است.

نهادهای حقوق بشر به ابزاری برای پیشبرد سیاست خارجی غرب تبدیل شده اند

وی تصریح کرد: سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل می توانند و باید به ارتقا و صیانت از حقوق بشر از طریق گفت و گوی واقعی، تعامل سازنده و همکاری و ظرفیت سازی در فضایی برابر و همراه با احترام متقابل کمک کنند. سازوکار موسوم به یو پی آر یکی از ابزاری است که می‌توان در قالب آن تبادلات فراگیر و تعاملی میان کشور های عضو بوجود آورد. نهادهای حقوق بشر از جمله شورای حقوق بشر متأسفانه توسط تعداد معدودی از کشورها به رهبری ایالات متحده به ابزاری برای پیشبرد سیاست خارجی تبدیل شده اند.

وزیر امور خارجه گفت: تجمعات مسالمت آمیزی که در پی فوت غم انگیز خانم مهسا امینی در کشور من برگزار شد نمایانگر روحیه همبستگی و همدردی مردم ایران با یک دختر جوان هموطن آنها بود. اما این تجمعات مسالمت آمیز بواسطه دخالت عناصر تروریستی به خشونت کشیده شد. در همین راستا تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی فارسی زبان مستقر در آمریکا و انگلیس نیز در برنامه‌های به ظاهر خبری خود به آموزش و ترویج خشونت و ترور در ایران پرداختند.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: این خشونت‌ها و مداخلات خارجی، جان افراد بی‌گناه از جمله ۷۰ نیروهای مجری قانون را گرفت و منجر به ویرانی و خسارت فراوان به بسیاری از اموال عمومی و خصوصی شد. در حالیکه پلیس ایران اجازه استفاده از سلاح جنگی را نداشت. آشوبگران با سلاحهای گرم و سرد اقدام به کشتار کردند.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: هیچ کشور مسئولی نمی‌تواند اجازه دهد امنیت و نظم عمومی با رفتار خشونت آمیز و غیرقانونی به خطر بیفتد. کمیته ملی که برای تحقیق و رسیدگی به جنبه‌های مختلف اغتشاشات در ایران ایجاد شده، موظف است ضمن شناسائی علل وقوع ناآرامی های اخیر، به راستی آزمایی ادعاها و اتهامات وارده علیه نیروهای تامین کننده نظم و امنیت عمومی و احراز و گزارش تقصیر و قصور احتمالی در این فرایند، جبران خسارات وارده به شهروندان و اموال و اماکن خصوصی و عمومی، بررسی وضعیت بازداشت شدگان، تعیین وضعیت جانباختگان و بررسی نقش عوامل خارجی مانند رسانه‌ها و فضای مجازی و کشورها در ایجاد و گسترش اغتشاشات، بپردازند. لازم به ذکر است که اکثریت افرادی که در جریان اغتشاشات دستگیر شدند، به استثنای کسانی که مرتکب جنایت شده بودند، مورد عفو قرار گرفته و اکنون آزاد هستند.

وی افزود: این کمیته ملی درحال انجام تحقیقات جامع در مورد اغتشاشات است و علل زمینه‌ای و عوامل مختلفی که به این وضعیت دامن زد را شناسایی، شکایات مردمی را دریافت و گزارش خود را برای پیگیری‌های لازم به مقامات مربوطه ارائه خواهد کرد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین چالش‌های عصر حاضر، ظهور و رشد گروههای افراطی و تروریستی در نقاط مختلف جهان است. هتک حرمت اخیر به قرآن کریم در برخی کشورهای غربی و اقدام تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ در ایران که جان ۱۳ نفر شامل زنان و کودکان بی گناه ایرانی را گرفت نمونه ای از این موارد است.

وزیر امور خارجه بیان کرد: ایران همواره در خط مقدم مبارزه با تروریسم بوده است، منطقه ما مجاهدت‌های شهید سردار سلیمانی علیه داعش را فراموش نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران تا سپردن مقامات عامل و مباشر در به شهادت رسانیدن شهید سلیمانی به دست عدالت از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: زنان ما در عرصه‌های مختلف اعم از علمی، آموزشی، سلامت و بهداشت و فعالیتهای اجتماعی و سیاسی پیشرفت چشمگیری داشته اند و امروز تصویر زن ایرانی در جهان با «توانمندی» و «پویایی» در همه عرصه‌های سیاسی بین المللی - اجتماعی - علمی - فنآوری -تولیدی و...گره خورده است.

برخی کشورهای اروپایی در «تروریسم‌شویی» شرکت کردند

وزیر امور خارجه ادامه داد: نقش گروه های تروریستی ضد ایرانی در اغتشاشات اخیر ایران کاملا مشهود بود. برخی از کشورهای اروپایی درچارچوب معیارهای دوگانه و در «تروریسم‌شویی» (terrorism laundering) شرکت کردند. آنها تسهیلات مالی و لجستیکی قابل توجهی را در اختیار برخی از عناصر تروریست قرار دادند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه مفهوم حقوق بشر در هیچ کجای دنیا بیشتر از فلسطین اشغالی به چالش کشیده نشده است، تأکید کرد: نقض سیستماتیک حقوق بشر و جنایات علیه بشریت توسط رژیم صهیونیستی باید متوقف شود. تا زمانی که فلسطین تحت اشغال باقی است و جنایات اسرائیل ادامه دارد، به سختی می توان اعتباری برای سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل در نظر گرفت.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در اجرای تعهدات حقوق بشری قاطعانه به کار خود ادامه داده و از حقوق ملت بزرگ ایران قویا دفاع می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران بامداد دوشنبه در صدر هیاتی وارد ژنو شد تا در نشست عالیرتبه پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل شرکت کند.

شورای حقوق بشر حدود یک دهه است که واجد نقش مهمی در سیاست بین المللی است. این شورا به جهت کارکرد و رویه نسبتا متفاوت خود با شورای امنیت سازمان ملل، به دور از رسالت اصلی خود، به ابزاری سیاسی نزد قدرتهای غربی تبدیل شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:ایرنا
انتهای متن/

سه شنبه, 09 اسفند 1401 ساعت 12:25

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید