حقوق بشر آمریکایی؛ سوخت ماشین نسل‌کشی در غزه

ماشین کشتار و قتل‌عام رژیم صهیونیستی فقط با جنگ‌افزار آمریکایی در خیابان‌ها و محله‌های غزه پیش نمی‌رود، بلکه اصول ادعایی حقوق بشر آمریکایی نیروی محرکه این ماشین مرگ است.

 به گزارش دیده بان، ۲۶۸ روز از زمان آغاز جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ (۱۵ مهر ۱۴۰۲) می‌گذرد و این منطقه اکنون به محل مجموعه‌ای از بی‌سابقه‌ترین و بدترین جنایت‌های جنگی و ضد بشری تبدیل شده است: بزرگ‌ترین گورستان دسته جمعی، قحطی‌زده‌ترین نقطه زمین، گورستان کودکان، ناامن‌ترین مکان برای زنان باردار، ...

ماشین نسل‌کشی رژیم صهیونیستی که با استاندارد‌های دوگانه حقوق بشر غربی به‌ویژه حقوق بشر آمریکایی تغذیه می‌شود، تاکنون حدود ۳۸ هزار نفر فلسطینی ساکن غزه را قتل‌عام و و حدود ۹۰ هزار نفر را مجروح کرده است.

نگاهی به آمار و ارقام ناشی از جنایت‌های تقریبا ۹ ماهه رژیم صهیونیستی در غزه از شمار آوارگان تا کودکان شهید، از قربانیان سوءتغذیه تا مادران شهید، از بیمارستان‌های بمباران شده تا خبرنگاران شهید، ... حیرت‌انگیز هستند و تایید می‌کنند که رژیم صهیونیستی از مجازات غیرقانونی دسته جمعی، اسلحه‌سازی گرسنگی، تخریب ساختمان‌های مسکونی و حمله‌های توپخانه‌ای و هوایی مکررو در بسیاری از موارد بی‌هدف استفاده کرده است

دیگر جایی برای این پرسش که آیا رژیم صهیونیستی قوانین بین‌المللی بشردوستانه را نقض کرده است یا خیر، باقی نمانده است، اما موضوع مهم این است که چه چیزی ماشین نسل‌کشی و قتل‌عام رژیم صهیونیستی را طی ۹ ماه گذشته به پیش برده است؟

432313 152

براساس گزارش‌های سازمان‌ها و گروه‌های حقوق بشری همدستی آمریکا در جنایت‌های ۹ ماهه رژیم صهیونیستی علیه غزه آشکار است؛ سوخت ماشین کشتار و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، همان حقوق بشر آمریکایی است که تاکنون جنایت‌های مرگ‌بار و ضد بشری متعددی را در سراسر جهان رقم زده است.

تسلیحات مورد استفاده رژیم صهیونیستی در غزه عمدتا ساخت آمریکا هستند؛ براساس گزارش رویترز، آمریکا طی هشت ماه جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه هزاران بمب سنگین به این رژیم داده است.

براساس گزارش یادشده به نقل از ۲ مقام آمریکایی، واشنگتن از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تاکنون ۱۴ هزار بمب با قدرت تخریب ۲ هزار پوندی، ۶ هزار و ۵۰۰ بمب با قدرت تخریب ۵۰۰ پوندی، ۳ هزار موشک هدایت‌شونده دقیق هل فایر، هزار بمب سنگرشکن، ۲ هزار و ۶۰۰ بمب کوچک قطر و هزاران تسلیحات دیگر به رژیم صهیونیستی داده است.

آمریکا همچنین از زمان آغاز جنگ علیه غزه نیرو‌ها و مستشاران نظامی خود را به اراضی اشغالی گسیل کرده است.

این کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به رژیم صهیونیستی در شرایطی رخ داد که جامعه جهانی خواستار قطع کمک‌های نظامی به رژیم صهیونیستی جهت توقف نسل‌کشی در غزه شده است، اما واشنگتن با استفاده از حیله حقوق بشر آمریکایی همچنان به ارسال تسلیحات به اراضی اشغالی جهت فروریختن بر سر شهروندان بی دفاع غزه ادامه می‌دهد.

این در حالی است که بخش ۵۰۲B قانون کمک‌های خارجی آمریکا، وزارت خارجه این کشور را ملزم می‌کند که اطمینان حاصل کند که کمک‌های امنیتی آمریکا باعث نقض فاحش حقوق بشر نمی‌شود؛ ضمن اینکه قوانین موسوم به لیهی که چندین دهه پیش در کنگره آمریکا تصویب شد، ارسال کمک‌های نظامی این کشور به بازیگران مرتکب نقض فاحش حقوق بشر را ممنوع می‌کند.

432314 399

این یک واقعیت است که آمریکا به‌عنوان مهم‌ترین متحد و بزرگ‌ترین منبع کمک‌های نظامی و تسلیحات جنگی رژیم صهیونیستی همدست نسل‌کشی آن در غزه است؛ هرچند که مقام‌های آمریکایی گاه‌وبی‌گاه از اعمال فشار ادعایی بر مقام‌های صهیونیست برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان که از آن به‌عنوان تلفات جانبی یاد می‌کنند، سخن بگویند.

مقام‌های آمریکایی تاکنون مدرک و مستندی برای این ادعای بی‌اساس خود ارائه نکرده‌اند؛ حرکت سیاست خارجی کاخ سفید نیز در مسیر حقوق بشر آمریکایی دیگر فراهم‌کننده سوخت ماشین کشتار رژیم صهیونیستی در غزه است.

توجیه جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه با ادعا‌های بی‌اساسی که هیچ جایی در اصول و قوانین بین‌المللی، حقوق بشری و بشردوستانه ندارند، عمق ریاکاری این نوع از حقوق بشر را آشکار کرده است؛ حقوق بشری که نه براساس احترام به اصول انسانی بلکه براساس تامین منافع آمریکا تعریف و اجرایی می‌شوند.

حقوق بشر آمریکایی در برخی از موارد خود را ملزم به مداخله تنش‌آفرین در امور داخلی دیگر کشور‌ها می‌بیند و در عین حال، از نقض آشکار حقوق انسان‌ها به دست متحدان و شرکای خود بی‌تفاوت مانده و حتی آن را توجیه می‌کند.

ساختار و نهاد‌های سیاست خارجی آمریکا طی ۹ ماه گذشته به شکل گسترده تلاش کردند تا برای حفاظت از رژیم صهیونیستی در مسیر دست یافتن به اهداف گزافه‌ای که همچنان محقق نشده، همه سازوکار‌ها و سازمان‌های حقوق بشری و بین‌المللی را به خط کنند.

واشنگتن در مسیر فعالیت قانونی دیوان بین‌المللی دادگستری و دیوان بین‌المللی کیفری برای رسیدگی به پرونده جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه نیز مانع‌تراشی می‌کند؛ این مانع‌تراشی طیف گسترده‌ای از اقدام‌های غیرقانونی و حتی تهدید و ارعاب اعضای دیوان بین‌المللی دادگستری و دیوان بین‌المللی کیفری را شامل می‌شود.

در عین حال، براساس بررسی‌های انجام شده آمریکا بیش از هر عضو دیگر شورای امنیت، قطعنامه‌های انتقادی از رژیم صهیونیستی را وتو کرده است.

آمریکا از سال ۱۹۴۵ تا دسامبر ۲۰۲۳ (آذر ۱۴۰۲) در مجموع ۸۹ بار قطعنامه‌های شورای امنیت را وتو کرده است که ۴۵ مورد آن مربوط به رژیم صهیونیستی بوده است؛ بیشتر این قطعنامه‌ها با هدف تعیین چارچوبی برای صلح در مناقشه چند دهه‌ای فلسطین و رژیم صهیونیستی ارائه شده و خواستار پایبندی رژیم صهیونیستی به قوانین بین‌المللی، درخواست حق تعیین سرنوشت برای مردم فلسطین و تشکیل کشور فلسطین یا محکوم کردن رژیم صهیونیستی به دلیل آوارگی فلسطینی‌ها و شهرک‌سازی‌های مداوم در سرزمین‌های اشغالی بودند.

432315 578

این رقم به این معنا است که آمریکا بیش از نیمی از حق‌های وتوی خود را در موضوع قطعنامه‌های انتقادی از رژیم صهیونیستی استفاده کرده است؛ از این تعداد ۳۳ قطعنامه مربوط به اشغال اراضی فلسطینی از سوی رژیم صهیونیستی یا سوءرفتار با مردم فلسطین بوده است.

آمریکا نخستین بار در سپتامبر ۱۹۷۲ (شهریور ۱۳۵۱) از حق وتوی شورای امنیت برای حمایت از رژیم صهیونیستی استفاده کرد؛ پس از آن، آمریکا از حق وتوی خود برای توقف مکرر قطعنامه‌های انتقادی از رژیم صهیونیستی استفاده کرد.

واشنگتن بین سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۹۰، در مجموع ۲۱ بار از حق وتوی خود در حمایت از رژیم صهیونیستی استفاده کرد.

رسانه‌های آمریکایی یا همان سفیدشویان جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه نیز با استناد به اصول ادعایی حقوق بشر آمریکایی، با استفاده از ابزار‌های تحریف، مبهم‌گویی، دروغ‌سازی، فرافکنی و اتهام‌زنی تلاش می‌کنند تا جنایتی را که در غزه می‌گذرد، به سود اشغالگران به خورد افکار عمومی آمریکا و جهان بدهند.

این رویه رسانه‌های آمریکایی حتی منجر به اخراج و قطع همکاری خبرنگاران و روزنامه‌نگراانی شده که موضع خود درباره نقض حقوق بشر در غزه و حمایت از مردم فلسطین را اعلام کردند.

حقوق بشر آمریکایی حتی استفاده از اسکله ساخته شده با ادعای تسهیل کمک‌رسانی به مردم غزه به‌عنوان ساکنان قحطی‌زده‌ترین مکان در جهان، برای انجام جنایت جنگی رژیم صهیونیستی را توجیه می‌کند؛ اسکله آمریکا در سواحل غزه فقط در مواردی فعالیت می‌کند که بتواند مسیر جنایت‌های رژیم صهیونیستی را هموار کند.

حقوق بشر آمریکایی برخلاف ادعا‌های کاخ سفید نه توجهی به حقوق بشری دارد و نه وقعی به اقتدار اخلاقی ادعایی واشنگتن می‌گذارد؛ اکنون همه جهان به خوبی دریافته‌اند که دغدغه‌ها، نگرانی‌ها و مداخله‌های حقوق بشری آمریکا صرفا ژست‌هایی هستند که با هدف تامین منافع آمریکا گرفته می‌شوند.

آسیب‌های بلندمدت چنین رویکردی به مراتب مخرب‌تر از دستاورد‌های کوتاه‌مدت آن هستند و همان‌طور که اعتراض‌ها و تجمع‌های جهانی علیه جنگ رژیم صهیونیستی و البته اعتراض‌های دانشگاهی در آمریکا در حمایت از مردم فلسطین نشان داد، ضریب حفظ اعتبار و تامین منافع آمریکا از طریق اتخاذ این رویکرد بسیار کاهش یافته است.

نتیجه حرکت کاخ سفید در مسیر اصول مرگ‌بار حقوق بشر آمریکایی، ممکن ساختن تلفات گسترده غیرنظامیان غزه در نتیجه اقدام‌های جنایت‌کارانه رژیم صهیونیستی است.

در عین حال، یکی دیگر از قربانیان این روند، اعتبار جهانی در مسیر زوال آمریکا است که زیر فشار سنگین ریاکاری و استاندارد‌های دوگانه حقوق بشر آمریکایی خفه می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای متن/

یکشنبه, 10 تیر 1403 ساعت 12:29

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید