پس از قتل یک روزنامه نگار در اقلیم
تنش بین پارتی و پ.ک.ک

مسئول پ ک ک :مکانی که شوکری ریکان خبرنگار ترور شده این شبکه ترور شده، تحت کنترل حزب دمکرات کردستان عراق – پارتی – است و هیچ شخصی بدون اجازه پارتی نمی تواند وارد آنجا شود.

به گزارش دیده بان، در پی آنکه هفته گذشته شکری زین الدین معروف به شکری ریکانی گزارشگر و تصویر بردار شبکه تلویزیونی KNN در اقلیم کردستان عراق به قتل رسید، محل کشف جسد این روزنامه نگار باعث بروز تنش و اختلاف جدیدی بین پارتی و پ.ک.ک شده است.

براساس بیانیه جنبش تغییر به رهبری نوشیروان مصطفی امین «شکری زین الدین» تصویربردار و گزارشگر شبکه تلویزیونی «کی.ان.ان» وابسته به جنبش تغییر در شهر«آمدی» واقع در استان دهوک در شمال عراق توسط افراد ناشناس به قتل رسید. این گروه سیاسی در بیانیه خود با اشاره به اینکه 'شکری زین الدین پیشتر نسبت به ترور و تهدیدش به قتل هشدار داده بود، خواهان یافتن قاتلین وی شد.

رسانه های نزدیک به حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) به رهبری مسعود بارزانی اعلام کرده اند که جنازه شکری زین الدین در یک منطقه کوهستانی تحت کنرل پ.ک.ک پیدا شده است اما رسانه های پ.ک.ک این ادعا را رد می کنند و می گویند: محل قتل و مکانی کهخ جسد در آن یافت شده تحت کنترل پارتی است.

"هوال علی" از مسئولان بخش رسانه ای پ.ک.ک، درخصوص ترور گزارشگر شبکه KNN گفت: مکانی که شوکری ریکان خبرنگار ترور شده این شبکه ترور شده، تحت کنترل حزب دمکرات کردستان عراق – پارتی – است و هیچ شخصی بدون اجازه پارتی نمی تواند وارد آنجا شود.

وی افزود ترور کردن این خبرنگار، سناریویی از پیش تعیین شده بوده چراکه مکان ترور این خبرنگار، محلی ممنوعه بوده و کسی بدون اجازه پارتی حق ورود به آنجا را ندارد چراکه نیروهای امنیتی پارتی موسوم به آسایش به هرکسی این اجازه را نخواهند داد. علی در ادامه افزود: پ.ک.ک به هیچ وجه ارتباطی با ترور شوکری ریکانی ندارد و در این خصوص هم نگران است.
این مسول پ.ک.ک در پایان گفت: هیئت تحقیق برای ترور شوکری ریکانی تشکیل شده است تا حقایق را آشکار کند. درخصوص سخنان برخی مقامات مبنی بر اینکه وی توسط حیوانات وحشی کشته شده است ، گفت: ما چند سال است که در کوهستان فعالیت دارنیم و موردی که فردی از سوی حیوانات وحشی کشته شده باشد، ندیده ایم.
طی سالهای اخیر ترور چندین روزنامه نگار در اقلیم کردستان نگرانی هایی را در پی داشته است. سردشت عثمان، سوران مامه حمه، کاوه گرمیانی و ویداد حسین علی از جمله خبرنگاران و روزنامه نگارانی بودند که طی سالهای اخیر ترور شدند.
روز شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ (۱۳ آگوست ۲۰۱۶) "ویداد حسین علی" روزنامه نگار کُرد عراقی که برای یکی از خبرگزاری‌های وابسته به پ.ک.ک فعالیت می‌کرد، پس از خروج از منزلش از سوی چند فرد ناشناس ربوده و ساعاتی بعد جنازه وی که آثار شکنجه و اذیت و آزار نیز روی بدنش مشهود بود، در کنار جاده مواصلاتی شهر دهوک و منطقه سیمیل در شمال عراق پیدا شد. همان زمان پ.ک.ک عناصر پارتی را به عنوان عامل ترور ویداد حسین علی معرفی کرد.
اختلاف نظر و تنش پ.ک.ک و پارتی بر سر قتل "ویداد حسین علی" هنوز پایان نیافته است که اکنون هر یک از این دو طرف، محل قتل شکری ریکانی را در قلمرو دیگری می داند.
انتهای متن/

دوشنبه, 15 آذر 1395 ساعت 14:28

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید