هشدار بغداد به اربیل
ضرب‌الاجل چند ساعته برای تحویل گذرگاه «فیشخابور»

منابع آگاه می‌گویند که بغداد تنها چند ساعت دیگر به نیروهای تحت فرمان «مسعود بارزانی» برای تحویل گذرگاه مرزی «فیشخابور» مهلت داده است.

 به گزارش دیده بان، نیروهای عراقی، جمعه، چند ساعت دیگر به نیروهای تحت فرمان «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان مهلت دادند تا از گذرگاه مرزی «فیشخابور» که یک منطقه مرزی دارای لوله‌های نفتی با ترکیه به شمار می‌رود و از سال 2014 در اشغال این نیروهاست، عقب‌نشینی کنند.به نوشته پایگاه خبری «میدل‌ ایست آنلاین»، یک مقام مسئول عراقی که خواست نامش فاش نشود، گفت: ما چند ساعت دیگر به نیروهای کُردی مهلت داده‌ایم تا از فیشخابور عقب‌نشینی کنند. تیراندازی در حال حاضر متوقف شده است و تنها گاهی صدای تیرهای پراکنده‌، به گوش می‌رسد.

بنا بر این گزارش پنجشنبه، درگیری‌های شدید توپخانه‌ای میان نیروهای تحت فرمان بارزانی و نیروهای عراقی که خود را به نزدیکی گذرگاه فیشخابور رسانده‌اند، روی داد. این گذرگاه در راس مثلث اراضی ترکی، عراقی و سوری قرار دارد و بسیار برای کُردها، راهبردی به شمار می‌رود.

سه‌شنبه (دوم آبان) نیز منابع خبری از مذاکرات میان فرماندهان نظامی ارتش عراق و پیشمرگه برای تحویل این گذرگاه مرزی به بغداد، خبر دادند و اعلام شد که بغداد به طرف کردی 24 ساعت یعنی تا صبح روز چهارشنبه(سوم آبان) فرصت داده تا این گذرگاه را به نیروهای عراقی تحویل دهد.

نیروهای پیشمرگه در پی هرج و مرج ایجاد شده پس از حمله سه سال پیش داعش به عراق، بر خطوط نفتی ممتد از استان کرکوک به موصل در شمال استان نینوا سیطره یافتند و تاکنون این سیطره ادامه داشته است اما در پی برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان، بغداد تصمیم گرفت تا اوضاع در مناطق مذکور را به حالت قبل از حمله داعش بازگرداند و با دستور «حیدر العبادی» ماموریت بازگرداندن نظام به این مناطق به نیروهای عراقی واگذار شد.
انتهای متن/

شنبه, 06 آبان 1396 ساعت 12:53

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید