حقیقت ماجرای آتش سوزی در پاوه چه بود؟

آتش سوزی جنگل های پاوه که بر اثر برخی اختلافات مرتعی و جنگلی رخداده بود منجر به سواستفاده برخی جریانات معاند هم شده است

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری ایسکانیوز پیام حسن زاده دبیر انجمن ژیوای پاوه در گفتگو با خبرنگار بین الملل ایسکانیوز در خصوص آتش سوزی اخیر در پاوه که منجر به جان باختن تعدادی از هموطنان کُرد شده است، اظهارداشت: آتش سوزی اخیر از شش روز پیش از منطقه ای میان دوزین و مره خیر از جنگل های منطقه پاوه و اورامان که بین دو شهرستان جوانرود و پاوه است، شروع شد که در مرحله اول مهار شد ولی متاسفانه از قسمتی دیگر دوباره آتش گرفت.

وی در خصوص منشا آتش سوزی اولیه گفت: ظاهرا منشا این آتش سوزی عامل انسانی بوده هرچند هنوز عاملش مشخص نشده است. حسن زاده تصریح کرد: آتش سوزی که از سه روز پیش شروع شد و تا الان هم ادامه دارد، آتش سوزی بر اثر شلیک گلوله از قسمت کردستان عراق بوده، در واقع منبع تیراندازی آن طرف مرز بوده و مشخص نیست چه کسانی بودند. دبیر انجمن ژیوای پاوه در پاسخ به این سوال که آیا از سمت کردستان عراق به سمت ایران تیراندازی شده بود، بیان کرد: بله به سمت جنگل های ایران شلیک کردند و آتش سوزی شروع شد و هنوز هم این آتش سوزی ادامه دارد که منجر به این فاجعه و حادثه دردناک شده است. وی در ادامه در خصوص اینکه آیا این تیراندازی با هدف درگیری بوده یا موضوع دیگری است؛ گفت: درگیری نبوده، این تیراندازی تعمدی به قصد ایجاد آتش سوزی انجام شده و شاهدن عینی این بر این موضوع صحه میگذارند.

حسن زاده افزود: ما تا کنون هیچ شخص حقیقی یا حقوقی را شناسایی نکردیم ولی در حال شناسایی عاملین هستیم و در کردستان عراق از طریق دوستان و آشنایان برخی از افرادی که در ماجرا دیده شدن تحقیقات جهت شناسایی عاملین صورت گرفته است. دبیر انجمن ژیوای پاوه در پاسخ به این سوال که آیا مسئولین قضایی ایران به ماجرا ورود کردند یا خیر؟ بیان کرد: هیچ کس ورودی نداشته، ادارات مرتبط با کنترل آتش سوزی، منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست، این شش روز در منطقه حاضر بودند اما میتوان گفت هم نیروهای مردمی و هم انجمن های مردمی نتوانستند با توجه به شرایط ویژه توپوگرافی منطقه چندان موفق باشند.

وی ادامه داد: آتش سوزی ادامه دارد و به سمت عمق خاک ایران در حال پیشروی و نزدیک شدن به شهرهای نوسود و پاوه است‌. حسن زاده در خصوص برخی شایعات مبنی بر اینکه علت حادثه را درگیری نیروهای مسلح ایران و احزاب اپوزیسون می دانند، گفت: اصلا درگیری گزارش نشده، ولی چیزی که مشخص است اینکه صدای تیر قبل از آتش سوزی ها شنیده شده ولی به هیچ وجه درگیری در کار نبوده و تیری هم که شلیک شده از طرف خاک عراق به طرف جنگل ها و مراتع ایران بوده است. دبیر انجمن ژیوای پاوه افزود: فشنگ هایی وجود دارند که زمانیکه روی زمین می افتند، آتش درست می کنند و قدرت آتش زدن و آتش سوزی دارند. وی گفت: این تیرها معمولا کارکرد نظامی جهت کشتار آدم ها ندارند و کاربردش همین آتش سوزی است، در واقع جرقه ای دارند که منجر به آتش سوزی می شود.

حسن زاده در پاسخ به این سوال که چرا باید این اتفاق از سوی برخی در عراق رخ دهد؟ بیان کرد: آنچه از شواهد پیداست و مردم محلی هم در خصوص آن نظر دارند، موضوع اختلافات مرتعی و جنگلی میان مردم این سمت و آن سمت مرز است و احتمال می رود این موضوع به دلیل این اختلافات باشد. دبیر انجمن ژیوای پاوه در پاسخ به این سوال که آیا عاملان این آتش سوزی به دنبال تصرف بخشی از مراتع ایران بودند؟ خاطرنشان کرد: خیر موضوع تصرف نیست، آنجا معمولا بعضی از مراتع و جنگل ها که صمغ و مسائل صمغ چینی دارد، بایکدیگر مشترک هستند. در واقع هر دو طرف مرز از آنها استفاده میکنند و بعضا باهم اختلاف هم دارند.

وی ادامه داد: در مراتع آنها بر استفاده دام هایشان با هم اختلاف دارند و شاید این اختلافات است که منجر به ایجاد آتش سوزی شده است. حسن زاده افزود: هنوز ثابت نشده که عامل آتش سوزی چه بوده و تحقیقات محلی و قضایی ادامه دارد. دبیر انجمن ژیوای پاوه در خصوص برخی شایعات مبنی اینکه افرادی که در این حادثه جان خود را از دست داده اند با احزاب اپوزیسیون ارتباط داشتند، بیان کرد: با شناختی که از این بچه ها و شهدا داریم، آنها وابستگی حزبی به هیچ جا نداشتند و تا جایی هم که می دانیم آنها فعالیت مدنی داشتند و هیچ فعالیت یا تخلف قضایی نداشتند. وی در پاسخ به این سوال که آیا برخی به دنبال مصادره شهروندان جان باخته به نفع خودشان هستند؟ گفت: هدف آنها را نمی دانم ولی می دانیم که این بچه ها از جامعه مدنی شهر پاوه بودند، حافظ محیط زیست بودند و این موضوع را در عمل ثابت کردند‌. حسن زاده در پایان خاطرنشان کرد: ما حتی شنیدیم برخی گفتند اینها از طیف فکری خاصی بودند، ولی چنین چیزی نبوده جز اینکه آنها فعال اجتماعی بودند و با همه اقشار جامعه ارتباط داشتند.
انتهای متن/

یکشنبه, 29 تیر 1399 ساعت 12:15

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید