بحران عراق و اقدام قابل تامل بارزانی
رئیس اقلیم کردستانِ عراق خواستار برگزاری رفراندوم استقلال شد

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستانِ عراق خواستار برگزاری یک «همه‌پرسی غیرالزام‌آور» برای استقلال این منطقه خودمختار شده است.

به گزارش دید بان، بارزانی روز با انتشار یک بیانیه بر روی وبسایت خود اعلام کرد: «این همه‌پرسی به معنای اعلام استقلال نخواهد بود، بلکه برای آگاهی از اراده و نظر مردم کُرد دربارۀ استقلال و برای آن‌ است که رهبری سیاسی کردستان ارادۀ مردم را در زمان و شرایط مناسب اجرا کند.»

وی افزود «شرایط کنونی» برای تصمیم‌گیری کُردها دربارۀ سرنوشت‌شان «مناسب» است.

بارزانی نوشت: «اگر مردم کردستان منتظر هستند که کس دیگری حق تعیین سرنوشت‌شان را به آن‌ها هدیه کند، استقلال هرگز به دست نخواهد آمد. این حق وجود دارد و مردم کردستان باید آن را تقاضا کرده و به جریان بیاندازند.»

در طول چند سال گذشته منطقۀ کردنشین عراق در تلاش بوده است تا با احداث یک خط لولۀ نفت مستقل به کشور ترکیه و موارد دیگر صادرات نفت، استقلال نسبی خود را افزایش دهد.

اما حضور گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه و کاهش شدید قیمت جهانی نفت این منطقۀ خودمختار را با مشکلات اقتصادی روبرو کرده است.

بارزانی گفت: «منطقۀ ما شاهد بسیاری از مصائب بوده و تغییر در راه است. کردها عامل هیچ یک از این مصائب نبوده‌اند. کردها تنها قربانی بوده‌اند در حالی که دیگران مصائب و درگیری را برای این منطقه به ارمغان آوردند.»

وی افزود: «کردستان نیز همچون اسکاتلند، کاتالونیا، کبک و مکان‌های دیگر حق بیان نظر خود را دربارۀ تعیین سرنوشت خویش دارد و این حق قابل مذاکره نیست.»

پیشتر نیز رئیس اقلیم کردستان عراق بدون تعیین زمان‌بندی یا تاریخ خاصی، خواستار برگزاری رفراندوم استقلال شده بود.

این در حالیست که نچیروان بارزانی، نخست وزیر کردستانِ عراق و قباد طالبانی، معاون وی در تاریخ 4 بهمن میزبان یک هیات امریکایی بودند.

براساس بیانیۀ حکومت اقلیم کردستان، نچیروان در این دیدار گزارشی مفصل برای ارائۀ «یک تصویر روشن از وضعیت موجود و ابعاد بحران (اقتصادی کردستان) به هیات امریکایی» ارائه داده است.

به گفتۀ مقامات کُرد، هیات امریکایی وعده داده است که با ارائۀ این گزارش به واشنگتن، مشاورانی برای کمک به حل بحران مالی به این منطقه اعزام کند.

بنا به گزارش منابع کُرد، 80 درصد اقتصاد این اقلیم در دهۀ گذشته با تکیه بر درآمدهای نفتی از بغداد استوار بوده است.

براساس گزارش شرکت نفت و گاز بی‌پی، ذخایر نفت اقلیم کردستان احتمالاً حدود 45 میلیارد بشکه و یک سوم کل ذخایر عراق است. مقامات این دولت منطقه‌ای سال گذشته اعلام کردند که صادرات نفت این منطقه را مستقل از دولت عراق، آغاز کرده‌اند.

به گفتۀ منابع کُرد، ذخایر گاز طبیعی در اقلیم کردستان نیز در حال حاضر در حدود 45 میلیارد متر مکعب برآورد شده است.

مسعود بارزانی آذرماه سال جاری به ترکیه سفر کرد. به عقیدۀ تحلیل‌گران یکی از اهداف این سفر تلاش بارزانی برای پرکردن خلاء گاز روسیه برای ترکیه از طریق اراضی شمال عراق بوده است.
انتهای متن/

چهارشنبه, 14 بهمن 1394 ساعت 10:23

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید