اختصاصی دیده بان
تروریست های تجزیه‌طلب شرق کشور به جان هم افتادند

گروه‌های جدایی‌طلب شرق کشور که ادعای احقاق حقوق مردم بلوچستان را دارند اختلافات خود را تشدید کردند.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان، گروهک موسوم به جنبش ملی بلوچستان با نام مخفف «زرمبش» و گروهی موسوم به حزب مردم بلوچستان که پیش از این نیز در فضای مجازی درگیری‌های لفظی داشتند، اخیراً با تشدید این اختلافات به جان هم افتاده‌اند.

گروهک زرمبش بر طبق اساس‌نامه خود ادعای تجزیه‌طلبی و استقلال کامل بلوچستان را دارد، در حالی که حزب مردم بلوچستان مدعی تشکیل حکومتی فدرال در ایران بوده تا از این طریق استقلال سیاسی بلوچستان را به رهبری خودش تأمین نماید.

از نکات جالب توجه در این تشدید اختلافات این است که دو گروه مذکور چندان در میان مردم بلوچستان شناخته شده نبوده و دارای پایگاه اجتماعی نیستند، اما بالاگرفتن درگیری‌ آنها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، باعث شده تا برخی اخبار آنها که با افشاگری‌هایی نیز همراه بوده است در میان فعالان فضای مجازی سیستان و بلوچستان مطرح شود.

این دو گروه در حالی ادعای رهبری و جدایی و استقلال در شرق کشور را دارند که بیسیاری از ادعاها و اندیشه‌های آنها اساساً مورد پذیرش سران قبایل، علمای اهل سنت و مردم بلوچستان نیست.

عوامل این دو گروه در ادامه درگیری‌های خود در فضای مجازی دامنه اختلافات را به رسانه‌های فارسی زبان خارجی نظیر کیهان لندن نیز کشانده‌اند و حتی گفته شده که در دیدار با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نیز علیه یکدیگر صحبت کرده‌اند.

گفتنی است انزوا و عصبانیت حاصل از عدم توجه مردم استان سیستان و بلوچستان به عقاید جدایی‌طلبانه این گروه‌ها یکی از ریشه‌های رفتارها و ادبیات رادیکال آنهاست که از این طریق به دنبال کسب شهرت در میان مردم بلوچ می‌باشند.
انتهای متن/

سه شنبه, 28 ارديبهشت 1395 ساعت 11:49

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید