آیا ایران محاکمه "سران منافقین" را آغاز خواهد کرد؟

برگزاری دادگاه «حمید نوری» در سوئد نشانگر افزایش حمایت‌های اروپا و آمریکا از منافقین پس از حذف نام مجاهدین خلق از لیست سازمان‌های تروریستی است؛ حال باید دید که آیا ایران هم بالاخره دادگاه محاکمه سران منافقین را برگزار خواهد کرد

به گزارش دیده بان، «کاظم غریب‌‌آبادی» معاون امور بین‌‌الملل قوه قضائیه با حضور در رسانه ملی و پس از بیان توضیحاتی در خصوص برگزاری دادگاه «حمید نوری» در سوئد و اشاره به حمایت این کشور از منافقین، درخواست کرد ایران نیز به محاکمه سران منافقین بپردازد.

این درخواست پیش از این توسط خانواده‌های شهدای ترور هم مطرح شده بود و آن‌ها با ثبت شکایت و ارسال مستندات به دستگاه قضا خواستار محاکمه سران گروهک منافقین شده بودند، همچنین این خانواده‌ها در سال 97 با امضای طوماری و ارسال به نهادهای بین‌المللی از منافقین شکایت کردند.

سازمان مجاهدین خلق بنابر آمارها طی چند دهه گذشته حدود 12 هزار نفر از مردم ایران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران را ترور کرد و به شهادت رساند. این ترورها تنها مربوط به دهه 60 نبود و در دهه‌های بعد نیز ادامه یافت که به‌طور مثال می‌توان به ترور امیر «علی صیاد شیرازی» جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح، «سید اسدالله لاجوردی» دادستان اسبق تهران و دانشمندان هسته‌ای با همکاری موساد و حمایت آمریکا اشاره کرد. البته دادگاه شکایت خانواده‌های شهدای هسته‌ای علیه آمریکا شهریور 1400 برگزار شد، اما تاکنون علیه منافقین دادگاهی برگزار نشده است.

جنایت‌ها و ترورهای منافقین تنها علیه مقامات و مردم ایران نبود و آن‌ها مردم و شهروندان دیگر کشورها را نیز ترور کردند و کشتند. اعضای سازمان مجاهدین خلق در دوره‌ای که در عراق بودند، با حمایت صدام 25 هزار نفر از مردم کُرد و شیعی عراق را کشتند. شواهد و اسناد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد منافقین پس از جنگ تحمیلی و در حمایت از رژیم بعث عراق، در عملیاتی با عنوان «مروارید» اقدام به کُردکشی کردند.

 

1399012614423338120138584

شواهد و اسناد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد منافقین پس از جنگ تحمیلی و در

حمایت از رژیم بعث عراق، در عملیاتی با عنوان «مروارید» اقدام به کُردکشی کردند.

 

در سال 2009 که دادگاه عالی عراق برای بررسی جنایات رژیم سابق عراق در زمان قیام‌های سال 1991، تشکیل شد، اعلام گردید که حدود 5 هزار شکایت‌نامه علیه رژیم بعث و سازمان مجاهدین خلق به دادگاه ارسال شد. کردهای عراق پس از سقوط صدام، خواهان محاکمه مسعود رجوی به‌‌اتهام همدستی با صدام حسین در سرکوبی مردم کردستان شدند. «بنیاد هابیلیان» نیز در این راستا اقدام به انتشار نام 142 تن از سرکردگان و اعضای سازمان در عملیات مروارید کرد، همچنین کمیته دفاع از قربانیان عراقی گروهک تروریستی منافقین در سال 91 اعلام کرد که 114 شکوائیه علیه منافقین تنظیم و به دادگاه‌های اروپایی در آلمان و اسپانیا و ترکیه تقدیم کرده است، اما آن دادگاه‌ به نتایج خاصی نرسید و دولت عراق اکنون می‌تواند مجدداً پیگیر شکایت مردم آن کشور باشد.

آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نیز از ترورها و جنایت‌های منافقین در امان نماندند. منافقین پیش از انقلاب چند آمریکایی را در ایران ترور و به چند مرکز آمریکایی‌ها حمله کردند. «لوئیس لی هاوکینز»، «پل شفر» و «جک ترنر» مستشاران نظامی آمریکا در ایران توسط منافقین کشته شدند. سه پیمانکار آمریکایی که با ارتش ایران کار می‌کردند و یک کارمند ایرانی سفارت آمریکا نیز توسط سازمان مجاهدین خلق ترور شدند. دولت ایران در دوران پهلوی عاملان این ترورها را دستگیر، محاکمه و بسیاری از آن‌ها را اعدام کرد.

 

Ettelaat-1975-05-22

سازمان مجاهدین خلق در سال 1354 اقدام به ترور دو مستشار نظامی آمریکایی کرد که

دولت پهلوی عوامل آن حادثه را دستگیر و تیرباران کرد.

 

منافقین در دو سه دهه گذشته که در اروپا مستقر بودند نیز ضمن حملات به سفارتخانه‌های ایران، اقدامات تروریستی متعددی علیه اروپایی‌ها انجام دادند. سال گذشته چند تن از اعضای سازمان مجاهدین در آلبانی به‌دلیل قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و پولشویی دستگیر شدند. پلیس فرانسه در سال 2003، 17 نفر از جمله مریم رجوی را به‌ظن همکاری با افراد مجرم در ارتباط با یک عملیات تروریستی، تحت بازجویی قرار داد. در سال 87 چند نفر از اعضای منافقین در سوییس و فرانسه در ارتباط با پولشویی دستگیر شدند. در سال 97 نیز دو نفر از اعضای منافقین در بلژیک دستگیر شدند، اما در این دوره مانند قبل از انقلاب با آن‌ها رفتار نشد و برخی از آن‌ها به‌دلایل سیاسی آزاد شدند.

وزارت خارجه آمریکا هم در دوره هیلاری کلینتون نام سازمان مجاهدین خلق را با اهداف سیاسی از فهرست تروریستی خود حذف کرد. اتحادیه اروپا هم نام منافقین را از لیست سازمان‌های تروریستی حذف کرد.

انگیزه آمریکا از این اقدام را در اعتراف سال‌ها بعد کلینتون می‌توان یافت که گفت: «داعش را خودمان ساختیم.»، سیمور هرش، خبرنگار سرشناس آمریکایی نیز یک دهه پیش گفت که گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق در زمان ریاست‌جمهوری جورج بوش در خاک آمریکا آموزش نظامی دیدند.

 

1462701459677 herch-th3

سیمور هرش، خبرنگار سرشناس آمریکایی یک دهه پیش گفت که گروهی از اعضای سازمان

مجاهدین خلق در زمان ریاست‌جمهوری جورج بوش در خاک آمریکا آموزش نظامی دیدند.

 

آمریکا در سال 1997 و بنابر گزارشی که وزارت خارجه آن کشور منتشر کرد، سازمان مجاهدین خلق را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دارد. در آن گزارش آمده بود که چون سازمان، مقامات و مردم ایران را ترور کرده یک سازمان تروریستی است.

در گزارش سال 1997 همچنین آمده بود که «رهبری و اعضای سازمان مجاهدین خلق در سراسر جهان این ظرفیت و اراده را دارا می‌باشند تا به اقدامات تروریستی در اروپا، خاورمیانه، ایالات متحده، کانادا، و سایر نقاط دست بزنند» و این‌که «سازمان مجاهدین خلق علاوه بر قابلیت‌های تروریستی، خصوصیات فرقه‌ای نیز از خود بروز داده است.»

آمریکا و اروپا پس از حذف منافقین از لیست سازمان‌های تروریستی، اکنون پا را فراتر می‌گذارند و اقدام به برگزاری دادگاه برای آن‌ها می‌کنند. دولت سوئد بر مبنای ادعای اعضای این سازمان تروریستی اقدام به دستگیری «حمید نوری» کرده و یکی از جلسات دادگاه را هم در پایگاه فرقه منافقین در آلبانی برگزار کرده است! سطح این دادگاه در حدی است که پیامک تبریک نوروزی رئیس‌جمهور سابق که برای همه ایرانیان ارسال شد، به‌‌عنوان یکی از مستندات منافقین مورد توجه دادگاه قرار گرفت که بگویند نوری مستقیماً با رئیس جمهور در ارتباط بوده است.

حال باید دید پس از آنکه آمریکا و اروپا حمایت‌های خود را از منافقین جدی‌تر کرده‌اند و برای آن‌ها دادگاه تشکیل می‌دهند، بالاخره قوه قضائیه پیگیری حقوقی ترور مسئولان و شهروندان ایرانی توسط سازمان مجاهدین خلق و محاکمه سران این سازمان را آغاز خواهد کرد؟ این محاکمه می‌تواند به‌صورت غیابی یا به‌صورت حضوری برگزار شود که برای محاکمه حضوری نیازمند درخواست از پلیس بین‌الملل و بازگرداندن سران منافقین به ایران است.

خانواده‌های شهدای ترور معتقدند که برگزاری این دادگاه ضمن محکومیت سران منافقین، با پوشش رسانه‌ای بین‌المللی و دعوت از قربانیان داخلی و خارجی می‌تواند بیانگر جنایت‌های سازمان مجاهدین خلق با حمایت آمریکا و اروپا و مظلومیت مردم ایران اسلامی به افکار عمومی جهان باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:تسنیم
انتهای متن/

چهارشنبه, 21 ارديبهشت 1401 ساعت 15:42

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید