87 میلیارد دلار در ترویج وهابیت
نقش دولتهای اروپایی در گسترش وهابیت !

جستجوی کشورهای اروپایی به دنبال ریشه‌های تروریسم درحالی است که خود این کشورها نقش مهمی در تلاشهای عربستان در گسترش وهابیت ایفا کرده‌اند.

به گزارش دیده بان، اروپایی‌ها اکنون در تلاشند خود را قانع کنند که حملات اخیر در اروپا و نگرانی‌ها درباره آینده، درنتیجه سکوت درقبال گسترش وهابیت در کشورهای اروپایی توسط عربستان سعودی است. اقدامی که با موافقت دولتهای اروپایی و به خاطر منافع اقتصادی و مالی مشترک با عربستان صورت گرفته است.
در بخشهایی از مطلب "خلیل کوثرانی" و "دعاء سویدان" در روزنامه لبنانی "الاخبار" آمده است:
نوادگان "ابن سعود" مأموریت دفاع از وهابیت و گسترش تعالیم و تفکرات آن در همه کشورها را برعهده دارند. نوادگان عبدالعزیز (مؤسس دولت نوین سعودی) ابزارهایی هستند که وظیفه ایجاد مدارس و مراکز تبلیغاتی و اعزام مبلغان به مناطق مختلف بر دوش آنها گذاشته شده است.
"کورتین وینزر" سفیر سابق آمریکا در کاستاریکا، در پژوهشی دانشگاهی که توسط مجله "میدل ایست مانیتور" منتشر شده، به نقل از "الکسی الکسیف" کارشناس و پژوهشگر در امور افراطی گری و حامیان آن تأکید کرده است که عربستان طی دو دهه گذشته 87 میلیارد دلار برای گسترش وهابیت در دنیا هزینه کرده است.
الکسیف این موضوع را در جلسه مجلس سنای آمریکا در 26 ژوئیه 2003 مطرح کرد.
مشاور سابق وزارت دارایی آمریکا نیز در سال 2004 اعلام کرد که عربستان سعودی دست کم 75 میلیارد دلار برای نشر وهابیت هزینه کرده است.
"ادوارد مورس" پژوهشگر امور نفتی در شرکت انرژی "هس" تأکید دارد که "فهد بن عبدالعزیز" پادشاه عربستان سالانه یک میلیارد و 800 میلیون دلار از از درآمدهای نفتی را به نشر دهندگان وهابیت اختصاص داده است.
عربستان سعودی با ایجاد مراکزی در اروپا، و اعزام مبلغان خود در حال نشر وهابیت و افراطی گری است.
روزنامه سعودی "الشرق الاوسط" چاپ لندن که از مدافعان رسانه‌ای آل سعود به شمار می‌آید، در گزارشی اذعان کرده بود که عربستان به مساحت 3848 متر مربع در اروپا مراکز دینی (برای تبلیغ وهابیت) ایجاد کرده است که هزینه برخی از این مراکز 5 میلیون دلار است.
عربستان همچنین علاوه بر این، دانشکده‌هایی را در لندن، بن، پاریس و چند کشور اروپایی دیگر ایجاد کرده است که همگی در نشر وهابیت نقش عمده‌ای ایفا کرده‌اند.

 
انتهای متن/

شنبه, 07 آذر 1394 ساعت 14:00

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید