اویغورها در صف تروریست ها
تروریست‌های چینی در سوریه افزایش پیدا کرده اند

یکی از خبرگزاری آمریکایی از افزایش حضور اویغورهای چین در جنگ سوریه و در صف تروریست ها خبر داد.

به گزارش دیده بان، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به حضور شهروندان منطقه اویغور چین در سوریه و نبرد علیه «بشار اسد» رییس جمهور سوریه اشاره کرد و نوشت: این چینی‌ها که بسیارشان به زبان عربی نیز تکلم نمی‌کنند در ناحیه شمال سوریه علیه نیروهای دولتی به نبرد مشغول هستند.

 

بر اساس این گزارش، هزاران شبه نظامی چینی از زمان آغاز نبردهای داخلی در سوریه که مارس 2011 شروع شد، علیه ارتش سوریه و متحدانش در حال نبرد هستند.

 

برخی از آن‌ها به شاخه جبهه النصره از شاخه‌های القاعده در سوریه پیوسته، برخی با داعش بعیت کرده و گروه کوچکتری نیز به دیگر شاخه‌ها چون گروه به شدت تندروی «احرار الشام» پیوسته‌اند.

 

آسوشیتدپرس با اشاره به این که این گروه از چینی‌های مسلمان اهل منطقه اویغور این کشورند، نوشت: هدف این افراد از میان برداشتن حکومت بشار اسد و جایگزین شدن آن با یک نوع حکومت سرسخت اسلامی است.

 

این در حالی است که چین از حامیان بین المللی دولت سوریه است و همگان با روسیه با استفاده از حق رای وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد در چند نوبت مانع اعمال تحریم‌ها علیه سوریه شده‌اند.

 

برخی اعمال فشار دولت چین را دلیل ترک منطقه از سوی مسلمانان اویغوری اعلام کرده‌اند.

«لی وی» کارشناس امور تروریسم موسسه مطالعاتی روابط بین‌الملل چین در این زمینه با نگرانی نسبت به بازگشت پیکار جویان چینی به کشور گفت: «این افراد نه تنها همگام با تروریسم بین‌المللی در سوریه می‌جنگند، بلکه بازگشت آن‌ها امنیت ملی چین را با خطر مواجه می‌کند.»
انتهای متن/

دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396 ساعت 10:03

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید