پیامدهای نشست وین
تحمل بشار اسد در سوریه،تاکتیک آمریکایی ها است

دلیل شتابزدگی واشنگتن برای برگزاری مذاکرات وین، این بود که از بهره برداری روس ها از نتایج قریب الوقوع در میدان نبرد در صفحه شطرنج سوریه و منطقه جلوگیری کند.

به گزارش دیده بان،"روسیا الیوم" نوشت، عملیات نظامی موفقیت آمیز روسیه در سوریه قواعد بازی را در صفحه شطرنج سوریه تغییر داد و به مسکو اجازه داد تا در سایه کاهش توجه واشنگتن به منطقه و جدی نبودن کشورهای غربی و هم پیمانان منطقه ای آن ها در مبارزه با داعش، بار دیگر خود را به عنوان بازیگر بین المللی در صحنه خاورمیانه معرفی کند.

بعد از اینکه مسکو قدرت نظامی خود را در سوریه به نمایش گذاشت آمریکا برای اینکه همه برگه های خود را از دست ندهد یا مجبور به رویارویی با روسیه نشود، در مذاکرات وین در سی ام اکتبر موضع نرمی اتخاذ کرد. در این مذاکرات هفده کشور حضور داشتند.

مجموعه سیاسی جدیدی که مسکو با دخالت نظامی خود، ایجاد کرده است، راهبرد ائتلاف مخالف بشار اسد را از بین برد و ریاض و آنکارا مجبور شدند با اکراه با مشارکت ایران در مذاکرات در کنار کشورهای اروپا و خاورمیانه موافقت کنند و عربستان و ترکیه قبل از اینکه مهلت پایان یابد و نقش آن ها به حداقل برسد به تجدید نظر در مواضع خود شتافتند.

دلیل شتابزدگی واشنگتن برای برگزاری مذاکرات وین، این بود که از بهره برداری روس ها از نتایج قریب الوقوع در میدان نبرد در صفحه شطرنج سوریه و منطقه جلوگیری کند.

به همین علت "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا در نرمشی تاکتیکی دیگر رئیس جمهور سوریه را از مرحله انتقالی کنار نگذاشت، و این مساله به ملت سوریه واگذار شد تا درباره نوع روند سیاسی و اقدامات بعد از مرحله انتقالی تصمیم بگیرند.

این در حالی است که تنها برگ برنده ای که در دست عربستان باقی خواهد ماند و سعی خواهد کرد تا آخر از آن استفاده کند، درخواست تضمین نامزد نشدن بشار اسد بعد از پایان مرحله انتقالی است. اما اروپا ریاض را به شدت تحت فشار قرار می دهد تا موضع خود را در قبال بحران سوریه نرم کند زیرا فرانسوی ها و آلمانی ها تلاش زیادی انجام می دهند تا بحران آوارگان سوریه در سریعترین زمان ممکن حل شود.

به نظر می رسد مسکو و واشنگتن در مذاکرات آینده وین به تلاش های خود برای «مهار» بازیگران منطقه ای ادامه خواهند داد تا خطر خارج شدن مسائل دشوار منطقه ای از دستان بازیگران بزرگ، دفع شود.
انتهای متن/

دوشنبه, 18 آبان 1394 ساعت 14:39

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید