رویترز افشا کرد
تجارت اعضای اسرا از سوی داعش

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی، اسنادی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد گروه تروریستی داعش مجوز برداشت اعضای بدن اسراء را برای حفظ جان عناصر خود صادر کرده است.

به گزارش دیده‌بان، در این حکم که به نظر می‌آید در تاریخ 31 ژانویه 2015 صادر شده است، داعش مجوز استفاده از اعضای بدن اسرای زنده را برای حفظ جان تروریست‌ها، حتی اگر جان اسیر به خطر افتد، صادر کرده است.

اگرچه هنوز صحت این حکم تایید نشده است اما مقامات امریکایی می‌گویند این حکم در خلال عملیات ماه می نیروهای ویژه امریکایی در مناطق شرقی سوریه و در میان انبوهی از اطلاعات به دست آمده است.

در این سند، موسوم به فتوای شماره 68 که «کمیته فتوا و تحقیقات داعش» صادر کرده، آمده است: «زندگی و اعضای بدن مرتد نباید مورد احترام قرار گیرد و می‌تواند بدون مصونیت مورد استفاده قرار گیرد.»

به گزارش منابع امریکایی، فتوای شماره 68 داعش حاکی است: «اعضایی که در صورت خروج، جان اسیر را بگیرد: این خروج ممنوع نیست.»

در این سند براساس اصول و قوانین داعش آمده است: «پیوند اعضای سالم به بدن یک مسلمان برای حفظ جان وی یا جایگزینی آن با اعضای آسیب دیده وی مجاز است.»

در این سند به قاچاق اعضای بدن اسراء از سوی داعش اشاره‌ای نشده اما ممنوعیتی نیز برای این جنایت عنوان نشده است.

پیشتر، عراق تروریست‌های داعش را به قاچاق اعضای بدن انسان متهم کرده بود.

محمد علی الحکیم نماینده عراق در سازمان ملل به رویترز گفت این اسناد می‌تواند در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان مدارکی موثق درباره قاچاق اعضای بدن از سوی داعش مورد استناد قرار گیرد.

حکیم در ماه فوریه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا درباره مرگ 12 پزشک در شهر موصل که کنترل آن در اختیار داعش بود، بررسی کند؛ حکیم گفت این پزشکان پس از امتناع از جدا کردن اعضای بدن اسراء، کشته شدند.

همچنین در این سند «مرتد» به طور کامل توضیح داده است؛ داعش غیرمسلمانان نظیر مسیحیان و همچنین شیعیان و حتی سنی‌هایی را که از دیدگاه افراطی آنان تبعیت نمی‌کنند، می‌کشند و به زندان می‌اندازند.

برت مک گورک نماینده ویژه باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا در ائتلاف جهانی مقابله با داعش گفت در حمله ماه می در سوریه که به مرگ ابو سیاف تامین کننده مالی برجسته داعش منتهی شد، بیش از 7 ترابایت اطلاعات شامل چندین هارددیسک، سی‌دی، دی‌وی‌دی و اسناد مکتوب به دست آمد.

در اسنادی که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، داعش از لحاظ قانونی جنایات خود را برای هوادارانش توجیه کرده است؛ به عنوان مثال در «فتوای شماره 64» که در تاریخ 29 ژانویه 2015 صادر شده است، جزئیات حکم تجاوز و باید و نبایدهای مردان داعشی در سوء استفاده جنسی از زنان برده اشاره شده است.
انتهای متن/

جمعه, 04 دی 1394 ساعت 14:01

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید