واکنش عراق نسبت به سوء استفاده آمریکا از کشورشان

«برهم صالح»: ترامپ از عراق اجازه‌ای نگرفته که نیروهای آمریکایی در خاک این کشور مراقب ایران باشند.

سخنان ضد ایرانی اخیر ترامپ که در آن، دلیل حضور نظامیان آمریکایی در عراق را رصد تحرکات ایران و زیر نظر قرار دادن کشورمان عنوان کرده بود با واکنش‌های قاطع و شدید مقامات سیاسی و رهبران گروه های مقاومت این کشور رو به رو شد ؛ واکنش هایی که بار دیگر عمق مناسبات و روابط بسیار مستحکم تهران – بغداد را به کاخ سفید و ترامپ یادآور شد.

در همین رابطه و در اولین واکنش، رئیس جمهوری عراق به سخنان ترامپ، همتای آمریکایی خود درباره ماندن نظامیان این کشور در خاک عراق با هدف رصد ایران، واکنشی جدی نشان داد. «برهم صالح» گفت: ترامپ از عراق اجازه‌ای نگرفته که نیروهای آمریکایی در خاک این کشور مراقب ایران باشند. وی افزود: رئیس جمهوری آمریکا با هیچ کس در دولت عراق درباره نقش اضافه نیروهای آمریکایی در این کشور صحبت نکرده است.

رئیس جمهوری عراق که در همایش «گفتگوی مرکز رافدین» صحبت می‌کرد، توضیح داد : نیروهای آمریکایی بر اساس توافق نظامی بغداد- واشنگتن در عراق حضور دارند و مأموریت آنان مبارزه با تروریسم است. او ادامه داد: دولت منتظر است که از واشنگتن درباره شمار نیروهای آمریکایی و مأموریت آنان در عراق، توضیحاتی بشنود.

از طرفی، «حیدر العبادی»، نخست‌وزیر سابق عراق نیز مخالفت خود را با اظهارات ترامپ درباره نیروهای آمریکایی در عراق اعلام و تأکید کرد : این اظهارات موجب تنش در روابط بغداد و واشنگتن می‌شود و همچنین به حاکمیت و استقلال عراق لطمه می‌زند. وی تأکید کرد: ما از آمریکا می‌خواهیم در موضع خود و این اظهارات که فضایی منفی را ایجاد می‌کند بازنگری کند . العبادی افزود: از دولت عراق نیز این درخواست را داریم که بر موضع ثابتمان درباره عدم سوءاستفاده از خاک عراق علیه کشورهای همسایه تأکید کند.

سید «عمار حکیم»، رهبر «جریان حکمت ملی» و رئیس ائتلاف «اصلاح و سازندگی» عراق نیز در سخنانی تاکید کرد : این کشور اجازه تحقق خواست ترامپ مبنی بر استفاده از خاک عراق برای زیرنظر گرفتن کشورهای همسایه را نخواهد داد.حکیم در صفحه شخصی خود در توییتر افزود: بر اساس قانون اساسی عراق، این کشور نمی تواند نقطه‌ای‌ برای تهدید امنیت و ثبات منطقه و جهان باشد.

رهبر جریان حکمت ملی افزود: این که بخواهند خاک عراق را نقطه‌ای برای ضربه زدن به کشورهای همسایه قرار دهند، تهدید منافع ملی و امنیت ماست و عراق هرگز چنین اجازه‌ای را نخواهد داد.همزمان ، پارلمان این کشور نیز به این رجزخوانی ضد ایرانی ترامپ واکنش نشان داد. معاون رئیس پارلمان تهدید کرد که پارلمان عراق به توافق امنیتی با واشنگتن و حضور مستشاران و مربیان آمریکایی در عراق پایان خواهد داد.«حسن الکعبی» گفت: آنچه که ترامپ گفته است، نقض فاحش حاکمیت و اراده ملی و نقض آشکار قانون اساسی عراق است که قید کرده است عراق خاستگاهی برای تعدی به هیچ کشوری نخواهد بود.

الکعبی خاطرنشان کرد: بار دیگر ترامپ عرف قانونی و قانون اساسی عراق را پس از بازدید پیشین خود از پایگاه «عین الاسد» زیر پا گذاشته و با اظهاراتی در تأکید ماندن نیروهای آمریکایی در داخل کشور ما برای تعدی به یک کشور همسایه، دست به اقدام تحریک آمیز دیگری زده است.معاون رئیس پارلمان عراق افزود: همگان این مسئولیت را دارند که هرچه سریع‌تر برای پایان دادن به حضور آمریکا و عدم اجازه برای اینکه عراق خاستگاهی برای تعدی یا تحت نظر قرار دادن هر کشوری شود، دست به کار شوند.

الکعبی تصریح کرد: پارلمان در دوره قانون گذاری آتی خود، پیش‌نویس قانونی برای پایان دادن به توافق امنیتی با ایالات متحده و نیز پایان دادن به حضور مربیان و مستشاران نظامی آمریکا و خارجی‌ها در خاک عراق را بررسی خواهد کرد.«شیخ صباح الساعدی» رئیس فراکسیون «اصلاح و سازندگی» در پارلمان عراق نیز به عنوان یکی از دو فراکسیون بزرگ پارلمانی حامی دولت در واکنش به اظهارات مداخله گرانه رئیس جمهوری آمریکا خواستار تسریع فوری در تصویب طرح قانونی خروج نظامیان آمریکا از خاک عراق شد.

«بهاء الدین نوری» سخنگوی ائتلاف «دولت قانون»، نیز سخنان ترامپ را نقض توافق سال ۲۰۱۱میان آمریکا و عراق دانست و گفت: در این توافق به وضوح، خروج نیروهای آمریکایی و صرفا حضور مشاوران و مربیان نظامی در داخل پایگاههای نظامی تأکید شده است.او گفت : با شروع دوره جدید پارلمان، نمایندگان با جدیت در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق موضع خواهند گرفت و تحرکات جدی و با مصممی برای پایان حضور این نیروها در پارلمان وجود دارد.

ائتلاف پارلمانی «البناء » به ریاست «هادی العامری» نیز با ادبیات شدیدی به سخنان ترامپ واکنش نشان داد و «حسن سالم» از اعضای اصلی این ائتلاف در خطاب به ترامپ گفت: عراق ملک آباء و اجدادی تو(ترامپ) نیست و اجازه باقی ماندن هیچ نیروی خارجی در عراق را نمی‌دهیم.وی ابقای نیروهای آمریکایی در عراق از سوی ترامپ را نشانه «بی مبالاتی و بی فکری» دولت آمریکا دانست و گفت : اجازه استفاده از خاک عراق علیه کشورهای همسایه را نخواهیم داد.

«هاشم الموسوی» سخنگوی جنبش «النجبا» عراق هم از دولت این کشور خواست تا موضع صریحی در قبال سخنان و اقدامات ترامپ اتخاذ کند و در ادامه از نمایندگان پارلمان خواست تا با برگزاری جلسه‌ای، معانی «آزادی و حق حاکمیت و استقلال» را به آمریکا بیاموزند.او تأکید کرد: عراق بنده آمریکا نیست و ما هم خواستار جنگ نیستیم اما از حنگ نمی‌ترسیم و این حق ماست که از مردم و حاکمیت عراق دفاع کنیم. شیخ «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش النجبا عراق نیز در پاسخ به اظهارات ترامپ گفت: همگان باید برای پایان حضور آمریکا در عراق تلاش کنند. وی تاکید کرد : اظهارات ترامپ تجاوز آشکار به حاکمیت و اراده ملی و نقض آشکار قانون اساسی عراق است.از طرفی، «قیس خزعلی»، دبیرکل گروه «عصائب اهل الحق» عراق نیز در سخنانی مخالفت خود را با اظهارات ترامپ درباره نیروهای آمریکایی در عراق اعلام و در سخنانی جسورانه تأکید کرد : عراق می‌تواند شبانه آمریکایی‌ها را بیرون کند.وی افزود: اظهارات اخیر ترامپ حقیقت طرح واشنگتن در عراق را فاش می‌کند که به واسطه آن کشورهای همسایه را هدف قرار داده است.«حسن صالح» نماینده ائتلاف «الفتح» عراق نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار تسریع پارلمان برای تصویب قانون اخراج نیروهای خارجی از عراق شد و تاکید کرد : به آمریکا اجازه نمی‌دهیم از عراق به عنوان پایگاهی برای نظارت یا حمله به کشورهای همسایه استفاده کند.

«هوشیار زیباری»، وزیر خارجه اسبق عراق نیز در سخنانی با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ درباره حضور نظامیان آمریکایی در خاک عراق گفت: اظهارات ترامپ درباره حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای زیر نظر داشتن ایران، برای دولت بغداد «شرم‌آور» و مایه «خجالت» است.وی در ادامه تاکید کرد : چنین اظهاراتی انتخاب‌های سختی پیش روی عراق قرار خواهد داد.

«جعفر الحسینی»، سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق نیز در واکنش به این رجزخوانی ترامپ اعلام کرد: گروه‌های مقاومت این کشور هرگز برای مدت طولانی منتظر نهایی کردن مسئله خروج نیروهای آمریکایی از عراق در پارلمان نخواهند ماند.وی به شبکه المیادین گفت: اگر واشنگتن تصمیم بگیرد از خاک عراق به سوریه و ایران تجاوز کند، « دستش را قطع خواهیم کرد». الحسینی تصریح کرد: هدف آمریکا از این حضور نظامی، مقابله با محور مقاومت در عراق است.

در چنین شرایطی و پس از واکنش‌های گسترده و شدید مقامات عراقی به اظهارات ضد ایرانی ترامپ، روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی با اشاره به تشدید مخالفت ها با فعالیت نظامی آمریکا در عراق، هرگونه ترتیبات جدید برای آرایش نظامیان آمریکایی در این کشور را بدون تایید بغداد ناممکن دانست.این روزنامه نوشت: اقدامات و تحرکات جدید نظامی آمریکا بدون تایید عراقی ها میسر نیست.

در تحولات امنیتی نیز نیروهای «الحشد الشعبی» عراق برای دومین بار طی سه روز اخیر مواضع تروریست‌های داعش در خاک سوریه را هدف حمله توپخانه ای قرار دادند.همزمان، مرکز اطلاع رسانی اخبار امنیتی عراق از انهدام مواضع داعش در استان صلاح‌الدین خبر داد.
انتهای متن/

چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 17:40

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید