عصبانیت کی‌یف از پایان بحران داخلی در روسیه

رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین از توافق گروه واگنر با دولت روسیه برای پایان شورش و عقب‌نشینی از خاک این کشور، ابراز یأس و ناامیدی کرد

به گزارش دیده بان، توافق گروه شبه‌نظامی خصوصی «واگنر» با دولت روسیه برای پایان دادن به شورش و اجتناب از درگیری داخلی، با واکنش منفی و عصبانیت رژیم کی‌یف همراه شد.

«میخائیلو پودولیاک» رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین بامداد یکشنبه در واکنش به این توافق و شروع عقب‌نشینی نیروهای واگنر از شهر «روستوف» و تخلیه مقر منطقه نظامی جنوب روسیه، ابراز ناامیدی شدیدی کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، پودولیاک در بیانیه‌ای دور از واقعیت، مدعی شد: «انتخاب خارق‌العاده پریگوژین... شما تقریباً [ولادیمیر] پوتین [رئیس جمهور روسیه] را نابود کردید، کنترل دولت مرکزی را به دست گرفتید، به مسکو رسیدید و ناگهان ... عقب نشینی کردید».

شامگاه جمعه بود که فرمانده گروه پیمانکار نظامی خصوصی «واگنر» در بیانیه‌ای مدعی شد نیروهای ارتش روسیه به مواضع این گروه حمله کرده‌اند. وی سپس به نیروهای خود دستور داد که کنترل شهرهای روسیه را در دست گرفته و سران ارشد نظامی این کشور را مجازات نمایند.

با گذشت کمتر از یک روز از درگیری نیروهای واگنر و ارتش روسیه، دولت بلاروس از موافقت رئیس این گروه شبه‌نظامی با یک توافق با کرملین خبر داد.

در واپسین ساعات روز شنبه، کاخ کرملین اعلام کرد که پرونده جنایی علیه «یِوگِنی پریگوژین» رئیس گروه واگنر لغو شده و او روسیه را به مقصد بلاروس ترک خواهد کرد و کرملین کاری را که پریگوژین در آنجا انجام خواهد داد تعیین نخواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

یکشنبه, 04 تیر 1402 ساعت 12:35

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید