تحرکات مشکوک آمریکا در شرق سوریه

منابع محلی در استان دیرالزور سوریه خبر دادند که آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد وابسته به این کشور، به سرعت در حال انتقال تجهیزات نظامی هستند و در نقاط مقابل ارتش سوریه مستقر شده‌اند

به گزارش دیده بان، در نقاط تلاقی بین مناطق تحت تسلط ارتش سوریه و مناطق اشغالی آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد وابسته به این کشور در استان دیرالزور، تحرکات مشکوکی صورت گرفته است که بیشتر شبیه به آماده‌باش نظامی و امنیتی است.

منابع محلی حاضر در دیرالزور (شرق سوریه) گفتند: این آماده‌باش و تنش نظامی به خاطر تجهیزات نظامی سنگینی ارتش آمریکا است که به مناطق اطراف رود فرات انتقال داده است؛ مناطقی که در نقطه مقابله آن، ارتش سوریه و نیروهای وابسته به آن حضور دارند.

تروریسهای آمریکایی طی روزهای گذشته هم تجهیزات نظامی و لجستیکی زیادی به پایگاههای غیر قانونی خود در ریف دیرالزور انتقال دادند که آخرین مورد آن، کاروان نظامی بود که امروز وارد منطقه کونیکو شد.

این منابع ادامه دادند: عناصر کُرد بیش از ۵۰۰ خودروی نظامی از جمله خودروهای زرهی ساخت آمریکا را از شهر قامشلی در استان الحسکه به شهرکهای عکیدات، البصیرة، الشحیل، العزب و میدان نفتی منتقل کردند. در این میدان پایگاه غیر قانونی آمریکا در شرق دیرالزور واقع شده است.

به گفته این منابع، جنگنده‌ها، بالگردها و پهپادهای آمریکا به شدت در حال پرواز در این منطقه هستند. نیروهای ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش هم در حال دیدبانی در میدان گازی کونیکو هستند. این میدان که شمال دیرالزور قرار دارد، یک پایگاه غیر قانونی دیگر آمریکا را در خود جای داده است.

آمریکاییها با همکاری و هماهنگی مزدوران کُرد، طی روزهای گذشته، در پایگاههای خود در دیرالزور، مانورهای نظامی برگزار کردند. برخی از منابع محلی می‌گویند که عناصر کُرد نیروهای خود را آماده کرده‌اند که برای حمله به روستاهای تحت کنترل ارتش سوریه آماده شوند. این روستاها عبارت است از: حطلة، الجنینة، مراط، مظلوم، الحسینیة، الطابیة و خشام.

ارتش سوریه و منابع رسمی واکنشی به این اخبار نداشته‌اند. دمشق بارها تأکید کرده است که حضور آمریکا و مزدوران تجزیه‌طلب کُرد در شرق و شمال شرق سوریه غیر قانونی و اشغالگرانه است و به این حضور پایان خواهد داد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

یکشنبه, 18 تیر 1402 ساعت 15:37

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید