ابعاد جدید غارتگری آمریکا در سوریه

نظامیان تروریست آمریکایی در جدیدترین غارتگری های خود در سوریه این بار سرقت آثار باستانی این کشور را در برنامه کاری خود قرار داده اند، اقدامی که تا پیش از این تروریست های داعش انجام می دادند

به گزارش دیده بان، تروریست های آمریکایی که پیش از این سارق و قاتل جان مردم سوریه بودند و منابع نفتی و گازی آنها را همراه گندم کشاورزان سوری به سرقت می بردند، در اقدامی جدید سرقت آثار باستانی و تخریب میراث باستانی سوریه را مورد توجه خود قرار داده اند.

منابع سوری در روزهای اخیر اعلام کرده اند که اشغالگران آمریکایی با همکاری شبه نظامیان قسد به اقدامات جنایتکارانه خود علیه اماکن میراث باستانی سوریه ادامه می‌دهند و روند حفاری آثار باستانی، غارت و قاچاق آنها به مقاصد نامعلوم را تشدید کرده‌اند.

بنابر اعلام منابع خبری در شمال شرق سوریه، نظامیان اشغالگر آمریکایی که چندین سال است در "تل موزان" در جنوب "عامودا" مستقر شده‌اند، با همکاری شبه‌نظامیان قسد مناطق نظامی ممنوع را گسترش داده‌اند و برای تسهیل استخراج یافته‌های باستان شناسی از تل موزان، منطقه را تحت تدابیر شدید امنیتی اداره می‌کنند.

این منابع اعلام کرده اند که نظامیان اشغالگر آمریکایی با همکاری شبه‌نظامیان قسد در حال تصرف چندین سایت‌ باستانی از جمله سایت‌های "تل بیدر"، منطقه "الحمه"، "تل موزان" و تعدادی از تپه‌های "قامشلی" هستند که از مهم‌ترین سایت‌های باستانی جهان به شمار می‌روند.

مناطق تحت اشغال تروریست های آمریکایی و شبه نظامیان موسوم به "نیروهای دمکراتیک سوریه" (قسد) در الحسکه و دیگر مناطق شمال شرق سوریه، بارها صحنه اعتراض شهروندان سوری به حضور اشغالگران و شبه نظامیان بوده است.

دولت سوریه با اعتراض های مداوم به حضور اشغالگران آمریکایی در شرق و شمال شرق سوریه در سال های اخیر بارها تاکید کرده که نیروهای قسد و نظامیان آمریکایی‌ها هدفی جز غارت نفت، گندم، آثار باستانی و منابع دیگر ندارند و حضور آنان غیرقانونی است.

حضور غیرقانونی تروریست های آمریکایی در سوریه

از اسفندماه سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۱) که بحران سوریه آغاز و به جنگ بین المللی تبدیل شد، غربی ها به ویژه آمریکا با ایجاد، تجهیز، آموزش و تسلیح گروه های تروریستی به ویژه داعش و با هدف اصلی "تامین امنیت رژیم صهیونیستی" به صورت غیرمستقیم و در ادامه به طور مستقیم وارد نبرد سوریه شدند، نبردی که پس از سال ها به شکست گروه های تروریستی مورد حمایت جبهه غربی – عربی – صهیونیستی و ترکیه ختم شد.

آمریکا در سال های اخیر برای انجام اقدامات تروریستی و سرقت منابع سوریه ۲۲ پایگاه غیرقانونی اصلی و ۳ پایگاه فرعی و در مجموع ۲۵ پایگاه در خاک سوریه ایجاد کرده است.

از زمان شکست گروه تروریستی داعش به عنوان بازوی نظامی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نظامیان آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک تروریستی شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه و کشتار مردم این کشور کردند.

در حال حاضر بخش‌های عمده‌ای از سرزمین‌های استان‌های "الحسکه"، "دیرالزور" و «الرقه» (در شرق و شمال شرق سوریه) که دارای منابع نفت و انرژی و آثار باستانی می‌باشد، تحت تصرف تروریست های آمریکایی و نیروهای دموکراتیک سوریه (کردهای سوریه مورد حمایت آمریکا) می باشد که آمریکا ۲۰ پایگاه اصلی و ۳ پایگاه فرعی غیرقانونی در آن منطقه ایجاد کرده است.

آمریکایی‌ها همچنین در جنوب سوریه، هم مرز با اردن و عراق سال‌ها است که دو پایگاه در منطقه التنف ایجاد کرده که تاکنون دهها هزار تروریست در آنها آموزش دیده و پس از تجهیز به مناطق مختلف سوریه برای اقدامات تروریستی اعزام شده‌اند و هم اکنون نیز آمریکایی‌ها پشتیبانی شمار زیادی از تروریست‌ها را از طریق همین دو پایگاه انجام می‌دهند.

 

jpg

 

خسارت های فراوان آمریکایی ها به سوریه

حضور غیرقانونی آمریکا در خاک سوریه که از سال ۱۳۹۶ آغاز شده، تاکنون خسارت های بی شمار انسانی و مادی برای سوری ها داشته به حدی که بنا بر اعلام چند ماه پیش وزارت خارجه سوریه فقط خسارت های وارده آمریکا به صنعت نفت این کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم در مجموع حدود ۱۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است.

وزارت خارجه سوریه درباره جزئیات خسارت های تروریست های آمریکایی اعلام کرده که «در نتیجه تجاوزگری های مستقیم نظامیان آمریکایی و شبه نظامیان وابسته به آن یعنی قَسَد، سوریه حدود ۲۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به طور مستقیم و بیش از ۸۶ میلیارد دلار نیز به طور غیرمستقیم در بخش نفت (که منظور سرقت و تخریب منابع نفتی می باشد) خسارت دیده است که دمشق چند ماه پیش این موضوع را طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت اعلام کرده است.

نکته مهم درخصوص حضور غیرقانونی تروریست های سارق آمریکایی این است که یانکی ها به نیاز شدید مردم و دولت سوریه به منابع نقتی و گازی واقف هستند و از این رو به هیچ وجه نمی خواهند این منابع دست سوری ها بیفتد. در عین حال سرقت و فروش نفت مردم سوریه و آثار باستانی آنها برای تروریست های آمریکایی منبع درآمد خوبی (هرچند نامشروع) می باشد و پول دزدی زیر دندان یانکی ها مزه کرده است؛ اما مطمئنا این روند ادامه نخواهد داشت و تروریست های آمریکایی اگر با زبان خوش خاک سوریه را ترک نکنند به گونه دیگری مجبور به ترک این کشور خواهند شد که هزینه آن برای یانکی ها بسیار سنگین خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

منبع:تسنیم
انتهای متن/

چهارشنبه, 16 فروردين 1402 ساعت 14:01

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید