نتانیاهو حتی درون اسرائیل نیز چهره ای منفور است

تظاهرات گسترده‌ای که در طول هفت ماه گذشته علیه اقدامات نتانیاهو در غزه شکل گرفته است نشان می دهد مردم اسرائیل تا چه حد نسبت به سیاست های در پیش گرفته شده از سوی نتانیاهو معترض هستند و خواهان این موضوع که نتانیاهو نباید در راس قدرت باقی بماند

به گزارش دیده بان: در طی شش ماه گذشته اسرائیل صحنه بسیاری از تصمیم گیری هایی بوده است که وضعیت و موقعیت بنیامین نتانیاهو را بیش ازپیش متزلزل کرده است. با اینکه نتانیاهو گمان می کرد جنگ غزه و تداوم آن بتواند چند روزی فرصت بیشتری برای باقی ماندن وی در صحنه قدرت ایجاد کند اما وضعیت اعتراضات و نگرانی خانواده های گروگان ها نشان می دهد وضعیت وی بسیار متزلزل است و علاوه بر اینکه بنیامین نتانیاهو روزی در دادگاه های بین المللی به دلیل جنایات جنگی محاکمه می شود نزد افکار عمومی در داخل اسرائیل نیز به چهره ای منفور تبدیل شده است به این خاطر با جرات می توان گفت بخش بسیار بزرگی از مشکلات نتانیاهو را باید به مسائل داخلی و چالش هایی که در امورات مرتبط با مردم اسرائیل ایجاد شده نسبت داد.

با اینکه وضعیت سیاسی بنیامین نتانیاهو متزلزل است و مشکلات فراوانی در حوزه بین المللی دارد اما در بخش داخلی دولت و کابینه وی تحت شدیدترین فشارهاست.
تظاهرات گسترده‌ای که در طول هفت ماه گذشته علیه اقدامات نتانیاهو در غزه شکل گرفته است نشان می دهد مردم اسرائیل تا چه حد نسبت به سیاست های در پیش گرفته شده از سوی نتانیاهو معترض هستند و خواهان این موضوع که نتانیاهو نباید در راس قدرت باقی بماند.

بنیامین نتانیاهو با رفتارهای تهاجمی خود و کابینه‌اش باعث ایجاد نارضایتی داخلی شده و روز به روز بر خشم و کینه خانواده گروگان‌ها می افزاید به این دلیل و سایر مسائل در حوزه اقتصادی و امنیتی و نظامی است که مردم اسرائیل هر روز در اراضی اشغالی تظاهرات گسترده ای علیه سیاست های وی صورت می‌دهند به گونه ای که براساس اخبار منتشر شده با مردم معترض به سیاستهای نتانیاهو حتی برخورد فیزیکی توسط ماموران امنیت اسرائیل صورت گرفته و با خانواده گروگان‌ها بسیار خشن رفتار شده است.

اعتراضات مردم اسرائیل و خانواده گروگان ها زمینه ساز افزایش تحرکات احزاب سیاسی مخالف بنیامین نتانیاهو شده است. آنها از فرصت اعتراضات مردمی به نفع خود استفاده می کنند و علیه مواضع نتانیاهو سخن می گویند. مردم اسرائیل معترض طولانی شدن جنگ و تبعات و فشارهای مختلف از جمله اقتصادی هستند که بر آنها تحمیل شده است. فشارهای تشدید شده بر مردم اسرائیل در موضوعات مختلف آنها را بسیار برانگیخته وخواهان سرنگونی هر چه سریعتر کابینه نتانیاهو هستند.

در این موضوع شکی وجود ندارد که نتانیاهو نگران از دست رفتن موقعیت سیاسی خود است به این دلیل به انحاء مختلف با آتش بس مخالفت می کند و با سنگ اندازی مانع آتش بس دائمی می شود چرا که به خوبی بدین موضوع واقف است که بعد از جنگ غزه قطعاً کابینه اش سقوط می کند و برای پاسخگویی به نسل کشی که در طی شش ماه گذشته در غزه و رفح به پا کرده باید آماده عواقبی باشد که حق اوست.

بی شک بنیامین نتانیاهو وکابینه اش بیش از این تاب مقاومت در برابر فشارهای داخلی و خارجی را نخواهند داشت و این کابینه محکوم به سقوط نهایی است چرا که افکار عمومی داخل اسرائیل یک دست و متحد علیه وی فریاد اعتراض سر می دهند و این موضوع قطعا کار دست نتانیاهو در آینده ای نه چندان دور خواهد داد.

 

حسن هانی زاده
انتهای متن/

سه شنبه, 25 ارديبهشت 1403 ساعت 12:34

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید