شهید لاجوردی به روایت نزدیکان
انتشار کتاب «دیده بان انقلاب»

کتاب «دیده بان انقلاب» مجموعه خاطرات یاران و نزدیکان شهید سیداسدالله لاجوردی است که به کوشش موسسه راهبردی دیده بان تدوین و گردآوری شده است.

به گزارش دیده بان، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، در 22 بهمن 1357 به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تحولات منطقه خاورمیانه و جهان به شمار می‌آید. این انقلاب حاصل سال‌ها تلاش و فداکاری مردمی است که با روشن‌گری و رهبری امام خمینی(ره) توانستند بر حکومت سراسر ظلم و فساد پهلوی که با پشتوانه آمریکایی‌ها ادامه حیات می‌داد، خاتمه دهند. در جریان این انقلاب عظیم افراد زیادی در صحنه حضور داشتند که با رشادت‌ها و تحمل سختی‌ها و شکنجه‌های ساواک بالاخره توانستند پیروزی خون بر شمشیر را رقم بزنند. در این میان شهید بزرگوار سیداسدالله لاجوردی از جمله افرادی بود که با تحمل رنج‌های فراوان در دوران ستم‌شاهی که باعث آسیب‌های جسمانی زیادی نیز بر وی شده بود، هرگز لب به اعتراف نگشود و بر همین اساس وی را «مرد پودلادین زندان‌ها» لقب دادند.

 

333

وی بعد از انقلاب هم علی‌رغم این آسیب‌ها دست از کار و فعالیت بر نداشت و با زحمات شبانه‌روزی خود در جهت استقرار و اعتلای نظام جمهوری اسلامی قدم برداشت. او در اوایل انقلاب در سمت دادستانی در برخورد با گروهک‌هایی همچون فرقان، منافقین، پیکار و... به خنثی‌سازی توطئه‌ها و جنایات آنها پرداخت و توانست با بصیرت و مدیریت بی‌بدیلی که داشت این حوادث را از سر نظام نوپای اسلامی بگذراند. شهید لاجوردی پس از دادستانی با وقفه‌ای حدوداً پنج ساله به ریاست سازمان زندان‌ها منصوب شد و فصل جدیدی را در عرصه خدمت در این حوزه گشود که آثار و برکات آن همچنان باقی است. سرانجام در اول شهریور 1376 در حالی که وی دارای هیچ‌گونه پست و سمت دولتی نبود و در بازار به کسب روزی حلال می‌پرداخت توسط دو نفر از اعضای گروهک تروریستی منافقین مورد سوءقصد قرار گرفت و به فیض شهادت نائل شد.

مؤسسه راهبردی دیده‌بان با انتشار کتاب «دیده بان انقلاب» به مناسبت بیستمین سالگرد شهید لاجوردی با جمع‌آوری خاطرات جذاب و خواندنی یاران و نزدیکان این شهید رشید اسلام ضمن ادای دین و تکلیف خود، قصد دارد نسل امروز انقلاب را با یکی از بی‌بدیل‌ترین چهره‌های انقلاب که به روایت یارانش متعلق به این زمان نبود آشنا کند، شخصی که ساده‌زیستی، حساسیت به بیت‌المال، قاطعیت، توصیه‌ناپذیری، عطوفت، پرکاری و صدها خصلت پسندیده‌اش شاید در این برهه برای همگان غیر قابل باور باشد. امید است شهید لاجوردی اسوه‌ای باشد برای هر کسی که دوست دارد دیده‌بان انقلاب خود قرار گیرد و در عرصه‌های مختلف راه ایشان را ادامه دهد.

در ضمن علاقه مندان می توانند جهت تهیه این کتاب، با روابط عمومی موسسه راهبردی دیده بان تماس حاصل نمایند.
انتهای متن/

یکشنبه, 04 شهریور 1397 ساعت 15:37

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید