بی کفایتی شاهزادگان کار دستشان داد
خانه تکانی اساسی در آل سعود

خبرگزاری آناتولی با انتشار یک یادداشت، هدف از عزل و نصب‌های جدید در بدنه دولت سعودی را، تلاش ریاض برای جبران شکست‌های جنگ یمن و تنگ‌تر کردن حلقه جنگ علیه یمنی‌ها دانست.

به گزارش دیده بان، «سلمان بن عبدالعزیز»، شاه سعودی، طی دستوراتی ضمن دعوت به تشکیل مرکزی به نام «امنیت ملی»، شماری از افراد نظامی و غیرنظامی را در پست های جدیدی منصوب کرد و به گونه ای در کابینه‌ خانوادگی خود خانه‌تکانی کرد.

یکی از دستورات حائز اهمیت و توجه در این خانه‌تکانی، برکناری «عید الشلوی» فرمانده نیروی زمینی ارتش در پی طولانی شدن حمله و جنگ ناموفق عربستان در یمن و جایگزینی «فهد بن ترکی» بود.

خبرگزاری آناتولی ترکیه در یادداشتی  به بررسی اهداف پشت پرده عربستان از این تغییر پرداخت.

در این یادداشت آمده است: به اعتقاد ناظران سیاسی، سلمان با ورود به سومین سال جنگ علیه یمن، با این تصمیم به دنبال تنظیم مجدد قوای خود برای مقابله با «حوثی‌ها» و نیروهای «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور سابق یمن است.

سلمان همزمان با تعیین شاهزاده فهد بن ترکی به عنوان فرماندهی نیروی زمینی ارتش عربستان و ارتقای رتبه او به سرلشگری، دو ماه حقوق اضافه به نیروهای حاضر در جنگ یمن پرداخت کرد. کسی که درباره پرونده یمن اطلاع داشته باشد، این دستورات را اینگونه ارزیابی می‌کند که وی به دنبال ورود به سال سوم جنگ یمن با یک استراتژی جدید است و می‌خواهد دستاوردهای نظامی بزرگی را برای خود به ثبت برساند و کار انصارالله و صالح را یکسره کند.

سرلشگر «فهد بن ترکی» از زمان آغاز نبرد موسوم به «طوفان قاطع» در 26 مارس 2015، بسیار فعال بوده است و فرماندهی عملیات‌های ویژه ائتلاف عربی در یمن را برعهده داشته است و در کنار آن، معاون فرماندهی نیروی زمینی ارتش عربستان و فرمانده یگان‌های چترباز و نیروهای ویژه بوده است.

بر اساس این گزارش، در طول حمله وحشیانه ای که دو سال کامل از آن می‌گذرد، این شاهزاده سعودی، دفتر نشین نبوده، بلکه به همراه شماری از مقامات مسئول نظامی یمن، در اغلب جبهه‌های درگیری در این کشور حضور مستمر داشته است. وی بارها در خط مقدم جبهه درگیری در «نهم» در نزدیکی «صنعاء» و منطقه مرزی «علب»، چندین جبهه در مأرب و عدن حضور یافته است. به همین دلیل شماری از تحلیل‌گران می‌گویند که هدف از انتخاب او به عنوان فرمانده نیروی زمینی ارتش عربستان، سازماندهی شرایط نظامی عربستان در نقاط مرزی با یمن است.

بر اساس این گزارش، شاهزاده فهد بن ترکی به دلیل برقراری روابط نزدیک با فرماندهان ارشد نظامی یمن (نیروهای وابسته به «عبدربه منصور هادی»)، می‌تواند به راحتی در جریان روند نبردها قرار گیرد و به آنها برای بازکردن جبهه‌های جدید نبرد علیه حوثی‌ها در استان «صعده» در شمال یمن، کمک کند تا با خسارت وارد کردن به آنها، از میزان حملات به عمق خاک سعودی بکاهد.

چهار روز پیش از دستورات صادره از سوی سلمان، شاهزاده فهد با «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی دیدار و با او درباره روند نبردها در یمن رایزنی کرد.

وی همچنین با «عبدربه منصور هادی» در ریاض درباره تحولات نظامی در جبهه‌های مختلف نبرد یمن، گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری رسمی یمن «سبأ» نیز با انتشار این خبر نوشت که در این دیدار درباره چند استراتژی و راهکارهای جایگزین در جنگ یمن به منظور ثبت پیروزی‌های بیشتر برای نیروهای ائتلاف رایزنی شده است.

تعیین سرتیپ احمد عسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی به عنوان معاون استخبارات عربستان، مسئله دیگری است که به فرضیه سازماندهی مجدد صفوف سعودی‌ها برای جنگ خونین یمن، قوت می‌بخشد. زیرا استخبارات نظامی عربستان سعودی، نقش مهمی در عملیات‌های ائتلاف علیه یمن و به خاک و خون کشیدن مردم ایفا می‌کند.
انتهای متن/

دوشنبه, 04 ارديبهشت 1396 ساعت 09:46

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید