ایران؛بزرگترین قربانی تحریم و تروریسم

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه: هیچ کشوری مانند ایران قربانی تروریسم نبوده است

به گزارش دیده بان، «کاظم غریب‌آبادی»، دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه روز سه‌شنبه در نشست هم‌‎اندیشی و هم‎‌افزایی ستاد مرکزی هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی با اشاره به مناسبت‎‌های خرداد از جمله ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و قیام ۱۵ خرداد، اظهار داشت: نباید از اندیشه‌‎های حضرت امام(ره) درباره آمریکا غافل شد. در موضوع افشای حقوق بشر آمریکایی اندیشه‎‌های حضرت امام(ره) باید مدنظر قرار گرفته شود و در تولید محتوا و مطالب در این زمینه نیز باید مدون و منسجم عمل شود.

وی از رونمایی کتاب «حقوق بشر دروغین غرب در اندیشه و گفتمان رهبر معظم انقلاب اسلامی» در هفته حقوق بشر آمریکایی خبر داد و افزود: در زمینه موضوع حقوق بشر در آمریکا باید جامع‎‌نگری شود و محدود به چند حوزه نشود، موضوع حقوق بشر در آمریکا باید در همه حوزه‌‎ها مانند حوزه‌‎های سیاسی، مدنی، اقتصادی و فرهنگی همچنین حوزه‌های مرتبط با ایران و کشورهای دیگر مورد نظر قرار گیرد.

آمریکا بیشترین تعداد زندانی در جهان را دارد

غریب‌‎آبادی تصریح کرد: نقض حقوق بشر در آمریکا بسیار گسترده است؛ در این کشور حقوق سیاه پوستان، رنگین‎‌پوستان، زنان، کودکان و زندانیان در حوزه‌‎های مختلف نقض می‎‌شود؛ آمریکا همچنین دارای بیشترین زندانی در جهان است که به بیش از ۲.۵ میلیون نفر می‎‌رسد و دارای بیشترین مرگ و میر زندانیان است.

به گفته دبیر ستاد حقوق بشر، در آمریکا به دلیل عدم مراقبت از زندانیان و عدم ارائه مناسب تسهیلات بهداشتی و سلامتی و برخوردهای خشونت آمیز و شکنجه زندانیان شاهد مرگ و میر آنها هستیم.

غریب‌‎آبادی ادامه داد: هیچ کشوری نیست که به اندازه آمریکا مردم خود را توسط پلیس به قتل برساند؛ آمار افرادی که در این کشور با سلاح کشته می‎‌شوند بسیار وحشتناک است و رقم آن تا ۳۰ هزار نفر می‌‎رسد.

در آمریکا حق حیات سلب می‌‎شود

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه در آمریکا حق حیات نیز سلب می‌‎شود، گفت: پلیس آمریکا بارها مرتکب سلب حق حیات شهروندان این کشور شده است؛ در بسیاری از صحنه‎‌ها بر روی مردم این کشور سلاح می‎‌کشد و احترامی برای حق حیات، حقوق مهاجران، رنگین پوستان و زندانیان قائل نیست.

وی اضافه کرد: مصادیق نقض حقوق بشر در آمریکا بسیار زیاد است و از زمان پیدایش آمریکا، دولتمردان این کشور جرم و جنایت‎‌هایی علیه مردم خود انجام داده‌‎اند؛ همچنین جنایات آمریکا علیه مردم دیگر کشورها مانند کشورهای آفریقایی یا ویتنام ثبت شده است.

جان باختن حدود ۵۰۰ هزار کودک در اثر تحریم‌‎های آمریکا علیه عراق

غریب‌‎آبادی با اشاره به جنگ عراق و افغانستان و کشته شدن بسیاری از مردم بی‌گناه این کشور در جریان تجاوز آمریکا، گفت: حدود ۵۰۰ هزار کودک تنها در اثر تحریم‌‎های آمریکا علیه عراق جان خود را از دست دادند. آمریکا در جنایت‎‌هایی که رژیم صهیونیستی علیه فلسطین انجام می‎‌دهد نیز مستقیم مسئولیت دارد؛ اینها تنها نمونه‎‌هایی از جنایات آمریکا در حق بشریت است.

به گفته دبیر ستاد حقوق بشر، کشوری را نمی‌‎توان مثال زد که در حوزه نسل‎‌کشی و کشتار مردم بی‎‌گناه و نقض حقوق مردم اینگونه نقش‌‎آفرینی کند و وقیحانه مدعی حقوق بشر هم باشد؛ آمریکا ذی‎‌صلاح نیست که درباره حقوق بشر صحبت کند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه با اشاره به اینکه مردم ایران نقض حقوق بشر را به طور مستقیم در اثر اقدامات آمریکا درک کرده اند، یادآور شد: جنایات حقوق بشری آمریکا در حوزه‎‌های تحریم‎ علیه مردم ایران و دیگر کشورها و همچنین نقش این کشور در تروریسم باید بیش از پیش بررسی و برجسته شود. هیچ کشوری مانند ایران قربانی تروریسم نبوده است؛ آمار قربانیان تروریسم در ایران رقمی بیش از ۱۷ هزار نفر است.

دبیرستاد حقوق بشر گفت: گروهک تروریستی منافقین با وجود اینکه به دلیل تصمیمات سیاسی آمریکا و کشورهای غربی از فهرست گروه‌‎های تروریستی خارج شدند اما همچنین مشغول فعالیت‎‌های تروریستی هستند.

هر جا ردی از گروه‎‌های تروریستی است، حمایت آمریکا دیده می‎‌شود

غریب‎‌آبادی به حمایت مالی، سیاسی و امنیتی آمریکا از گروه‌های تروریستی اشاره کرد و گفت: هر جا ردی از گروه‎‌های تروریستی است، حمایت آمریکا دیده می‎‌شود.

وی تاکید کرد: وقتی که ایران امکانات خود را به فرماندهی سردار سلیمانی برای مقابله با تروریست‎‌ها بسیج کرد، آمریکایی‎‌ها جبهه دفاع از تروریسم راه انداختند که هدف اصلی آنها نجات تروریسم بود.

دبیر ستاد حقوق بشر بر اهمیت سازمان‌‎های مردم نهاد در تبیین موضوع حقوق بشر آمریکایی تاکید کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

چهارشنبه, 10 خرداد 1402 ساعت 14:38

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید