شهیدی که ایستاده دفن شد

ناگفته‌هایی از یگانه شهید ایستاده هوانیروز پس از گذشت 40 سال

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از پایگاه خبری_تحلیلی هابیلیان شهید محسن درخشان در سال 1334 در شهر سرپل‌ذهاب به دنیا آمد. پس از دوران تحصیل وارد هوانیروز شد و گواهینامه خلبانی گرفت. او در عملیاتی که برای رساندن مردم به نقطه امن شرکت کرده بود، توسط تروریست‌ها اسیر می‌شود آنها او را ايستاده و تا گردن در خاك قرار دادند و با ماليدن عسل به سر و صورت رهايش کردند تا مورد حمله حشرات قرار گیرد. او در3 اردیبهشت1359 به شهادت رسید.

سنندج به‌وسيله اشرار و جدايي‌طلبان در محاصره بود. بي‌گناه و گناهكار در آماج گلوله‌هاي اشرار به خاك و خون كشيده مي‌شدند. بالگرد كبرا چرخ‌زنان در آسمان شهر ظاهر مي‌شود و طوفان راكت و گلوله‌هايش سينه مهاجمان را مي‌شكافد و آنها را عقب مي‌راند.

ديگر بالگردهاي ترابي هوانيروز در پناه اين بالگرد پي‌درپي فرود مي‌آيند و مجروحان و زنان و كودكان را از باشگاه افسران به منطقه امن تخليه مي‌كنند. در آخرين پرواز بالگرد كبرا كه خلبانش محسن درخشان و احمد پيشگاه‌هاديان بودند هدف اصابت گلوله قرار مي‌گيرند. خلبان هاديان چاره‌اي جز فرود اضطراري در اطراف شهر ندارد. هر دو خلبان از بالگرد مشتعل خارج مي‌شوند و هريك به سويي مي‌روند. خلبان هاديان نجات مي‌يابد اما خلبان درخشان به‌وسيله اشرار اسير مي‌شود. او را ايستاده و تا گردن در خاك فرو مي‌كنند و با ماليدن مايع شيرين به سر و صورت رهايش مي‌كنند. فردا كه براي نتيجه شكنجه به سراغش مي‌آيند هنوز اندك رمقي در سر و صورت متلاشي شده از هجوم حشرات در چهره‌اش وجود داشته كه با گلوله‌اي او را به شهادت مي‌رسانند. بعد از شهيد نماز هوانيروز (خلبان حسن قاسمي) خلبان محسن درخشان به شهيد ايستاده معروف مي‌شود. خلبان درخشان از تيزپروازان جنگنده هوانيروز بود كه شهادتش پس از انقلاب و چهارماه قبل از جنگ ايران و عراق است. با تحصيلات ديپلم در سال 1353 جهت خلباني بالگرد در هوانيروز استخدام شد. آموزش نظامي را در پادگان تهران گذراند و دروس يادگيري زبان انگليسي و فن پرواز با بالگرد را در پايگاه شهيد وطن‌پور اصفهان به پايان رسانيد. با درجه ستوان‌سومي و تخصص پرواز بالگرد كبرا در پايگاه هوانيروز كرمانشاه انجام وظيفه مي‌كرد كه در راه امدادرساني به مردم شربت شهادت نوشيد.

                                                                                          

                                                                                          135496 831

 

 

                                          photo 2020-04-22 09-04-47

 

                                                                                               download 6

 

 

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.
انتهای متن/

یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 ساعت 09:03

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید