برگزاری چهارمین جلسه دادگاه «حبیب أسیود»+تصاویر

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «حبیب فرج‌الله چعب» ملقب به «حبیب أسیود»، سرکرده گروهک تروریستی «حرکة النضال» در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی افشاری برگزار شد

به گزارش دیده بان، چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «حبیب فرج‌الله چعب» ملقب به «حبیب أسیود»، سرکرده گروهک تروریستی «حرکة النضال» روز دوشنبه(25 بهمن) در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی افشاری برگزار شد.

در ابتدای جلسه، قاضی افشاری از نماینده دادستان خواست تا ضمن قرار گرفتن در جایگاه، به قرائت ادامه کیفرخواست بپردازد.

 

1

 

وزیری گفت: متهم در خصوص چت‌هایش با منال مسلمی که از وی کشف شده، اقرار کرده که منال مسلمی تمام ارتباط‌ها را با اسرائیل ترتیب می داده است.

وی افزود: شخصی به نام «امیرا» که فردی صهیونیست ساکن آمریکا و اسرائیلی است، به عنوان وکیل، کار‌های حقوق بشری گروهک تروریستی حرکة النضال را انجام می‌داد.

متهم پرونده به سرکردگی گروهک شاخه «الجنة الوفاق» در شهرستان شوشتر از سال ۸۳ تا ۸۴، امین گروهک حرکة النضال از سال ۷۲ تا ۸۴، سازماندهی تشکیلات گروهک تروریستی در اروپا و منطقه و سرکردگی گروهک از سال ۹۲ تا زمان دستگیری اقرار کرده است.

 

2

 

وزیری با بیان اینکه حبیب أسیود در اقرار‌های خود به بیان ارتباطش با سازمان سیا اعتراف کرده است، گفت: حبیب أسیود به ارتباط خود از سال ۲۰۰۹ میلادی و دیدار با ۲ نفر از افراد سازمان اطلاعات آمریکا اعتراف کرده است.

در ادامه جلسه، تصاویر کنفرانسی در سال ۲۰۱۹ در نیویورک آمریکا به نمایش درآمد که در این نشست عناصر گروهک‌های تروریستی ضد ایرانی از جمله حرکة النضال در این جلسه حضور داشتند.

همچنین در این جلسه دادگاه، تصویری از دیدار «برایان هوک»، رئیس اقدام علیه ایران دولت ترامپ با «سعید حمیدان» از سرکردگان گروهک تروریستی حرکة النضال منتشر شد.

 

5

 

در ادامه جلسه دادگاه، تصویری از یکی از کارمندان بی‌بی‌سی در جلسه خبری گروهک تروریستی حرکة النضال منتشر شد که نماینده دادستانی در این باره گفت: حضور عنصر بنگاه خبر پراکنی بی‌بی‌سی در چنین جلسه‌ای چه معنایی دارد؟ آن هم به صورت نامحسوس!

نماینده دادستان در این جلسه تاکید کرد: متهم اقرار داشته «نقش خود درباره جرایمی که انجام داده‌ام را منکر نمی‌شوم».

وی بیان کرد: همچنین متهم اقرار داشته بعد از خروج از کشور چند عملیات در منطقه هفت تپه شهرستان شوش را هدایت و اجرایی کرده است.

 

6

 

وزیری ادامه داد: متهم اقرار داشته عملیات‌هایی را اعم از ترور شخصیت‌ها در کشور و بویژه خوزستان طراحی کرده که در دستور کار عناصر این گروهک بوده است.

نماینده دادستان در ادامه تصاویری از یک نشست در سال ۲۰۱۷ در هلند را به نمایش گذاشت.

وی در توضیح این نشست بیان داشت: در این فیلم مشاهده میکنیم که رسانه‌های رژیم سعودی اعم از العربیه و الاخباریه این نشست را پوشش می‌دهند. این موضوع نشان می‌دهد، نشست‌های متعدد گروهک حرکة النضال تحت حمایت همه جانبه عربستان سعودی قرار داشته است. در این نشست عنصر اطلاعاتی رژیم سعودی در کنار رئیس دفتر ترکی فیصل حضور دارند.

 

7

 

نماینده دادستان در ادامه پیرامون تشریح مجدد نحوه وصل شدن متهم به سرویس جاسوسی عربستان سعودی از سال ۲۰۰۸ بیان داشت: در قبال این ارتباطات، اخذ ماهیانه ۲۰ هزار دلار، اخذ یک کامپیوتر رمز دار از عربستان سعودی و تأسیس یک شبکه تلویزیونی مبنا قرار گرفته است.

نماینده دادستان در ادامه یک نمونه از فیلم‌های شبکه احوازنا را در این جلسه منتشر کرد و در ادامه گفت: شبکه احوازنا به تریبونی برای اقدامات گروه تروریستی حرکة النضال علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است. در ادامه این فیلم می‌بینیم که این گروهک تروریستی به چه نحوی پایگاه بسیج را با پرتاب کوکتل مولوتوف مورد حمله قرار داده است.

وی در ادامه تشریح نحوه وصل شدن متهم به سرویس جاسوسی عربستان گفت: متهم در ادامه، خواستار دو میلیون یورو برای کمک به برنامه‌های تلویزیونی، ایجاد پیوند بین آمریکا و عربستان و گروه‌های معارض جمهوری اسلامی و تخصیص هزینه برای کلیه سمینار‌ها و تظاهرات‌های داخل کشور را مطالبه کرده و این موارد از جمله محور‌هایی است که متهم در ارتباط با سرویس اطلاعاتی عربستان اقرار نموده است.

 

8

 

وی افزود: موضوع بعدی لوگوی این گروهک تروریستی است. در این لوگو و در قسمت صدرش، عکس دو سلاح وجود دارد که این خود نشان می‌دهد ماهیت این گروهک، تروریستی است. در ادامه این گروه تصمیم می‌گیرد تصویر این دو سلاح را از لوگو بردارد و عکس یک نخل را جایگزین آن دو سلاح کند.

نماینده دادستان تاکید کرد: این اقدامی ظاهری بوده چرا که این گروهک در عالم واقع، سلاح‌های خود را زمین نگذاشته و به انواع اقدامات تروریستی دست زده است.

در ادامه این جلسه، نماینده دادستان تقاضای پخش فیلم مصاحبه متهم با شبکه اورینت سوری از شبکه‌های معارض را مطرح کرد و در ادامه گفت: متهم در مصاحبه با شبکه اورینت، به صراحت به اقدامات علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره می‌کند.

نماینده دادستان با اشاره به فیلم مصاحبه «یعقوب نیسی» سخنگوی گروهک حرکة النضال در شبکه‌های معارض گفت: یعقوب نیسی در مصاحبه پخش شده به اقدامات نظامی متعدد علیه اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره دارد.

در ادامه جلسه دادگاه، مصاحبه‌ای از حبیب فرج‌الله چعب بعد از اقدام تروریستی ۳۱ شهریور و حمله به رژه نظامی پخش شد که چعب از این اقدام تروریستی ابراز خرسندی داشته است.

وی در ادامه، خطاب به ریاست دادگاه اظهار کرد: ریاست محترم دادگاه، متهم حاضر، فردی است که اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته و در این زمینه تبلیغ کرده و به آن افتخار می‌کند.

وی افزود: چهار عضو اصلی گروهک تروریستی حرکة النضال در کشور‌های بلژیک و هلند در حال فعالیت خود هستند؛ اما تاکنون این کشور‌ها اقدامی برای دستگیری و محاکمه این تروریست‌ها نکردند.

 

9

 

نماینده دادستان گفت: متهم اقرار کرده «حبیب نبگان» قبل و بعد از هر حادثه تروریستی با استفاده از ظرفیت فضای مجازی به ویژه اینستاگرام و فیسبوک، اقدام به بازنشر مطالبی در این رابطه می کرده است که یکی از آن‌ها به حادثه تروریستی لکشر ۹۲ خوزستان باز می‌گردد که در رشته توئیتی به زبان عربی نوشته بود: «بشارت‌ها ادامه دارد».

نماینده دادستان افزود: اعضای گروهک تروریستی حرکة النضال در زمان برگزاری مناسک حج در پوشش حجاج، وارد جمعیت حاجیان ایرانی شده و شخصیت‌های برجسته نظامی، انتظامی، امنیتی و روحانیون ایرانی را شناسایی و اطلاعات این افراد را از طریق رایانه رمزنگاری شده به سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی ارسال می‌کرده است.

همچنین این افراد محل استقرار شخصیت‌های مهم کشور در زمان برگزاری مناسک حج در هتل را برای سرویس‌های اطلاعاتی عربستان ارسال می‌کردند.

در ادامه جلسه دادگاه، تصویر «عیسی مهدی فاخر» که با عوامل سرویس اطلاعات عربستان سعودی و در پوشش حج دیدار داشت، منتشر شد.

نماینده دادستانی گفت: فرج‌الله چعب و همدستانش در گروهک تروریستی حرکة النضال اطلاعات حجاج ایرانی را به مدت ۱۰ سال برای مقامات اطلاعاتی عربستان ارسال می‌کرده است.

در ادامه جلسه دادگاه تصویر ملاقات حبیب فرج‌الله چعب با معاون نخست وزیر بلژیک منتشر شد که منال مسلمی عضو سرویس اطلاعاتی موساد و حما عدنان آل کثیر نیز در این جلسه حضور داشتند.

نماینده دادستان با اشاره به ارتباط سران این گروهک با رژیم صهیونیستی گفت:سران گروهک حرکة النضال از رژیم صهیونیستی خواسته بودند تا در آموزش جنگ‌های چریکی، ساخت بمب، ترور افراد مهم و کلیدی و حمله به پایگاه‌های نظامی، انتظامی و امنیتی کشور به آن‌ها کمک کند.

نماینده دادستان گفت: متهم در اقراریات خود عنوان کرده که قصد انتقال بمب گذاری‌ها از استان خوزستان به پایتخت را داشته به نحوی که وزارت نفت، مرکز اداره طرح توسعه نیشکر در تهران از جمله اماکنی بودند که این گروهک قصد بمب گذاری در آن را داشتند.

نماینده دادستان با اشاره به اقرار‌های متهم گفت: متهم گفته است، قصد انتقال بمب به تهران برای انجام اقدامات تروریستی در پایتخت را داشتیم که در مسیر انتقال بمب نفرات ما شناسایی و عملیات ما ناتمام ماند که در ادامه مشغول به بمب گذاری در خطوط نفت در شمال خوزستان شدیم و به همین موارد اکتفا کردیم.

 

10

 

نماینده دادستانی گفت: عناصر این گروهک به اتوبوس‌های راهیان نور نیز حمله مسلحانه کرده اند که یکی از این حملات در استان خوزستان منجربه شهادت امام جمعه شهرستان تایباد شد.

وزیری گفت: حبیب فرج‌الله چعب در اقراریات خودعنوان کرده که تامین هزینه‌های بمب گذاری در کشور‌های ترکیه و امارات انجام میشد و از طریق صرافی‌ها به داخل کشور ارسال و در انتها نیز فیلم‌های بمب گذاری و حمله‌های تروریستی به سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی ارسال می شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم به طرح ریزی عملیات شلیک آر پی جی به هواپیما در فرودگاه اهواز اقرار کرده است که این عملیات اجرایی نشد.

در پایان، قاضی افشاری ختم چهارمین جلسه از دادگاه گروهک تروریستی حرکة النضال را اعلام کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:خبرگزاری دانشجو
انتهای متن/

چهارشنبه, 27 بهمن 1400 ساعت 10:20

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید