آل سعود؛ حامی تروریست های تجزیه طلب

عربستان جهت کانال تلویزیونی تروریستی ضد ایرانی و ایجاد تظاهرات در هلند پول خرج می‌کند

به گزارش دیده بان، برنامه تلویزیونی «آرخوس» هلند در گزارشی تفصیلی نوشت : شبکه ماهواره‌ای جنجالی ضدایرانی "احوازنا تی.وی." مستقر در شهر ریزویک هلند با پول سرویس اطلاعاتی عربستان تأمین مالی شده است. همچنین پول تظاهرات گروه تجزیه ‌طلب ASMLA(حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز یا الاحوازیه)، از سوی سعودی‌ها پرداخت شده بود.

براساس تحقیقات برنامه تلویزیونی هلند و شبکه‌های تلویزیونی دانمارک DR و NRK نروژ، مشخص شده که عربستان یک کانال تلویزیونی و حداقل یک تظاهرات در لاهه را تامین مالی کرده است. سران گروه النضال مستقر در دانمارک برای سازمان خود در اروپا و شاخه مسلح آن در ایران از طریق سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی مبالغ هنگفتی را درخواست و دریافت کرده بود.

گروه النضال گروهی است که داعیه حمایت از ساکنان منطقۀ خوزستان ایران را دارد.

«حبیب جبر نبگان»، رهبر النضال و دو رهبر دیگر، روز جمعه پس از یک ماه محاکمه پشت درهای بسته در دانمارک به اتهام جاسوسی و تأمین مالی تروریسم در ایران مجرم شناخته شدند. آنها با سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی با نام رمز MS۳۲ همکاری نزدیک داشتند. با این حال، بسیاری از جزئیات فاش نشده است.

روز دوشنبه، یک تحقیق ژورنالیستی مشخص کرد که این گروه علیه افرادی در هلند، از جمله «فالح عبدالله منصوری»، فعال مشهور، هم جاسوسی می‌کرده است. همچنین این گروه علیه «احمد مولا نیسی» موسس این گروه که در سال ۲۰۱۷ در لاهه هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد نیز جاسوسی می‌کرده است. گروه النضال همچنین در خصوص ۱۵۰ نفر از ایرانیان مقیم هلند و مخالفان رژیم سعودی جاسوسی می کرده است.

پاییز گذشته، دادگاه روتردام یکی دیگر از اعضای النضال، «عیسی س.» از دلفت را محکوم کرد.

علیرغم انکارها، او به دلیل هماهنگی و تأمین مالی حملاتی در ایران با همدستی با رهبران النضال دانمارک، به چهار سال زندان محکوم شد.

این گزارش در مورد فعالیت تلویزیون احوازنا هم نوشت: شبکه ماهواره‌ای احوازنا تی.وی. متعلق به النضال از سال ۲۰۱۷ در شهر ریزویک هلند مستقر است و علیه ایران فعالیت می کند. این کانال حتی اخبار حملاتی را پخش می‌کرد که احتمالاً النضال پشت سر آنها بود. نمونه آن کشتن (شهید نمودن) دو نفر از اعضای احتمالی سپاه پاسداران با موتورسیکلت در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸ در آبادان است. این اقدام از طریق شبکه‌های اجتماعی احوازنا فیلمبرداری و منتشر شده است. در مکالمات اپلیکیشنی بین عیسی س.، حبیب جبر، رهبر النضال و یکی از افراد رابط بنام ایسی (Issi) در ایران، که در آن مهاجمان، "پسران ما" نامیده می‌شوند، موضوع صحبت، مبالغی است که عاملان دریافت کرده‌اند و عنوان شده است که حمله باید طوری باشد که "خبر فوری" شود.

بر اساس اسناد پلیس که توسط خبرنگارانی از تلویزیون DR دانمارک، برنامه آرخوس و NRK نروژ رویت شده، از مجموع بودجۀ بیش از هفت میلیون یورویی النضال برای دوره ۲۰۱۷-۲۰۱۹، حدود ۱.۲ میلیون یورو برای تلویزیون احوازنا در هلند در نظر گرفته شده بود. این کانال تلویزیونی یکی از اهدافی است که از طریق افسران رابط آژانس اطلاعاتی عربستان سعودی (جی‌ای پی) کمک مالی به آن درخواست شده بود. در حالی که نمی‌توان رد کرد که بخشی از بودجه نهایی از سوی دیگر اهداکنندگان تأمین شده باشد، دادگاه دانمارک معتقد است که النضال در واقع "مبلغ قابل توجهی" از سعودی‌ها در پاسخ به درخواست هایش دریافت کرده است.

در این بین پخش برنامه‌های تلویزیون احوازنا از هلند متوقف شده است. سفارت عربستان در هلند به درخواست ما برای پاسخ جوابی نداده است.

در دانمارک، تلویزیون احوازنا به مدت دو سال توقیف شده است، زیرا این کانال "با نمایش برنامه‌هایی که تروریسم مستقیم و غیرمستقیم را ترویج می‌کنند، قانون را به شدت زیر پا گذاشته است."

النضال همچنین تظاهراتی را در اروپا علیه ایران ترتیب داد. برای این کار نیز رهبری النضال از عربستان سعودی درخواست کمک مالی کرد و بودجه تأمین شد. پول بلیط هواپیما، هتل، اتوبوس و هزینۀ روزنامه نگاران مورد نیاز بود. به پناهجویان مراکز پناهندگی نیز باید پول پرداخت می‌شد تا در تظاهرات شرکت کنند. این هزینه برای هر نفر ۶۰ یورو بود. قول داده شد شبکه‌های خبری عربی (تظاهرات را) پوشش دهند.

در اسناد پلیس به مبلغ ۴۰۰ هزار یورو اشاره شده است که ۱۹۰ هزار یورو برای تظاهرات در لاهه و ۸۰ هزار یورو برای تظاهرات در کپنهاگ بوده است. تاریخ این ارتباطات اواخر سال ۲۰۱۴ و اوایل سال ۲۰۱۵ بوده است. در سال ۲۰۱۵، تظاهرات النضال در کپنهاگ و بروکسل، و در سال ۲۰۱۶ مقابل دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه برگزار شدند؛ که عیسی س. و حبیب جبر در آن حضور داشتند.

علیرغم بیانیه‌های عمومی مبنی بر تأیید و حتی پذیرفتن مسئولیت حملات در ایران، مدت‌ها مشخص نبود که آیا رهبران النضال در اروپا خود دستی در خشونت داشته‌اند یا خیر. آنچه این را مشخص کرد، شنود جلسۀ رهبران النضال در فوریه ۲۰۲۰ بود. در آنجا بحث شد که بهتر است از این به بعد از اظهارات تهاجمی و خشونت آمیز خودداری شود، زیرا مقامات دانمارکی و شرکای بین‌المللی، دیگر این را تحمل نخواهند کرد. حبیب جبر در پاسخ به این سؤال که آیا این به این معناست که مبارزه مسلحانه را کنار بگذاریم؟ پاسخ می‌دهد که "اینطور نیست، اما باید آنرا جور دیگری تعریف کرد".

در چت‌های بین رهبران النضال، عیسی س. و افرادی که در ایران بودند به صراحت در مورد اهداف، پرداخت‌ها، جذب عاملان، خرید سلاح و فیلمبرداری از حملات بحث می‌شد. به عنوان مثال، عیسی به مسئول تماس خود ایسی (Issi) در ایران گفت: "اگر بتوانید به آنها ضربه بزنید و آن را خوب فیلمبرداری کنید و کشته بر جای بگذارد، کمکی برای شما خواهد آمد که برایتان غیرقابل تصور است." مشخصاً در سال ۲۰۱۸، یک سری حملات و ایجاد آتش‌سوزی در بانک‌ها مرتبط با النضال در منطقه خوزستان ایران رخ داد. پرونده جنایی دانمارک نشان داد که حداقل ۲ میلیون یورو از عربستان سعودی توسط شاخه مسلح النضال دریافت شده است.

تهران سال‌هاست که النضال و عربستان سعودی را به تروریسم متهم کرده و بارها از دولت های هلند و دانمارک خواسته است تا مداخله کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:ایسنا
انتهای متن/

چهارشنبه, 20 بهمن 1400 ساعت 09:53

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید