تجمع اعتراضی در مقابل سفارت سوئد+تصاویر

گروه‌های مردمی و دانشجویی بعد از ظهر روز گذشته تجمع اعتراضی به نقض حقوق مردم ایران توسط کشورهای اروپایی را مقابل سفارت سوئد در تهران برگزار کردند

به گزارش دیده بان، گروه‌های مردمی و دانشجویی بعد از ظهر روز گذشته تجمع اعتراضی به نقض حقوق مردم ایران توسط کشورهای اروپایی را مقابل سفارت سوئد در تهران برگزار کردند.

 

 

 

 

2223

 

ترور دانشمندان هسته‌ای، تحریم اقلام دارویی بیماران پروانه‌ای، ترور شهروندان بی‌گناه در هفته دفاع مقدس در اهواز، نقض حقوق اولیه زندانیان ایرانی به خصوص حمید نوری در سوئد، حمایت از گروهک‌های تروریستی مانند گروهک منافقین که دستشان به خون هزاران ایرانی بی‌گناه آلوده است، از جمله دلایل اعتراض شرکت‌کنندگان در این تجمع اعتراضی است.

در این تجمع اعتراضی با توجه به اقدام غیرقانونی و ضد حقوق بشری دولت سوئد در بازداشت و محاکمه فرمایشی حمید نوری، شهروند ایرانی و محکومیت وی به حبس ابد، حمایت از حمید نوری و محکومیت حمایت‌های دولت سوئد از گروهک‌های تروریستی مورد تاکید تجمع‌کنندگان قرار گرفت.

 

2224

 

صادق شهبازی؛ دبیر جنبش عدالت‌خواهی دانشجویی سخنران این مراسم بود که طی سخنانی اظهار کرد: ملت ما خاطره تلخ از سوئد نداشت اما اقدامات اخیر دولت این کشور علیه مردم ایران، سبب شده تا مردم نسبت به این کشور بدبین باشند. سوئد حامی گروهک‌های تروریستی مانند منافقین و پ.ک.ک و دیگر گروه‌های تروریستی که علیه مردم ایران ترور و جنایت می‌کنند، است اما باید بدانند که جنایات آنها فقط علیه مردم ایران نیست و علیه مردم دیگر کشورها از جمله عراق هم جنایاتی انجام می‌دهند.

وی افزود: زیان و خسارت حمایت دولت سوئد از گروهک‌های تروریستی فقط برای ایرانیان نیست؛ دیدیم که دولت سوئد از گروه‌های مخالف دولت سوریه حمایت کرد و بعد برای اینکه ضرر و زیان بیشتری نبینند مجبور شدند سربازان خود را برای جنگ با تروریست‌ها به سوریه بفرستند، پس دود این اقدامشان به چشم سوئدی‌ها رفت. الان هم اگر همچنان از گروهک‌های تروریستی حمایت کنند، در آینده زیان خواهند دید.

 

2225

 

شهبازی با اظهار اینکه حمید نوری کارمند عادی دستگاه قضائی ایران بود، گفت: سوئد یک کارمند کشور ثالث را در کشور خودش محاکمه کرد که یک بدعت قضائی محسوب می‌شود و خلاف قواعد بین‌المللی محسوب می‌شود.

وی سپس خطاب به دستگاه سوئد گفت: اگر فقط پرسش معمولی بود، مسئله ساده بود اما شما نقض حقوق بشر انجام دادید و 37 ماه حمید نوری را در سلول انفرادی نگهداشتید و شکنجه سفید انجام دادید و حق دسترسی او به پزشک را با مشکل مواجه کردید.

 

2226

دبیر جنبش عدالت‌خواهی دانشجویی ادامه داد: حکمرانی عادلانه این نیست که حمید نوری امکان دفاع نداشته باشد و حق انتخاب وکیل را از او بگیرند و به او وکیل تسخیری بدهند. سیستم قضائی سوئد حقوق اولیه قضاوت عادلانه را از حمید نوری سلب و حقوق بشر و حقوق زندانی حمید نوری را نقض کرده است.

شهبازی ادامه داد: غیر اینکه سوئد از گروهک‌های تروریستی حمایت می‌کند، شهروند کشور دیگر را دستگیر کرد و دادرسی عادلانه را انجام نداد.

وی تاکید کرد: سوئد نقض حقوق بشر را علیه مردم تحمیل می‌کند و در این خصوص کارنامه خوبی ندارد. اقداماتی از این دست در گوانتانامو و پایگاه بگرام دیده شده، اینکه یک نفر بازداشتی ارتباطی با خانواده‌اش نداشته‌ باشد.

 

2227

 

شهبازی گفت: این اقدامات سوئد فراموش نمی‌شود و آن را رها نمی‌کنیم و در آینده هم فعالان حقوق بشر دنیا که وابسته به نظام سلطه وابسته نیستند، شما را رها نخواهند کرد. تنها راه نجات سوئد این است که حمید نوری را رها کند و در بحث قضائی حکمرانی مستقل داشته باشد و بازیچه سیاست‌ خارجی آمریکا نباشد.

دبیر جنبش عدالت‌خواهی دانشجویی در پایان خطاب به دولت سوئد گفت: شما هزینه سنگین حمایت از گروهک‌های تروریستی را پرداخت خواهید کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:تسنیم
انتهای متن/

سه شنبه, 22 آذر 1401 ساعت 10:58

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید