برخورد دولت سوئد با حمید نوری از زبان دخترش +فیلم

دختر حمید نوری تبعه ایرانی بازداشت شده در سوئد با اشاره به برخوردهای صورت گرفته با پدرش می‌گوید: در کشوری که ادعای حقوق بشر دارد این همه نقض حقوق بشر، خیلی جالب است

به گزارش دیده بان، «حمید نوری» شهروند ایرانی و کارمند سابق قوه قضاییه در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۱۳۹۸) به منظور حل و فصل اختلافات خانوادگی دختر خوانده‌اش در سوئد به این کشور رفت و در بدو ورود به سوئد از سوی نیروهای امنیتی این کشور بازداشت و نزدیک به ۳۰ ماه است که در زندان به سر می‌برد.

در همین زمینه دختر حمید نوری در گفت‌وگویی با شبکه پرس.تی.وی در خصوص وضعیت حقوق بشر در سوئد و برخوردهای صورت گرفته با پدرش گفت: اگر بخواهم از موارد نقض حقوق بشر بگویم اینقدر موارد متعدد است که نمی‌دانم از کجا باید بگویم. حقوق بشر، اصلاً رعایت نشده و پدر من در بدترین شرایط دستگیر شده، آن هم وقتی که با دعوتی از طرف یک خانواده‌ به سوئد آمده بود.

وی ادامه داد: پدرم تصورش را هم نمی‌کرد که با این شرایط بخواهند دستگیرش کنند و وقتی داشت از هواپیما خارج می‌شد، توسط چندین پلیس قوی‌ هیکل به بدترین شکل جلوی گروهی از افراد ایرانی و خارجی دستگیر شد و آبرویش را بردند و تحقیرش کردند. وقتی پدرم را دستگیر کردند فشار روحی و روانی زیادی به او وارد شد و این مدت به پدرم خیلی سخت گذشت.

دختر حمید نوری به تشریح وضعیت زندانی که پدرش در آن در بازداشت بوده پرداخت و افزود: پدرم به مدت ۳۰ ماه در انفرادی و در یک سلول تقریباً ۶ متری به سر می‌برد و برای کسی که ۶۱ سال سن دارد، تحمل این شرایط واقعا سخت است. علاوه بر این، منافقین پشت در دادگاه‌ها می‌ایستادند و شعار می‌دادند. پدرم به خاطر سنش از عینک استفاده می‌کند و بارها و بارها درخواست چشم پزشکی کرد، ولی این کمترین حق یک زندانی را از او دریغ کردند.

 

 

 

 

وی همچنین گفت که حمید نوری شب قبل از اینکه کیفرخواست را به وی بدهند، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و او را کتک زده‌اند و ادامه داد: برگه‌های یادداشت پدرم را از او گرفته و بارها و بارها توسط پلیس سوئد تحقیر شده است. تحقیرها به گونه‌ای بوده که جالب نیست بیان شود، ولی در کشوری که ادعای حقوق بشر دارد این همه نقض حقوق بشر، خیلی جالب است.

همسر حمید نوری هم در اظهاراتی بیان کرد: حدود ۲ سال نتوانستیم با آقای نوری ملاقات کنیم و بعد از ۲ سال هم فقط به من و پسر و دخترم اجازه ملاقات کوتاه حضوری دادند.

گفتنی است در همین راستا روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه و در پی ادامه بازداشت سیاسی حمید نوری توسط سوئد، سفیر این کشور به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به اتهامات بی پایه دادستان سوئد درباره جمهوری اسلامی به وی ابلاغ و بر آزادی این تبعه ایرانی تأکید شد. دستیار وزیر و مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه کشورمان فرآیند دادگاه و بازداشت حمید نوری را کاملا غیرقانونی و تحت تاثیر اقدامات و القائات کذب و جعلی گروهک تروریستی منافقین قلمداد و فضاسازی معاندانه علیه جمهوری اسلامی ایران را قویا محکوم و همچنین خواستار پایان دادن به نمایش سیاسی دادگاه سوئد و آزادی حمید نوری، شهروند ایرانی زندانی در این کشور شد.

گفتنی است، خانواده «حمید نوری» پیش از این نیز در بیانیه‌ای، ضمن تشریح آخرین وضعیت این شهروند ایرانی، نسبت به دستگیری غیرقانونی و روند محاکمه وی در کشور سوئد اعتراض کردند. در این بیانیه آمده است: «در مورخ ۹ نوامبر ۲۰۱۹، پلیس سوئد بر مبنای توطئه و فریب، تبعه ایرانی را به اتهامات واهی دستگیر کرده است. به عنوان خانواده تا مدت‌ها هیچ اطلاعی از عنوان اتهامی و وضعیت وی نداشتیم. حتی با پیگیری‌هایی که داشتیم تا مدت‌ها نتوانستیم خبری از وضعیت ایشان بگیریم. این در حالی است که بر اساس موازین حقوق بشری، دولت بازداشت کننده مکلف است بلافاصله خانواده فرد بازداشت شده را مطلع نماید و محل بازداشت وی را اعلام کند.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

شنبه, 17 ارديبهشت 1401 ساعت 11:49

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید