درگیری شدید گروه های تروریستی در شمال سوریه

دیده بان موسوم به "حقوق بشر" سوریه: درگیری میان گروهک تروریستی هیات تحریر الشام و به اصطلاح سپاه سوم مورد حمایت ترکیه ۲۷ کشته برجای گذاشته است

به گزارش دیده بان، پایگاه خبری "النشره"،در گزارشی اعلام کرد که هیأت تحریر الشام(جبهه النصره سابق) توانسته است کنترل شهر عفرین در استان حلب را از سپاه سوم مورد حمایت ترکیه بازپس بگیرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که هیأت تحریر الشام و متحدان آن بر شهر عفرین مسلط شدند.

براساس گزارش این نهاد حقوق بشری هیأت تحریر الشام این هفته، چندین روستا و دهستان‌های مجاور در استان حلب در شمال سوریه را به کنترل خود درآوردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که افراد کشته شده در این درگیری، ۱۹ مسلح و هشت غیرنظامی از جمله چندین کودک را تشکیل می دهند.

این تحولات درحالی رخ می‌دهد که تلاش برای برقراری آتش‌بس میان دو گروه با شکست روبه رو شد.

شبکه تلویزیونی المیادین با اعلام این مطلب افزود : هیات تحریر الشام از گروه‌های مسلح رقیب خود خواست تا از زندان‌ها و نهادهای خدمات رسان و اداره‌های محلی دست بردارند.

براساس این گزارش، هیات تحریر الشام بر خارج شدن گروه‌های مسلح از شهرها و روستاها و تمرکز یافتن در جبهه‌های نبرد اصرار و پافشاری دارد. در واقع جبهه النصره به دنبال آن است تا به طور کامل بر تمامی مناطق واقع میان ادلب و جرابلس به طور یکپارچه تسلط یابد.

در همین راستا ابومحمد الجولانی نیز به طور متقابل از جبهه النصره خواسته است تا به جنگ پایان داده و نیروهایش را عقب بکشد و به نفوذ خود در شمال حلب خاتمه ببخشد.

المیادین ۳ روز پیش نیز تاکید کرد که هیات تحریر الشام به شهرک جندیرس در حومه عفرین یورش برده و بر بخش‌هایی از آن تسلط یافته است و همچنین اقدام به انتقال استحکامات نظامی از جبل الزاویه واقع در جنوب ادلب به سمت جبهه‌های عفرین در حومه حلب کرد.

در همین راستا منابع خبری چهارشنبه گذشته از وقوع درگیری‌های شدیدی میان گروههای تروریست در حومه شمالی استان حلب در شمال سوریه و کشته و زخمی شدن دهها نفر از دوطرف خبر دادند.

درگیری‌ها پس از بازداشت ۲ نفر از سرکردگان ارشد گروه تروریستی موسوم به "فرقه الحمزه" توسط به اصطلاح "تیپ سوم" گروه تروریستی موسوم به "الجبهه الشامیه"، به دلیل اثبات دست داشتن در ترور یک فعال رسانه ای آغاز شد.

عناصر تروریست الجبهه الشامیه به مقرهای عناصر تروریست فرقه الحمزه در شهر الباب در شمال حلب حمله کردند و عناصر فرقه الحمزه نیز در پاسخ به این اقدام به عناصر الجبهه الشامیه حمله ور شدند.

به گزارش این رسانه، این دو گروه تروریستی از گروههای تروریستی موسوم به "جنبش التحریر و البناء و احرار الشام و جبهه النصره" کمک خواستند که در پی آن، تجهیزات نظامی گسترده‌ای به شهر الباب ارسال شد اما در هنگام عبور از شهر عفرین، هدف حمله قرار گرفت و درگیری‌ها به عفرین کشیده شد. این درگیری‌ها به کشته و زخمی شدن و بازداشت دهها عنصر مسلح از همه طرف‌ها منجر شد و دو غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته و ۷ غیرنظامی نیز مجروح شدند.

در این درگیری‌ها خسارت‌های گسترده‌ای به منازل و دارایی‌های مردم وارد شد. جبهه تروریستی النصره کنترل ۵ روستا در عفرین را به دست گرفت و گروه تروریستی الجبهه الشامیه نیز بر۴ روستا در الباب مسلط شد و عناصر گروه تروریستی فرقه الحمزه را از آن اخراج کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:ایرنا
انتهای متن/

شنبه, 23 مهر 1401 ساعت 11:51

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید