گزارش دیده‌بان از حمله تکفیری‌‌ها به آثار تمدنی
سوختن میراث باستانی کشورهای اسلامی در آتش داعش

جریان‌های تکفیری و در رأس آن‌ها داعش، با تخریب آثار باستانی می‌کنند، به دنبال بنای اسلامی جدید مطابق بر باورهای اسرائیلی هستند و از این رو اقدام به تخریب آثار تمدنی و باستانی اسلامی می‌کنند.

به گزارش موسسه راهبردی دیده‌بان، رسانه‌ها هر روز اخبار جدیدی از جنایت‌های داعش منتشر می‌کنند؛ بعد از نمایش‌های متعدد داعش در سربریدن انسان‌ها، آتش زدن در قفس، خوردن اعضای انسان و صدها مورد از اعمال وحشیانه، این عنصر صهیونیستی و تروریستی در جنایت دیگر خود به جان آثار تمدنی و باستانی افتاده است.

 

در حالی که آمریکا، دوستان و متحدان غربی‌اش هر روز با ارائه طرحی جدید مدعی مبارزه و ائتلاف علیه داعش هستند اما عملاً چنین اتفاقی رخ نداده و داعش هر روز ابعاد اقدامات غیر انسانی خود را افزایش می‌دهد.

 

روز یکشنبه داعش اثر باستانی «طاق نصرت» در منطقه باستانی پالمیرای سوریه را منفجر و تخریب کرد."مأمون عبدالکریم" رییس سازمان آثار باستانی سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: "اطلاعات میدانی دریافت شده نشان می‌دهد داعش روز (یکشنبه) طاق نصرت را بعد از بمب گذاری، تخریب کرد."

 

150901145048 palmyra before after 624 persian

 

داعش در ماه قبل نیز دو معبد مشهور در این منطقه باستانی که جزو میراث بین‌المللی بودند را بمب گذاری و تخریب کرده بود.

 

این مقام مسئول باستانی در دولت سوریه در ادامه با بیان اینکه این طاق نصرت با سابقه ۲۰۰۰ ساله در بخش ورودی شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) قرار دارد افزود: "طاق نصرت نماد شهر پالمیرا است."

 

وی گفت: "می دانیم که گروه داعش آثار باستانی دیگر را نیز منفجر کرده است. آنان می‌خواهند آمفی تئاتر را تخریب کنند و ما نسبت به تخریب تمام شهر باستانی پالمیرا نگران هستیم." داعش در مرداد ماه گذشته دو معبد باستانی "بعل شمین" و "بل" در شهر باستانی پالمیرا را ویران کرد.

 

یک ماه قبل از آن نیز مجسمه مشهور شیر آتن که در ورودی باستانی پالمیرا (تدمر) قرار داشت توسط داعش تخریب شد. گروه داعش در آخرین روز اردیبهشت سال جاری، شهر باستانی و چند هزارساله پالمیرا واقع در ۲۰۵ کیلومتری دمشق پایتخت سوریه را به تصرف خود در آورد.

 

تاکنون ۹۰۰ اثر باستانی سوریه در جریان درگیری‌های این کشور تخریب شده‌اند. داعش که گویا میراث دار جنایت‌کارانی همچون اسکندر مقدونی است که میراث معنوی ایران را در تخت جمشید به همراه کتاب‌هایش به آتش کشید به دنبال آن است که آثار تمدنی اسلام را یکجا نابود کند.

 

151005053014 palmyra 624x351 reuters nocredit

 

جریان‌های تکفیری و در رأس آن‌ها داعش، با تخریب آثار باستانی می‌کنند، به دنبال بنای اسلامی جدید مطابق بر باورهای اسرائیلی هستند و از این رو اقدام به تخریب آثار تمدنی و باستانی اسلامی می کنند. این گروه ساخته صهیونیست‌ها که همواره مطابق بر منافع صهیونیست‌ها عمل کرده این‌بار نیز در پی اثبات این تفکر صهیونیستی است که قبل از تمدن یهود، تمدنی در بین‌النهرین و جاهای دیگر عالم نبوده است. واقعیت این است که رژیم صهیونیستی نمی‌خواهد تمدنی به‌غیر از تمدن یهود بر روی کره زمین وجود داشته باشد و این موضوعی است که از سوی این افراد که آگاهانه این اعمال را صورت می‌دهند، دیده می‌شود.

 

بی شک آثار باستانی و تمدنی باقیمانده از هزاران سال پیش امروزه به عنوان میراثی ماندگار مورد احترام همه بشر است؛ از این رو دولت‌ها در حفظ آن می‌کوشند. بر اساس قوانین بین‌المللی در جریان جنگ میان کشورها آثار باستانی از جمله اماکن و مواردی است که حمله به آن منع شده است.
انتهای متن/

سه شنبه, 14 مهر 1394 ساعت 15:23

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید