گام به گام پیشروی مقاومت
اتمام‌حجت روسیه با پیکارجویان برای ترک حلب

وزیر امور خارجۀ روسیه به پیکارجویانی که علیه دولت سوریه در حلب مبارزه می‌کنند، هشدار داد درصورتی‌که این شهر را ترک نکنند، با آن‌ها به‌مانند تروریست رفتار می‌شود.

به گزارش دیده بان، سرگئی لاوروف روز دوشنبه در نشستی خبری گفت روسیه از عملیات ارتش سوریه علیه پیکارجویانی که در شهر حلب باقی بمانند، حمایت خواهد کرد.

لاوروف گفت وی مطمئن است که مسکو و واشنگتن در مذاکرات این هفته برای عقب‌نشینی همه پیکارجویان از مناطق شرقی شهر حلب به توافق خواهند رسید.

وی افزود پس‌ازاین توافق، با پیکارجویانی که از ترک مناطق تحت محاصرۀ حلب امتناع کنند، به‌مانند تروریست‌ها رفتار خواهد شد.

وزیر امور خارجۀ روسیه تصریح کرد مذاکرات میان مسکو و واشنگتن به‌منظور عقب‌نشینی همۀ گروه‌های پیکارجوی از شهر حلب عصر سه‌شنبه یا صبح چهارشنبۀ این هفته در ژنو برگزار خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، قطع‌نامۀ سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در حلب را «غیر سازنده» عنوان کرد و گفت این آتش‌بس تنها موجب تجدیدقوای گروه‌های پیکارجوی خواهد شد.

لاوروف همچنین قطعنامۀ پیش‌نویس سازمان ملل که خواستار آتش‌بس موقت در حلب شده بود، «اقدامی تحریک‌کننده» عنوان کرد و گفت: «با در نظر گرفتن همۀ جوانب تحولات کنونی، پیش‌نویس این قطع‌نامه در تضاد با ابتکار روسیه و امریکا ارائه‌شده است و اقدامی تحریک‌کننده است که تلاش‌های روسیه و امریکا را زیر سؤال می‌برد.»

مسکو و دمشق عقیده دارند که وقفه‌های طولانی در نبرد با پیکارجویان می‌تواند راه را برای سازمان‌دهی مجدد و تجدیدقوای آن‌ها هموار می‌کند.

حلب از سال 1391 به دو بخش غربی و شرقی تقسیم ‌شده که بخش غربی آن تحت کنترل نیروهای سوری و بخش شرقی - که نقاطی از آن آزاد شده - در تصرف گروه‌های تروریستی است. مناطق تحت تصرف گروه‌های تروریستی از 27 تیر در محاصرۀ نیروهای ارتش سوریه قرار دارد.

ارتش سوریه می‌گوید کنترل بیش از 60 درصد مناطق شرق حلب را از دست تروریست‌ها پس گرفته است.

سوریه از سال 2011 (اواخر اسفند 1389) صحنۀ ناآرامی‌های مرگبار است. در این جنگ پنج‌ساله صدها هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشور جنگ‌زده آواره شده‌اند.
انتهای متن/

دوشنبه, 15 آذر 1395 ساعت 14:23

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید