ژنرال عراقی مطرح کرد:
میدان تسویه حساب داعشی ها در موصل

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی فاش کرد که گروهک تروریستی داعش که از ابتدای تابستان سال 2014 موصل را به تصرف خود درآورده، از یک آزمایشگاه پیشرفته در این شهر برای ساخت بمب‌ و تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است.

به گزارش دیده بان، روزنامه "وال‌استریت ژورنال" در گزارشی به نقل ژنرال "حاتم مقصوصی"، افسر ارشد متخصص در مواد و تله‌های انفجاری در عراق نوشت: دانشگاه موصل که از بهترین مراکز تحقیقاتی عراق است، در کنترل داعش است و این مرکز تحقیقاتی می تواند داعش را به تسلیحات شیمیایی مجهز؛ و زمینه گسترش آن به دیگر مناطق جهان را فراهم کند.

این روزنامه افزود: کارآموزان این گروهک تروریستی ابتدا به رقه سوریه و سپس از آنجا به دانشگاه موصل می‌آمده اند تا از امکانات موجود در آزمایشگاه های موصل استفاده کنند، اما مشخص نیست که این آزمایشگاه‌ها همچنان فعال است یا نه.

این ژنرال عراقی به وال‌ استریت ‌ژورنال گفت: نیروهای ائتلاف بین المللی بارها این دانشگاه بزرگ را هدف حمله هوایی قرار داده اند.

یک منبع خبری در دانشگاه موصل نیز فاش کرده که 6 نفر از عناصر تروریستی داعش چند ماه در این دانشگاه مخفی شده و در آزمایشگاه های دانشکده شیمی این دانشگاه سرگرم آزمایش و تحقیق بودند.

این منبع تصریح کرد که دانشگاه موصل تنها مرکز علمی است که به تصرف گروهک داعش درآمده و این گروهک تیمی از متخصصان شیمی و زیست شناسی را مکلف به تولید مواد شیمیایی یا میکروبی کرده است که می تواند منشاء ساخت سلاح های میکروبی یا شیمیایی مرگبار باشد.

به گفته این منبع، این تیم داعش ابتدا متشکل از 6 نفر با تابعیت های مختلف از جمله دو تبعه سوریه و یک تبعه عراقی بود و این تعداد قبل از آنکه همه چیز به صورت ناگهانی متوقف شود، افزایش یافت. چند استاد این دانشگاه نیز در پی تهدیدات تروریست ها به داعش ملحق شدند که برخی از آنها پیش تر در صنایع نظامی و تاسیسات شیمیایی و بیولوژیکِ تحت نظارت "حسین کامل" داماد صدام، فعالیت می کردند.

وی تصریح کرد که این تیم دانشگاهی چند هفته پیش به طور ناگهانی ناپدید شد و این درحالی است که منابع امنیتی عراق عقیده دارند که این اساتید برخی تجهیزات و یافته های خود را از ترس بمباران احتمالی دانشگاه موصل به سوریه منتقل کرده اند.

برخی دیگر عقیده دارند که دانشگاه موصل به میدان تسویه حساب داعشی ها تبدیل شده و ممکن است برخی از اعضای این تیم دانشگاهی مشمول این تسویه حساب ها شده؛ یا از ترس بمباران به مکان های نامعلومی متواری شده باشند.
انتهای متن/

یکشنبه, 15 فروردين 1395 ساعت 09:28

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید