پس از کشته شدن مسئول قاچاق نفت در عراق
افشاگری گاردین از ارتباط ترکیه و سرکردگان داعش

اسناد کشف شده از ارتباطات و قراردادهایی در سطوح عالی میان مقام‌های ترکیه و اعضای مهم داعش حکایت دارد.

به گزارش دیده بان، یک مقام ارشد غربی ادعا کرد اطلاعاتی که در محل کشته شدن ابو سیاف، یکی از سرکردگان داعش جمع آوری شده است از وجود ارتباطات و قراردادهایی در سطوح عالی میان مقام‌های ترکیه و اعضای مهم داعش حکایت دارد.

روزنامه گاردین نوشت، ابو سیاف که به نمایندگی از داعش مسئولیت عملیات قاچاق نفت در عراق را به عهده داشت چند ماه قبل در سوریه کشته شد.

این در حالی است که مقامات غربی تا چندی قبل از انتقاد مستقیم از سیاست‌های ترکیه خودداری کرده اما مراتب خشم و انتقادهای ملایم خود را از رویکرد آنکارا در قبال داعش مطرح کرده بودند.

به نظر می‌رسد افشاگری اخیر، نخستین انتقاد علنی از رویکرد ترکیه است و می‌تواند به پیچیده شدن روابط آنکارا با متحدان غربی‌اش منجر شود.

ترکیه که پس از دو سال بی‌رغبتی به شرکت فعال در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، مقابله با این گروه تروریستی را آغاز کرده است با اتهام بی‌توجهی به عبور پیکارجویان از مرز این کشور برای ورود به سوریه و پیوستن به داعش متهم شده است.

به نظر می‌رسد تکذیب چنین اتهامی از سوی آنکارا نمی‌تواند متحدان غربی این کشور را متقاعد کند و گزارش گاردین نیز احتمالا سوالاتی اساسی دربارۀ ارتباطات داعش با ترکیه مطرح خواهد کرد.

در ادامه گزارش گاردین آمده است: «پس از حمله‌ای که منجر به کشته شدن ابو سیاف شد، سوءظن‌ها دربارۀ احتمال وجود یک ائتلاف اعلام نشده افزایش یافت.»

یک مقام ارشد غربی که با اطلاعات کشف شده در این مکان آشنایی دارد به گاردین گفت: «اکنون وجود روابط مستقیم بین مقامات ترکیه و اعضای عالی‌رتبه داعش غیرقابل انکار است.»

گاردین به نقل از این مقام غربی افزود: «صدها فلش مموری و سند در این مکان کشف شد که در حال بررسی هستند» اما ارتباط دو طرف آنقدر واضح است که می‌تواند منجر به مخدوش شدن ارتباط سیاسی ما و آنکارا شود.

اگر چه حملۀ آنکارا به مواضع داعش در سوریه پس از بمب‌گذاری این گروه در شهر سوروچ در جنوب ترکیه با تقدیر و حمایت متحدان غربی این کشور مواجه شده است اما سوالات و اتهامات درباره همکاری آنکارا با این گروه تروریستی در دو سال گذشته به ویژه پس از کشف اطلاعات جدید در محل کشته شدن ابو سیاف بر تلاش‌های امروز ترکیه و روابط این کشور با غرب در سال‌های آینده تاثیر خواهد گذاشت.
انتهای متن/

دوشنبه, 05 مرداد 1394 ساعت 16:37

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید