مقتدی صدرخطاب به دولت مصر:
به جای مسجد امام حسین سفارت اسراییل را ببندید

 مقتدا صدر با تاکید بر اینکه بستن مقام راس الحسین (ع) در مصر ظلم محض و جلوگیری از مناسک عقلانی است، ابراز امیدواری کرد که سفارت اسرائیل در قاهره به جای مسجد شیعیان بسته شود.

به گزارش دیده بان، رئیس جریان صدر عراق امروز( یکشنبه) درسخنانی بسته شدن مسجد امام حسین(ع) درقاهره همزمان با روزهای تاسوعا و عاشورا توسط وزارت اوقاف مصر را محکوم کرد و خواستار اقدام سریع علما و روحانیون اهل سنت برای جلوگیری ازتبدیل مصر به کشوری وهابی و داعشی شد.

وی با اشاره به اینکه مصر باید معتدل و کشور اهل سنت منصف باشد، بر لزوم آزادی مذاهب و ادیان مختلف از جمله مسیحیان و شیعیان که بخش قابل توجهی از جمعیت مصر را تشکیل می دهند، دربرگزاری آیین ها و مراسم عقلانی و منطقی تاکید کرد.

وی بسته شدن مسجد امام حسین( ع) در روزهای تاسوعا و عاشورا و جلوگیری از برگزاری مراسم و آیین های مرسوم را ظلم محض توصیف کرد و یادآور شد که حمایت از مظلوم بر ما واجب است.

رئیس جریان صدر عراق همچنین بستن مسجد رأس الحسین(ع)، را حرکتی دیکتاتوری دانست و از موسسه الازهر خواست برای جلوگیری از اینگونه اقدام های تفرقه انگیز اقدام فوری انجام دهد.

وی با اشاره به ادعای مصری ها در باره دراقلیت بودن شیعیان آن کشورتصریح کرد که آیا درمقابل اقلیت مورد ادعای آنان، به اقدام های شدید امنیتی و تشکیل کمیته های فرمایشی دولتی برای ممانعت از برگزاری آیین ها و مراسم نیاز است.

اداره اوقاف قاهره وابسته به وزارت اوقاف مصر، چهارشنبه گذشته ضمن ابلاغ موضوع بسته شدن این مسجد تا پایان مراسم عاشورا، هشدار داد که با هرگونه اقدامی که درمقابل این دستور انجام شود مقابله خواهد شد.

دکتر احمد راسم النفیس یکی از رهبران برجسته شیعه در مصر هم بستن مسجد امام حسین(ع) قبل از مراسم عاشورا را محکوم کرد و آن را اقدامی غیر منطقی و غیر قابل دفاع دانست.

وی ضمن انتقاد از بی تفاوتی الازهر دراین زمینه تاکید کرد که این امر نشان دهنده تسلط تفکر وهابیگری بر این موسسه و گسترش نگرش داعشی است.

"اتحادیه جوانان شیعه مصر" پیش از این قصد وزارت اوقاف این کشور برای بستن مسجد امام حسین(ع) را محکوم کرده بود.

"حیدر قندیل" هماهنگ‌کننده ائتلاف مذکورگفت: شیعیان مصر فقط برای قرائت قرآن و دعا به این مسجد می‌روند و دلیلی برای بستن آن وجود ندارد؛ چرا وزارت اوقاف ما را از این زیارت منع می‌کند؟ اینجا خانه خداست، اینجا مقام (زیارتگاه) جد ما حسین (علیه السلام) است.

از سوی دیگر ائتلاف سلفی موسوم به صحابه و آل البیت اعلام کرد که با جمع آوری تعدادی از جوانان سلفی، کمپینی را برای رصد فعالیت‌های شیعیان در مسجدالحسین (علیه السلام) در روز عاشورا راه‌اندازی کرد.
انتهای متن/

یکشنبه, 03 آبان 1394 ساعت 13:04

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید