مسؤول سوری فاش کرد:
ردپای عربستان در ماجرای ربوده شدگان سوری

یکی از مسؤولان ارشد دولت سوریه تأکید کرد، "زهران علوش" (از سرکردگان گروه های تروریستی مورد حمایت عربستان) افراد ربوده شده را با اموال سعودی خریداری می کند تا در مذاکرات تبادل بازداشت شدگان با دولت سوریه باج خواهی کند.

به گزارش دیده بان، "علی حیدر" وزیر مشاور دولت در امور آشتی ملی سوریه روز چهارشنبه گفت: اسامی افراد ربوده شده که در برخی رسانه ها و سایت های اینترنتی منتشر شده است درست نیست، و برخی از آنها با هدف باج خواهی مادی منتشر شده است. اسامی درست در دست دولت است و ما برای انتشار اسامی از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی عمل نمی کنیم بلکه با اهالی مناطق به طور مستقیم در ارتباطیم.
وی افزود: اسامی افرادی که ما درباره ربوده شدن آنها اطمینان داریم در دفتر ربوده شدگان که در دولت وجود دارد ثبت شده است. ما از مناطق حضور ربوده شدگان اطمینان داریم و اگر بتوانیم با ربایندگان به طور مستقیم یا غیر مستقیم تماس برقرار می کنیم، تا با اطلاع از شروط آنها و جزئیات خواسته هایشان برای آزادی ربوده شدگان اقدام کنیم.
علی حیدر خاطرنشان کرد: انتشار اسامی این افراد ممکن است مانع از تبادل بازداشت شدگان شود، از این رو انتشار آنها به صلاح نیست، اما خانواده ها می توانند برای مشخص شدن سرنوشت عزیزان خود با وزارت آشتی تماس بگیرند و شماره تماس نیز اعلام شده است.
وی تأکید کرد: لازم است بین پرونده ربوده شدگان، مفقودان و بازداشت شدگان با عملیات آشتی که در مناطق صورت می گیرد تفاوت قائل شد. عملیات آشتی ملی عملیاتی کامل است و با اقدامات امنیت و سلام در سطح مناطق مختلف آغاز می شود.
این وزیر سوری اظهار داشت: هزاران ربوده شده در سوریه هستند. بسیاری از ربوده شدگان در مناطق شمالی به داخل خاک ترکیه و اردن منتقل شده اند. این پرونده در عین پیچیدگی دردناک است، و زخمی برای همه مردم و دولت به شمار می رود. دولت برای حل این موضوع همه تلاش خود را به کار می گیرد، اما ربایندگان فقط به دنبال تحقق یک هدف هستند و آن ایجاد شکاف و مشکل بین خانواده های ربوده شدگان و دولت است، به این معنا که آنها تلاش می کنند چنین القاء کنند که دولت افراد ربوده شده را فراموش کرده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ربایندگان در عین حال در بسیاری از موارد خواسته های نشدنی مطرح می کنند.
علی حیدر افزود: عناصر مسلح تصاویری از ربوده شدگان در داخل قفس و روی بام خانه ها منتشر کرده اند و مدعی شده اند که برای حفظ جان آنها از حملات هواپیماهای روسیه چنین کاری انجام داده اند، در حالی که هواپیماهای روسی به هیچ وجه اهداف غیر نظامی را هدف قرار نمی دهند و چنین ادعایی بخشی از تبلیغات رسانه ای غرب علیه روسیه از زمان آغاز حملات نظامی آن است. همچنین، هدف از این کار ایجاد رعب و وحشت در بین شهروندان و ساکنان مناطق سوریه است که البته بر اساس قوانین بین المللی این کار جنایت جنگی به شمار می رود.
وی افزود: گروهک ظهران علوش به دنبال این هستند تا خود را به عنوان مخالف مسلح نظامی در داخل فرایند سیاسی جای دهند، در حالی که سه گروه در دوما اقدام به ربایش می کنند و گروهک علوش در حال مذاکره با دولت نیست بلکه با اموال عربستان سعودی در حال خرید افراد ربوده شده از مناطق مختلف است تا در مذاکرات از آنها باج خواهی کند.

 
انتهای متن/

چهارشنبه, 20 آبان 1394 ساعت 13:42

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید