سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم عراق:
ابو بکر البغدادی از موصل فرار کرده است

صباح نعمان موصل را آخرین آشیانۀ داعش خواند و تاکید کرد کار داعشی ها را در این شهر یکسره خواهیم کرد.

به گزارش دیده بان، "صباح نعمان"گفت: "همه نیروهای شرکت کننده در #عملیات_آزادسازی_موصل بر اساس نقشۀ تعیین شده توسط فرماندهی مشترک عملیات، در مناطقی که برای آن ها در نظر گرفته شده، مستقر شده اند".
وی افزود: "از زمان عملیات آزادسازی فلوجه، برای #عملیات_آزادسازی_موصل برنامه ریزی می کردیم، با این حال، تاکتیک هایی که در این عملیات به کار خواهیم بست، با عملیات سابق متفاوت است".
بیشترین نیرو و متفاوت ترین تسلیحات برای عملیات موصل
سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم خاطر نشان کرد: "در #عملیات_آزادسازی_موصل، تعداد بیشتری از نیروهای جنگی به کار گرفته شده اند و سلاح های متفاوتی استفاده خواهند شد که برخی از این سلاح ها به تازگی وارد عراق شده اند".
وی نقشۀ #عملیات_آزادسازی_موصل را محرمانه اعلام و در عین حال تاکید کرد: "تاکتیکی که در این جنگ به کار گرفته خواهد شد، با تاکتیک هایی که در گذشته داشتیم، متفاوت خواهد بود؛ زیرا موصل از اهمیت ویژه ای برخوردار است، از نظر جغرافیایی شرایط متفاوتی دارد و ورودی ها و خروجی های آن نیز شرایط دیگری دارند".
مردم موصل نیز از درون شهر علیه داعش قیام می کنند
نعمان با بیان این که انتظار می رود 3500 داعشی در موصل باشند، خاطر نشان کرد: "انتظار می رود همزمان با آغاز عملیات و در نخستین حمله، خط مقدم داعش را بشکنیم. همچنین، پیش بینی می شود که در این حمله، نیمی از داعشی ها کشته شوند. مساله این است که ارادۀ داعشی ها برای جنگ متزلزل شده است و در میان آنان اختلاف و دودستگی پدید آمده است. از سوی دیگر، انتظار می رود در مرکز موصل نیز تغییراتی حاصل شود؛ زیرا که احتمال دارد شهروندان موصلی، از داخل به کمک نیروهای عراقی بشتابند و این مساله، وضع داعشی ها را از درون نیز متزلزل کند".
دست داعش برای ما رو شده است
وی با بیان این که دست داعش برای نیروهای عراقی رو شده است، خاطر نشان کرد: "شیوۀ جنگی داعش برای ما شناخته شده است؛ زیرا داعش بارها از همین شیوه استفاده کرده و در این جنگ داعش نیز به همان شیوه متوسل خواهد شد. اما مساله ای که در این جا تازگی دارد، آن است که همه خطوط پشتیبانی و حمایت لجستیک از داعش به کنترل نیروهای عراقی در آمده و این راه های ارتباطی قطع شده اند. همه محورهای منتهی به موصل، به دست عراقی ها افتاده است به این ترتیب، داعشی ها دو عنصر سرعت عمل و پایداری را از دست خواهند داد".
البغدادی فرار کرده و نیروهای داعش دچار دو دستگی شده اند
نعمان دربارۀ ابوبکر بغدادی نیز گفت: "ابوبکر بغدادی و سرکرده های داعش موصل را ترک کرده اند و در حال حاضر، مخلوطی از جنگ جویانِ محلی و بیگانگان در این شهر مانده اند".
وی افزود: "بر اساس گزارش های رسیده به سازمان مبارزه با تروریسم، میزان اختلافات و دودستگی ها میان جنگ جویان محلی و بیگانه در موصل، روز به روز بیشتر می شود و انتظار می رود در نخستین حمله به موصل، جنگ جویان محلی، سلاح خود را زمین بگذارند و به غیرنظامیان بپیوندند".
صباح نعمان، همچنین، گفت: «ما مصمم هستیم که گروه تروریستی داعش را در موصل نابود کنیم و راه گسترش فعالیت هایش را به مناطق دیگر ببندیم. با توجه به موقعیت جغرافیایی موصل، وجود مناطق بیابانی، و پستی و بلندی های نزدیک این شهر امکان فرار برخی از عناصر داعش وجود دارد. ما حلقه محاصره موصل را تکمیل کرده ایم و اگر عوامل داعش بخواهند فرار کنند، جنگنده های عراق و ائتلاف بین المللی آنها را بمباران خواهند کرد. هواپیماهای شناسائی نیز 24 ساعته بر فراز موصل پرواز می کنند و تصاویر و فیلم هایی از تحرکات و محل استقرار تروریست های داعشی برای ما تهیه و ارسال می کنند."
قطع مسیرهای پشتیبانی داعش بین رقه و موصل
سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم عراق از احتمال دست زدن داعش به جنایات فجیع در موصل خبر داد و گفت: "مأموریت ارتش عراق آسان نیست. تروریست های داعشی تحت محاصره هستند و چاره ای بجز جنگیدن و مرگ یا تسلیم شدن ندارند. ما پیش بینی می کنیم که تروریست های داعشی خصوصاً تروریست های خارجی که نتوانسته اند از موصل فرار کنند، یا کشته شوند یا تسلیم".
نعمان افزود: "مسیرهای پشتیبانی داعش بین رقه و موصل مسدود شده است و جنگنده های عراق و ائتلاف هر روز کاروان خودروهای این گروه را بین این دو شهر بمباران می کنند. جنگ آسان نخواهد بود، اما غیرممکن است که این تروریست ها بتوانند در برابر نیروهای ارتشی ایستادگی کنند."
آزادسازی خاک عراق فقط با کمک نیروهای عراقی
صباح نعمان گفت: "ما خاک عراق را فقط با کمک نیروهای عراقی آزاد خواهیم کرد."
او درباره مساله لزوم خروج نظامیان ترکیه از پایگاه بعشیقه در نزدیکی موصل نیز گفت: "من معتقدم که ترکیه در عراق دست به هیچ اشتباه احمقانه ای نخواهد زد. همه کشورها با مداخله ترکیه در عراق مخالف اند".
نعمان درباره سطح آمادگی نیروهای عراقی برای آزادسازی موصل گفت :" نیروهای مسلح عراق همگان را متعجب خواهند کرد . ما در مدتی بسیار کوتاه توانستیم بیش از 60 درصد از مناطق تحت تصرف داعش را آزاد کنیم و می توانیم بقیه مناطق را نیز آزاد کنیم."
آمادگی کامل برای جنگ های خیابانی در موصل
نعمان گفت: "نیروهای عراقی به خوبی آموزش دیده و در جنگ های خیابانی و شهری مهارت لازم را کسب کرده اند. آن ها تجربه جنگیدن با داعش را دارند. نیروهای عراقی از چند ماه پیش خود را برای آزادسازی موصل آماده کرده اند و سلاح های مدرن در اختیار آنها گذاشته شده است. مستشاران خارجی استفاده از این سلاح ها را به نیروهای عراقی آموزش داده اند."
اولویت داشتن توجه به سلامت غیر نظامیان
نعمان افزود: "هم زمان با آماده سازی طرح نظامی، طرح بشردوستانه ای نیز تهیه شده است. فرمانده کل نیروهای مسلح اولویت هایی دارد و به همه نیروهای امنیتی در محورهای مختلف تأکید کرده که اولویت با سالم ماندن غیر نظامیان است."
وی افزود: "برنامه ها و اقداماتی نیز وجود دارد. میان فرماندهان عالی نظامی، گروه های پشتیبانی و وزارتخانه های مسئول حفظ جان غیرنظامیان، چه در منازل خود یا به هنگام خروج ازمناطق درگیری، هماهنگی هایی شده است".
نعمان گفت: "طرح ها و اقدامات تضمین کننده ای برای پوشش دادن شمار بیشتری از آوارگان وجود دارد".
مشارکت همه نیروهای عراقی، از جمله بسیج مردمی، در حماسه موصل
سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم عراق در پاسخ به سئوالی درباره مشارکت بسیج مردمی در درگیری موصل گفت: "همه نیروهای مسلح عراق در این حماسه شرکت خواهند کرد. همه نیروهای مسلح عراقی، از جمله بسیج مردمی که قدرت نظامی به رسمیت شناخته شده ایست، دستورات فرمانده کل نیروهای مسلح را به کار خواهند بست.
وی افزود: "فرماندهی عملیات مشترک، مسئول هماهنگی عملیات ها بوده و طرح هایی را برای جذب و تقسیم نیروهای امنیتی در دست دارد به گونه ای که موفقیت زود هنگام در درگیری ها را به دنبال داشته باشد. توزیع محورها برای آزاد سازی این مناطق و به کارگیری توان نیروهای امنیتی در محورهایی که فرماندهی عملیات مشترک تعیین خواهد کرد و به موصل منتهی می شود نیز بر عهده این مرکز است."
با نابودی داعش در موصل، تروریسم نابود نمی شود
صباح نعمان گفت: "با آزادسازی موصل، مرحله تسلط این گروه تروریستی بر مناطق و محدوده های جغرافیایی مشخص به پایان خواهد رسید و زمام امور از دست آنان خارج خواهد شد اما تروریسم به پایان نخواهد رسید و شاید به بیرون از مرزهای عراق امتداد یابد.
او افزود: "تا زمانی که فکر تروریستی وجود داشته و افرادی آن را پر و بال بدهند، تروریسم باقی خواهد ماند".
نعمان، در پایان، گفت: "شاید گروهک هایی از داعش در مناطق مختلف وجود داشته باشند اما نیروهای امنیتی ما و دستگاه مبارزه با تروریسم متخصص مقابله با انواع باندهای تروریستی هستند و تعقیب و مقابله با آنان در هر مکانی که باشند، ادامه خواهد یافت".
انتهای متن/

سه شنبه, 27 مهر 1395 ساعت 14:09

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید