روسیه:
موضع امریکا در سوریه به نفع جبهه النصره است

وزیر خارجه روسیه می‌گوید اینکه امریکا بین گروه‌های تروریستی و مخالفان موسوم به «میانه‌رو» در سوریه تفکیک قائل نشده، باعث شده است گروه تروریستی جبهه النصره پشت مخالفان مسلح سوری که واشنگتن با آنها همکاری می‌کند، پنهان شود.

به گزارش دیده بان، بنا بر اعلام وزارت خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، جمعه در گفتگوی تلفنی با جان کری، همتای امریکایی خود درباره ضرورت تفکیک گروه‌های تروریستی از مخالفان «میانه‌رو» صحبت کرده است.

لاوروف در این گفتگو به کری گفته است توافق آتش‌بسی که با میانجیگری مسکو و واشنگتن حاصل شده بود، چندین بار در شرق حلب توسط نیروهای جبهه النصره نقض شده بود.

وزیر خارجه روسیه همچنین به همتای امریکایی خود گفت که مسکو برای بررسی راه‌حل های بیشتر به‌منظور عادی‌سازی اوضاع در شهر حلب سوریه آمادگی دارد.

وزارت خارجه امریکا نیز گفتگوی تلفنی کری و لاوروف درباره سوریه را تأئید و اعلام کرد تماس دو طرفه درباره سوریه هنوز قطع نشده است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، جمعه گفت در مذاکرات دو کشور درباره سوریه پیشرفت کمی به سمت احیای آتش‌بس حاصل شده است.

وزیر خارجه امریکا پنجشنبه گفته بود که واشنگتن در آستانه تعلیق مذاکرات با مسکو درباره سوریه قرار دارد.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز پیش‌تر در روز جمعه به نقل از لاوروف گزارش داد امریکا و روسیه هنوز هم روی توافق آتش‌بس در سوریه کار می‌کنند.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه روسیه ادعای استفاده مسکو از سلاح‌های ممنوعه در سوریه را رد کرده و از آنان که روسیه را به هدف قرار دادن اهداف غیرنظامی متهم کرده‌اند، خواسته است مدارک و شواهدی برای این ادعای خود ارائه دهند.

تازه‌ترین خبرها از شهر حلب در شمال غرب سوریه حاکی است روز جمعه درگیری‌ها میان ارتش این کشور و معارضان در شمال حلب تشدید شده است.

شهر حلب که زمانی قطب صنعتی سوریه محسوب می‌شد اکنون به ویرانه‌ای بدل شده که بخش غربی آن تحت کنترل دولت سوریه و بخش شرقی آن در دست معارضان سوری است.

در بحبوحه این درگیری‌ها شمار زیادی از شهروندان سوریه در حلب گرفتار شده‌اند و هم‌اکنون در شرایط وخیمی به سر می‌برند.
انتهای متن/

شنبه, 10 مهر 1395 ساعت 09:05

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید