مقام امنیتی اسرائیل در حاشیه شرح جنگ سایبری ایران و اسرائیل:
داعشی ها از پیشرفته‌ترین فن‌آوری استفاده می‌کنند

«آن کبوتر برنامه‌بر نیست آن پیشرفته‌ترین سیستم ارتباطی است و بهترین رمزگذاری روی آن صورت گرفته است. آن باعث ایجاد تغییر می‌شود.»

به گزارش دیده بان، طی خبرهای منتشر شده در یکی دو روز اخیر، گزارش هایی کوتاه از مسئله جنگ تکنولوژیک ایران و اسرائیل منتشر شد که جزئیات زیادی را در خود نگنجانده بود.

گزارشی زیر به متن کامل رسانه های اسرائیل در خصوص این مطلب اشاره دارد که مولفه های قابل تاملی را در خود گنجانده است.

ژنرال هرتزل هالوی در یک سخنرانی در پشت درهای بسته گفت که اگر فیلم‌های ویدیویی ویروسی در سال 1948 وجود داشت اسرائیل برنده جنگ استقلال نمی‌شد.

رئيس اطلاعات ارتش اسرائیل گفت که اسرائیل و ایران درگیر جنگ تکنولوژی هستند که در آن جمهوری اسلامی در حال کاهش شکاف و فاصله کیفی فن‌آوری خود با اسرائیل است.

ژنرال هرتزل هالوی در سخنرانی خود در پشت درهای بسته افزود، اگر اضطراب و نگرانی ایجاد شده به واسطه فیلم ویدیویی چاقو زنی اسرائیلی‌ها توسط فلسطینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در سال 1948 وجود داشت، اسرائیل برنده جنگ استقلال نمی‌شد.

او همچنین نشان داد که سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل عملیاتی را در دقیقه آخر متوقف کرد به خاطر اینکه نامه‌ای از یک افسر دون پایه در واحد اطلاعاتی 8200 دریافت کرد.

هالوی با چند تن از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشکده مدیریت در بانک روت چایلد در تلاویو صحبت کرد. البته از زمانی که جانشین آفیف کوفافی شده ، آن ،ظاهر نامتعارفی برای هالوی در سال بود.

ژنرال ارزیابی اطلاعاتی جزیی نکرد اما اظهاراتی را ارائه کرد که هرگز چنین اظهاراتی از سوی یک افسر بلندپایه در جمع در نیروی دفاعی اسرائیل ارائه نشده بود.

هالوی گفت:‌ «اگر از من سوال کنید که آیا در ده سال آینده با ایران جنگ خواهیم داشت، به شما جواب غیرمنتظره‌ای می‌دهم: ما قبلاً هم با ایران جنگ داشتیم.» او افزود:‌ «ما با ایران جنگ تکنولوژی داریم امروز مهندسان ما در حال مبارزه و رقابت با مهندسان ایران است و این مبارزه به مبارزه جدی‌تری تبدیل می‌شود.»

او گفت، این جنگ بر سر قابلیت‌های اطلاعاتی، تسلیحاتی و نظامی است و هالوی نسبت به این مسأله بدبین است. هالوی گفت: «امروز ما مزیت و برتری نسبت به ایران داریم اما تهران در حال بستن شکاف تکنولوژیکی است. از زمان انقلاب 1979، تعداد دانشگاهیان و دانشجویان در ایران بیست برابر افزاش یافته و در مقایسه ، این تعداد در اسرائیل سی و نیم برابر شده است. او افزود که ثبت نام و نام‌نویسی در مراکز علمی، مهندسی و ریاضیات در ایران به طور سرسام‌آوری افزایش یافته است.»

هالوی به موج فعلی حملات ترور و اختلاف بین جنگ‌های گذشته این کشور که در مناطق مرزی اتفاق افتاده و جنگ‌اهای امروز که در آن، جبهه خانگی از مرگ و میر زیاد و نبود فن‌آوری رنج می‌برد، اشاره کرد

هالوی گفت، «جنگ بعدی، جنگ بدتری برای جبهه خانگی خواهد بود.» او افزود:‌ «جنگ یوم کیپور یک کشته در جبهه خانگی داشت؛ موشک FROG به خلبان در پایگاه هوایی رمات دیوید اصابت کرد. آن تنها کشته در جبهه خانگی بود. مابقی کشته‌ها، کشته‌های نظامی بود.»

او گفت، مسأله اصلی در جنگ‌های امروز آگاهی است و افزود، موضوع آگاهی در مورد این نیست که چه تعداد از این طرف و چه تعداد از طرق مقابل کشته شدند و همچنین در مورد این نیست که شما چقدر از منطقه را گرفتید و در مورد این نیست که پرچمتان را کجا برافراشتید آن در مورد داستانی است که جنگ به ما می‌گوید.

او افزود «همه ما از قبیل من و هر یک از شما ماه گذشته وقتی فیلم ویدیویی چاقوزنی را بارها و بارها دیدیم دیوانه شدیم و سطحی از اضطراب و نگرانی را ایجاد کردیم که هر کس در جنگ استقلال آن را موقع تماشای فیلم Latrun, San simon or Nitaznim داشت. اطمینانی نیست که بتوانیم مشکل را حل کنیم.»

هالوی گفت، به دلیل تغییرات سریع فن‌آوری، امروز توسعه و حفظ منابع اطلاعاتی برای سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل نسبت به یک یا دو دهه پیش سخت‌تر است. او گفت: «امروز هزینه اطلاعات نسبت به هزینه همان اطلاعات در ده سال پیش بیشتر است. نه فقط هزینه آن بیشتر است بلکه همچنین تاریخ انقضای آن هم زودتر تمام می‌شود.»

بیست سال پیش، شما دستاورد اطلاعاتی داشتید وآن را برای پنج تا هفت سال بعد آماده و مرتب کردید امروز ممکن است واقعاً سخت کار کرده باشید و برای زندگی مردم ریسک و خطر ایجاد کنید و همه نوع مانور را انجام دهید. شما به چیزی رسیدید اما با سرعتی که جهانیان با آن فعالیت می‌کنند و سرعتی که با آن، فن‌آوری، تاریخ انقضای اطلاعات را تغییر می د هد.

رئيس سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل برای بیان این نکته از تلاش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد داعش حرف زد. او حضار را ترغیب کرد که گول ظاهر فعالیت داعش را نخورند. او گفت «نیروهای داعش از پیشرفته‌ترین فن‌آوری استفاده می‌کنند.» او افزود «آن کبوتر برنامه‌بر نیست آن پیشرفته‌ترین سیستم ارتباطی است و بهترین رمزگذاری روی آن صورت گرفته است. آن باعث ایجاد تغییر می‌شود.»

او گفت، فرهنگ سازمانی سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل طوری است که سربازان و افسران دون‌پایه هم می‌تواند تأثیر زیادی بر کارها بکنند. او گفت: «ما با وضعیت دشواری روبه‌رو هستیم که آیا عملیات خاص را در مکان خاصی انجام دهیم یا نه. کار افسران به تصمیم گیری رئيس ستاد کمک می‌کند و ما نیاز به تصمیمگیری داریم که آیا کاری را انجام بدهیم یا نه.»

هالوی از موقعیت ارتش در مقابل انتقادات اخیر درباره مبلغ بودجه دفاعی دفاع کرد. وی گفت «این فضای امروز کشور است اما مقام‌ها فکر می‌کنند این فضا چندان مثبت نیست.»

او گفت: «تصور می‌کنم این کار مخاطره‌آمیز باشد و تا حدودی به دلیل کمبود بودجه است. مقام‌ها گفتند که گاهی اوقات بیگانگان در خیابان جلوی آنها را می‌گیرند و می‌گویند که ما نتیجه مشکلات اقتصادی اسرائیل هستیم. من باید محتاط باشم. اینکه بهترین مردم به طور کلی در امنیت و به طور خاص در فضای اطلاعاتی درگیر هستند، خوب است.»

هالوی گفته که حتی از حذف خدمت نظام وظیفه سربازی اجباری نگران است.

او گفت:«‌این آرامش کاملاً به قوی بودن ما بستگی دارد و ترس من این است که این ارتش مردمی از بین برود و در نتیجه نیروی دفاع اسرائیل از پذیرش تمام جوانان در صفوف خود سرباز زند و از حضور مردم عالی بهره نبرد.»

«اگر ما این ارتش مردمی را تغییر دهیم، در دو یا سه سال نخست این سکون باعث پیشروی ما می‌شود، اما پس از آن کل سیستم دفاعی به نقطه‌ای حساس خواهد رسید که امنیت کشور به خطرخواهد افتاد.»
انتهای متن/

سه شنبه, 12 آبان 1394 ساعت 15:31

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید