با راه اندازی رادیو خلافت
تلاش گسترده داعش برای جایگزین با طالبان در افغانستان

داعش پخش برنامه‌ رادیویی "صدای خلافت" در افغانستان را آغاز کرده است. هدف برنامه‌های این رادیو جذب افراد به این گروه است.

به گزارش دیده بان، داعش در شرق افغانستان یک برنامه‌ رادیویی با عنوان "صدای خلافت" به زبان پشتو راه‌اندازی کرده که روزانه ۹۰ دقیقه پخش می‌شود. پخش مصاحبه‌ها٬ اطلاعیه‌ها یا سروده‌هایی در وصف اقدامات گروه دولت اسلامی، از برنامه‌های این رادیو هستند.

رویترز در این باره نوشت٬ داعش قصد دارد از این روش برای جذب نیرو و تقویت پایگاه خود در افغانستان و جایگزینی خود با طالبان در این کشور بهره گیرد.

مقامات افغانستان به صورت فزاینده‌ای نسبت به پخش این برنامه رادیویی نگران هستند. آن‌ها نگران جذب جوانان به ایده‌های افراط‌گرایانه‌ داعش هستند. آن‌ها نگران‌اند که برنامه رادیویی داعش بتواند از احساس سرخوردگی افغان‌ها در شرایط نامساعد اقتصادی فعلی بهره‌جویی کند.

احمد علی حضرت٬ رئیس شورای ولایتی ننگرهار٬ به رویترز گفت: «بیش‌تر مردم ما بی‌کار هستند و این رادیو بسیاری از مردم را برای پیوستن به داعش تشویق خواهد کرد.» صدای رادیوی داعش در ننگرهار شنیده می‌شود. نیروهای داعش کنترل مناطقی از استان ننگرهار را که پیش از این در کنترل طالبان بوده است به دست آورده است.

به گفته احمد علی حضرت "حالا داعش تنها هفت کیلومتر خارج از شهر جلال‌آباد است و اگر دولت سریع واکنش نشان ندهد٬ داعش پخش برنامه رادیویی خود را گسترش خواهد داد و حتی از کابل نیز نیرو خواهد گرفت."

مقامات ننگرهار می‌گویند تا کنون از مسدود کردن این برنامه رادیویی که جای پخش‌کننده آن مدام تغییر می‌کند ناتوان مانده‌اند. پخش‌کنندگان برنامه مدام از جایی به جای دیگری می‌روند و این موضوع مسدود کردن برنامه را مشکل کرده است.
انتهای متن/

سه شنبه, 01 دی 1394 ساعت 13:23

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید