آماری از درصد مناطق آزاد شده از دست داعش

یک موسسه رصد درگیری و جنگ اعلام کرد گروه تروریستی داعش در سال 2015 حدود 14 درصد از مناطق تحت کنترل خود را از دست داده است.

به گزارش دیده بان، پایگاه خبری بیزنس اینسایدر نوشت، موسسه آی‌اچ‌اس تخمین زده است که داعش 14 درصد از مناطق تحت کنترل خود را از ژانویۀ سال جاری میلادی از دست داده که برخی از آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بودند.

بر اساس این گزارش، شهر مرزی تل‌ابیض سوریه که شهر رقه، مقر اصلی داعش را به ترکیه متصل می‌کرد از جمله مناطق استراتژیکی است که داعش در سال 2015 از دست داده است.

داعش همچنین کنترل بزرگراهی که رقه را به موصل، بزرگ‌ترین شهر تحت کنترل این گروه در عراق متصل می‌کند، از دست داد.

گزارش آی‌اچ‌اس می‌افزاید، در پی عملیات نیروهای عراقی، داعش شهر تکریت و پالایشگاه نفت بیجی را نیز در این کشور از دست داده است.

بر اساس این گزارش، اگر چه داعش بخش قابل توجهی از قلمرو خود را از دست داده اما این گروه همچنان دستاوردهای قابل توجهی نیز داشته است.

داعش در سال 2015 موفق شد شهر رمادی عراق و شهر پالمیرای سوریه را در «حملاتی تقریبا همزمان» در ماه مه تصرف کند. این پیروزی داعش اما در پی پیشروی‌های مبارزان کُرد و تحمیل هزینۀ زیاد بر داعش در شمال سوریه حاصل شد.

داعش کمتر از این مناطق محافظت می‌کرد و نیروهای خود را در رمادی و پالمیرا مستقر و متمرکز کرده بود.

کلومب استرک، تحلیلگر ارشد امور خاورمیانه در موسسۀ آی‌اچ‌اس می‌گوید این نشان می‌دهد که داعش بسیار درگیر است و همچنین حفظ مناطق کردنشین نسبت به تصرف مناطق به طور سنتی سنی‌نشین مانند رمادی برای داعش از اهمیت کمتری برخوردار است.

بر اساس این گزارش، گروه تروریستی داعش در سال جاری میلادی همچنان در قلمرو تحت کنترل خود به جنایاتی شنیع ادامه داده است.

این گروه تروریستی که تهدیدی بزرگ برای جهان محسوب می‌شود همچنین به حملات پیچیده و استخدام هزاران افراط گرا در سراسر جهان ادامه می‌دهد.
انتهای متن/

سه شنبه, 01 دی 1394 ساعت 12:58

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید