تشکیک در ادعای آمریکا درباره سرکرده القاعده

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد تأیید مرگ سرکرده القاعده در افغانستان از طریق بصری انجام شده و برای آن تأیید از طریق آزمایش DNA وجود ندارد

به گزارش دیده بان، یک مقام ارشد آمریکایی روز گذشته اعلام کرد که واشنگتن برای کشته شدن «ایمن الظواهری»، سرکرده گروهک تروریستی القاعده در حمله پهپادی آمریکا در افغانستان، تأییدیه از طریق آزمایش DNA ندارد.

«جان کربی»، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: آمریکا «تأییدیه بصری» دارد که الظواهری کشته شده است.

جان کربی در ادامه گفت: «تأییدیه DNA نداریم و این نوع تأییدیه را به دست هم نخواهیم آورد. کاملاً صادقانه باید بگویم با استناد به منابع و روش‌های متعدد، به آن تأییدیه نیاز هم نداریم.»

اظهارات جان کربی به تردیدهای پیشین درباره ادعای آمریکا در خصوص مرگ سرکرده القاعده در افغانستان اضافه خواهد کرد. ساعاتی قبل‌تر، وبگاه شبکه خبری فرانس‌۲۴ هم از تردید شهروندان افغانستانی درباره کشته شدن الظواهری خبر داده بود.

«فهیم شاه» یکی از شهروندان افغانستانی گفت: «ما از گذشته تاکنون چنین تبلیغاتی را تجربه کرده ایم و آن‌ها وقعیت نداشتند.در واقع، من فکر نمی‌کنم او اینجا کشته شده باشد.»

قبل‌تر از آن، «ناجح ابراهیم» یکی از موسسان «الجماعة الإسلامیة» (جماعت اسلامی) مصر و کارشناس امور گروه‌های اسلامی ادعای آمریکا را زیر سوال برده بود.

وی در گفت‌وگو با وبگاه مصری «القاهره ۲۴»، تصریح کرد که اخبار مشابهی در خصوص مرگ ایمن الظواهری از چهار سال پیش و بیش از یک بار در رسانه‌های غربی منتشر شده است. الظواهری حداقل ۷۰ سال سن دارد و وضعیت سلامتی وی پایدار نیست و اگر فوت شود، کاملا طبیعی است.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبه ۱۱ مرداد (۲ آگوست) مدعی شد ایمن الظواهری در حمله پهپادی آمریکا در افغانستان کشته شده است.

بایدن درباره روند ردیابی الظواهری ادعا کرده بود: «جامعه اطلاعاتی ما در اوایل سال جاری الظواهری را شناسایی کرد، او به مرکز شهر کابل در افغانستان نقل مکان کرده بود. من اجازه انجام یک حمله دقیق برای حذف او از میدان نبرد را صادر کردم.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

چهارشنبه, 12 مرداد 1401 ساعت 10:18

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید