تجهیز تروریست ها در سوریه به سلاح شیمیایی

سرویس اطلاعات خارجی روسیه از اقدام آمریکا در مجهز کردن تروریست های داعش در سوریه به راکت‌های حاوی مواد شیمیایی و سمی خبر داد

به گزارش دیده بان، سرویس طلاعات خارجی روسیه فاش کرد که واشنگتن در حال آماده سازی یک توطئه در سوریه از طریق استفاده از مواد شیمیایی سمی برای مختل کردن روند عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و سوریه است.

سرویس اطلاعات خارجی روسیه در این باره گزارش داد: واشنگتن درصدد استفاده از مواد سمی در استان ادلب سوریه توسط تروریست های دو گروه موسوم به «حراس الدین» و «حزب اسلامی ترکستانی» است.

برپایه این گزارش، اطلاعات حاکی از آن است که آمریکایی‌ها عناصر داعش را به راکت های مجهز به کلاهک حاوی مواد شیمیایی و سمی در جنوب سوریه مجهز کرده‌اند.

آمریکا که از روند بهبودی روابط دمشق و کشورهای عربی خشمگین است، به نظر می‌رسد که با این اقدام درصدد تدارک انجام حملات شیمیایی در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان تروریستی است تا دولت سوریه را متهم به انجام این حملات کرده و روند ازسرگیری روابط میان سوریه و اعراب را تحت الشعاع قرار دهد.

وزرای خارجه کشورهای عربی ۱۷ ردیبهشت ماه (هفتم ماه مه) در نشست فوق العاده خود با بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب موافقت کردند. «جمال رشدی» سخنگوی رسمی دبیرکل اتحادیه عرب گفت که اتحادیه عرب تصمیم گرفت سوریه را به کرسی خود در اتحادیه عرب بازگرداند.

شورای اتحادیه کشورهای عربی در بیانیه پایانی خود از سرگیری مشارکت هیات‌های دولت سوریه در جلسات این اتحادیه پس از گذشت ۱۲ سال از تعلیق عضویت دمشق را تایید و اعلام کرد: تصمیم گرفته شد که شرکت هیات‌های دولت جمهوری عربی سوریه در جلسات شورای اتحادیه عرب و همه سازمان‌ها و موسسات وابسته به آن از سر گرفته شود و این تصمیم از ۷ می اجرایی است.

پس از این اقدام تارنمای آمریکایی بلومبرگ نوشت: تصمیم اتحادیه عرب در نادیده گرفتن ملاحظات واشنگتن و بازگرداندن سوریه به این اتحادیه، نشان دهنده کاهش نفوذ آمریکا در منطقه است.

بلومبرگ افزود: متتحدان آمریکا تمایل زیادی دارند تا مسیر سیاسی خود را شکل دهند و روابط راهبردی قوی با مخالفان واشنگتن ایجاد کنند. وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن می‌داند که شرکایش به دنبال تماس مستقیم با رئیس‌جمهوری سوریه برای اعمال فشار بیشتر جهت حل بحران این کشور هستند.

بلومبرگ اضافه کرد: آنچه اتفاق افتاد ( بازگشت سوریه به اتحادیه عرب) ممکن است یک پیروزی برای ایران و روسیه باشد که از «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه حمایت نظامی کرده‌اند اما این کشور برای ترمیم روابط دیپلماتیک به کمک منطقه‌ای نیاز دارد که در نهایت به بازسازی خود کمک کند که در اثر جنگ از هم پاشیده شده و میلیون‌ها نفر آواره در پی داشته است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:ایرنا
انتهای متن/

سه شنبه, 13 تیر 1402 ساعت 14:05

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید