گذر آمریکا از راهبرد شکست خورده «فشار حداکثری»

وزیر خارجه آمریکا به شکست سیاست «فشار حداکثری» اذعان کرد

به گزارش دیده بان، «آنتونی بلینکن» وزیر امورخارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه بی بی سی درباره اظهارات رئیس جمهور کشورش در اجلاس امنیتی مونیخ مبنی بر بازگشت واشنگتن به مذاکرات 1+5 گفت که آمریکا و متحدان اروپایی اش بار دیگر درخصوص ایران هم سو شده‌اند.

وی ادامه داد: آمریکا به طور شفاف مشخص کرده است که اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود ذیل توافق هسته ای بازگردد، آمریکا نیز همان کار را انجام خواهد داد.

بلینکن خاطر نشان کرد: سپس آمریکا با سایر کشورها برای مواجهه با دیگر مسائل مرتبط با ایران، شامل نفوذ این کشور در منطقه و موشک های بالستیک آن همکاری خواهد کرد.

وزیر امورخارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پس گرفتن ادعای آمریکا در رابطه با مکانیسم ماشه در شورای امنیت سازمان ملل و عقب‌نشینی واشنگتن در برابر تهران گفت که رویکرد قبلی شسکت خورده است.

بلینکن تصریح کرد: ما در چهار سال گذشته با اجرای رویکردی موسوم به "فشار حداکثری" روبرو بودیم که نه تنها نتیجه نداد که موجب شد مسائل بدتر شود و ایران را به تهیه مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر کرد. آنها که (در زمان برجام) یک سال با چنین وضعیتی فاصله داشتند، اکنون بنا بر گزارش‌های موجود، تنها چند ماه با آن فاصله دارند.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو از موافقت واشنگتن با دعوت سه کشور اروپایی عضو برجام برای برگزاری یک جلسه غیررسمی با حضور ایران خبر داد و گفت آمریکا بر سر ایران با سه متحد اروپایی خود (بریتانیا، آلمان و فرانسه) کاملا همسو است و بنا دارد پس از احیای توافق هسته‌ای با کمک اروپا به دیگر موارد اختلاف میان تهران و واشنگتن بپردازد.

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:ایسنا
انتهای متن/

یکشنبه, 03 اسفند 1399 ساعت 11:42

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید