خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

پنهان‌کاری آمریکا در مورد قتل خاشقچی

اعتراض گزارشگر سازمان ملل به آمریکا برای پنهان‌کاری در مورد بن سلمان

گزارشگر سازمان ملل با اعتراض به روند پیگیری قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی گفت «سکوت» یک گزینه محسوب نمی‌شود و باید «عمل» کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه بی‌بی‌سی، اگنس کالامارد نویسنده گزارش سازمال ملل در مورد دست داشتن مقامات سعودی در قتل خاشقچی، روز سه‌شنبه در کنفرانسی در لندن درحالی که نامزد خاشقچی در کنارش ایستاده بود از دولت آمریکا خواست اطلاعاتی که درخصوص این قتل به‌دست آورده را از حالت محرمانه خارج کند.

او همچنین از دولت آمریکا خواست به‌وسیله تحقیقات قانون مدنی یا بررسی «اف‌بی‌آی» ماجرای این قتل را آشکار کند.

کالامارد گفت در گزارش ۱۰۱ صفحه‌ای که به سازمان ملل تحویل داده، شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد «محمد بن‌سلمان» و چند مقام بلند پایه سعودی، شخصاً مسئول قتل خاشقچی بودند.

وی از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل درخواست کرد تحقیقات بین‌المللی جنایی را درخصوص این قتل ترتیب دهد و اروپا را به قصور در دموکراسی به‌خاطر عدم توجه به خواسته عمومی مبنی بر رسیدگی به این قتل متهم کرد.

«خدیجه چنگیز» نامزد خاشقچی نیز از کشورهای اروپایی خواست گزارش کالامارد را بیشتر جدی بگیرند. او گفت: «بسیار خطرناک است طوری رفتار کنیم که انگار اتفاقی نیفتاده است»

همچنین کالامارد روز سه‌شنبه در مقاله‌ای در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت، ریاض آزادی بیان را نقض کرد، روابط کنسولی را مورد تهدید قرار داد و با منافع جامعه بین‌الملل درگیر شد.

وی افزود: «این بسیار ناراحت کننده است که تا کنون پاسخ بین المللی مؤثری به‌صورت قانونی، سیاسی یا دیپلماتیک شاهد نبوده‌ایم».

کالامارد رفتار گرم برخی رهبران جهان نظیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با بن‌سلمان در نشست گروه ۲۰ مورد انتقاد قرار داد و گفت: «بازگشت به کسب‌وکارهای مطابق معمول، به عربستان و دیگر کشورها این پیام را منتقل می‌کند که نقض شرم‌آور حقوق بشر قابل مدارا است»

خاشقچی که از ستون نویسان واشنگتن پست و منتقد حکومت آل‌سعود بود، در تاریخ دهم مهر (دوم اکتبر) سال گذشته، برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما هیچ زمانی از آن خارج نشد.

بعد از گزارش «نیویورک تایمز» مبنی بر به قتل رسیدن و سپس تکه تکه شدن جسد خاشقچی برای انتقال راحت‌تر به بیرون از ساختمان کنسولگری ، روزنامه «دیلی صاباح» ترکیه نیز با انتشار نام و تصویر ۱۵ سعودی مشکوک به دست داشتن در پرونده خاشقچی، جزئیاتی جدید و تکان‌دهنده از این ماجرا نقل کرد.

کالامارد ۲۹ خرداد ماه نیز درباره گزارش خود گفت: «(فایل‌های) ضبط‌ شده مربوط به قتل خاشقچی را مقامات ترکیه به من دادند و پس از آنکه به آنها گوش کردم صحبت‌هایی با طرف‌های مختلف داشتم تا ادله موجود را به یکدیگر ارتباط دهم. نیاز به تحقیقات بیشتری هست،‌ سوال‌هایی درباره مسئولیت‌ شخصیت‌های عالیرتبه در سعودی از جمله محمد بن ‌سلمان (در پرونده قتل خاشقچی) وجود دارد که ممکن است تحقیقات عمیق‌تر، آن را روشن کند»

نامزد خاشقچی، پنجم تیر ماه در یک نشست خبری در ژنو در پاسخ به سوالی در ارتباط به نقش سوئیس در خصوص تحریم عربستان گفت که «من مطمئن هستم سازمان ملل و سوئیس این اقدام را احتمالا انجام می‌دهند، هر چند این مساله به سوئیس مستقیما ارتباط پیدا نمی کند، اما خاشقچی در داخل یک سفارت کشته شده و سوئیس ممکن است در اعمال تحریم‌ها علیه عربستان اقدام کند».
انتهای متن/

شنبه, 22 تیر 1398 ساعت 10:46

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید