خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

واکنش های اهل سنت و مقامات کشور های مختلف به حادثه تروریستی زاهدان

مقامات کشور های مختلف و اهل سنت حادثه تروریستی زاهدان را محکوم کردند

در حمله‌ای انتحاری که با استفاده از یک دستگاه خودرو مملو از مواد منفجره در مجاورت اتوبوس حامل یکی از یگان‌های قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه صورت پذیرفت، 27 نفر از حافظین مرزهای میهن اسلامی شهید و تعدادی نیز زخمی شدند.

در واکنش به این حمله تروریستی که گروهک تروریستی جیش‌العدل با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود مسئولیت این حمله را به‌عهده گرفت، تنی چند از مقامات و شخصیت‌‌های سیاسی کشورهای مختلف این اقدام را محکوم کردند.

واکنش اتحادیه اروپا به حادثه تروریستی زاهدان

سخنگوی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به حادثه تروریستی روز گذشته زاهدان نوشت: هیچگونه توجیهی برای چنین اقدامات تروریستی ظالمانه وجود ندارد. اتحادیه اروپا به مردم ایران و خانواده بازماندگان قربانیان این حادثه تسلیت می‌گوید و آرزو می‌کند مجروحان این حادثه هرچه سریع‌تر بهبودی خود را به دست آورند.

چین حمله تروریستی زاهدان را محکوم کرد

خانم "هوا چون یینگ"، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری امروز خود حمله تروریستی سیستان و بلوچستان را محکوم و با بازماندگان، دولت و ملت ایران ابراز همدردی کرد.

ترکیه حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان ایران را محکوم کرد

وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای حمله شب گذشته به اتوبوس حامل نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در استان سیستان و بلوچستان این کشور را که به شهادت شمار بسیاری انجامید به‌شدت محکوم کرد.

در این بیانیه ضمن ابراز تأسف و تأثر از وقوع حمله تروریستی مذکور آمده است: این حمله تروریستی خائنانه را به‌شدت محکوم و از خداوند متعال برای قربانیان آن طلب رحمت و مغفرت کرده و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل داریم.

تسلیت امیر کویت به رئیس جمهور بابت حادثه تروریستی زاهدان

شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت با ارسال پیامی به حسن روحانی رئیس جمهور ایران اقدام تروریستی روز گذشته علیه اتوبوس حامل نیروهای سپاه پاسداران در استان سیستان و بلوچستان که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از افراد بی دفاع شد را محکوم کرد و این حادثه تروریستی را تسلیت گفت. وی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حادثه،برای کشته شدگان رحمت و آمرزش و برای مجروحان شفای عاجل مسألت نمود. همچنین شیخ نواف الاحمد الصباح ولیعهد و شیخ جابر المبارک الصباح نخست وزیر کویت نیز هر یک با ارسال پیام هایی مشابه به رئیس جمهور ایران این حادثه را تسلیت گفتند.

جبهه مردمی فلسطین حمله تروریستی تکفیری در سیستان و بلوچستان را محکوم کرد

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین با محکوم کردن این حمله تروریستی، به رهبری، دولت، ملت، ارتش و خانواده‌های شهدا تسلیت گفت و برای مجروحان شفای عاجل آرزو کرد.

این جبهه در بیانیه خود آورده است: رد پای دولت آمریکا، رژیم صهیونیستی و دستگاه‌های اطلاعاتی‌اش در این حادثه جنایتکارانه به چشم می‌خورد، همچنانکه زمان و مکان انجام این حمله، مقدماتی برای آن چیزی است که در نشست توطئه ‌آمیز ورشو آماده می‌شود، که هدف قرار دادن ایران و محور مقاومت از جمله تحمیل دیدگاه‌هایی با هدف حذف مسئله فلسطین را در دستور کار خود قرار داده است.

واکنش سفیر ترکیه

دریا اورس سفیر ترکیه در ایران نیز با محکومیت عملیات تروریستی در سیستان و بلوچستان نوشت: تروریسم جهانی که منطقه ما را غرق در خون و اشک کرده، بار دیگر چهره زشت و کریه خود را به نشان داد. عملیات تروریستی در ایران را به شدت محکوم می‌کنیم، برای دولت و ملت دوست و برادرمان ایران سلامتی، کسانیکه جان خود را از دست دادن رحمت الهی و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت دارم.

پاکستان حمله تروریستی زاهدان را محکوم کرد

محمد فیصل سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در حساب توئیتری خود و در واکنش به حمله تروریستی به اتوبوس حامل نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مدافعان مرزهای کشور بودند نوشت: از شنیدم خبر حمله انتحاری به اتوبوس نیروهای سپاه پاسداران در نزدیکی زاهدان و جان باختن بسیاری از آنها شوکه شده و متاسف شدم. همدردی عمیق خود را با خانواده‌های مصیبت‌زده در این حمله تروریستی شوم اعلام می‌کنم. پاکستان به شدت اعمال تروریستی را محکوم می‌کند.

واکنش لهستان به حمله تروریستی زاهدان

حساب کاربری وزارت خارجه لهستان در توئیتر خود نوشت:‌ لهستان تروریسم را در هر شکلی محکوم می‌کند. واکنش به حمله تروریستی در جاده خاش ــ زاهدان نمی‌تواند متفاوت باشد، «نه» به خشونت.

احزاب یمنی حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان را محکوم کردند

رهبری تشکل "احزاب مشترک" یمن در واکنش به حمله تروریستی به اتوبوس کارکنان سپاه پاسداران ایران در استان سیستان و بلوچستان، بر همبستگی کامل دوباره خود با دولت و ملت ایران تأکید کرد.

رهبری تشکل احزاب مشترک یمن همچنین به خانواده شهدای این جنایت تروریستی تسلیت گفت و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت کرد.

حکیم حمله تروریستی زاهدان را محکوم کرد

در پی حادثه تروریستی در جنوب شرق ایران، "سیدعمار حکیم"، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی و رهبر جریان حکمت ملی عراق، طی پیامی این فاجعه را تسلیت گفت و با خانواده داغداران اعلام همدردی کرد.

حکیم در این پیام تاکید کرد: با تأسف و اندوه فراوان از انفجار تروریستی در شهر زاهدان که جان افراد بیگناه را گرفت باخبر شدیم. ضمن محکومیت شدید این حمله تروریستی، با رهبر معظم انقلاب اسلامی، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران و همچنین خانواده‌های داغدار این حادثه اعلام همبستگی می‌کنیم.

حزب‌الله لبنان: آمریکا و اسرائیل پشت انفجار تروریستی سیستان‌وبلوچستان قرار دارند

حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن انفجار تروریستی علیه نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان سیستان و بلوچستان، آمریکا و اسرائیل و همپیمانان منطقه‌ای آنها را پشت این انفجار دانست.

حزب‌الله در این بیانیه که چهارشنبه‌شب به‌وقت محلی منتشر شد، آمریکا و اسرائیل و همپیمانان منطقه‌ای آنها را متهم به ایجاد و حمایت از باندهای تکفیری و تروریستی کرد.

در این بیانیه آمده است: این گروه‌های جنایتکار که از حضور گسترده ملت ایران در راهپیمایی چهلمین سالگرد انقلاب ترسیده‌اند، به‌دنبال رساندن پیامی آغشته به خون بودند که بیانگر تصویر واقعی از تروریسم سازمان‌یافته که در صدر آن دولت آمریکا قرار دارد و کشورهای جهان را تشویق به این کار می‌کند، است.

حزب‌الله به همزمانی این انفجار و نشست ضدایرانی در ورشو به‌رهبری آمریکا اشاره کرد و آن را همنوازی دولت آمریکا و گروه‌های قاتل و جنایتکار برای بی‌ثباتی و ناامن کردن جمهوری اسلامی دانست.

در این بیانیه تأکید شده که این جنایت‌ها ملت ایران را تضعیف نمی‌کند بلکه قدرت و انگیزه آنها را بر ادامه مسیر پیشرفت و شکوفایی بیشتر می‌کند.

تسلیت وزارت خارجه به خانواده شهدای حادثه تروریستی استان سیستان و بلوچستان

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تأسف و انزجار عمیق از حادثه تروریستی عصر امروز در استان سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت و جراحت تعدادی از هموطنان شده است، با خانواده شهدا و مجروحان این حادثه تلخ ابراز همدردی کرد.

قاسمی ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی یکی از گروهکهای تروریستی که مسئولیت آن را به‌عهده گرفته است اظهار داشت: توسل این گروهک تروریستی که مورد حمایت نظامی، مالی و فکری برخی کشورهای منطقه نیز قرار دارد، به این‌گونه جنایات غیرانسانی عزم دولت و ملت ایران را در ادامه راه مقابله با تروریسم در منطقه مصمم‌تر از گذشته خواهد کرد و قطعاً فرزندان جان‌برکف نظامی و اطلاعاتی ملت ایران انتقام خون شهدای این حادثه را خواهند گرفت.

عراقچی: طراحان و حامیان حمله تروریستی زاهدان اکنون در ورشو نشسته‌اند

سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نیز در توئیتی نوشت: حمله تروریستی در زاهدان چهره عریان تروریسم است، و شاهدی دیگر بر اینکه ایران خود قربانی تروریسم می‌باشد. طراحان و حامیان آن هم اکنون در کنفرانس ورشو نشسته‌اند تا مثلا با تروریسم در خاورمیانه مبارزه کنند! آیا جرات دارند همانجا تعهد دهند که حمایت از تروریسم را متوقف خواهند کرد؟

واکنش سفارت هند در تهران به حمله تروریستی زاهدان

سفارت هند در تهران نیز با انتشار بیانیه‌ای حمله تروریستی شب گذشته به اتوبوس حامل نیروهای سپاه پاسداران در نزدیکی زاهدان را محکوم کرد.

سفارت هند همچنین خواستار مجازات عاملان این حمله تروریستی شده و با دولت، ملت و بازماندگان جان باختگان این حادثه تروریستی ابراز همدردی کرده و آرزومند است مجروحان آن هر چه سریع‌تر بهبود یابند.

واکنش سفیر سوئد

هلنا سنگلند سفیر سوئد در تهران هم به حمله تروریستی زاهدان در حساب کاربری خود در توئیتر واکنش نشان داد.

واکنش انگلیس به حمله تروریستی

آلیستر بورت معاون وزیر خارجه انگلیس هم در توئیتر خود با ابراز ناراحتی از اخبار درباره حمله تروریستی زاهدان نوشت:‌ تروریسم در هرجایی غیرقابل قبول بوده و باید محکوم شود.

ابراز همدردی سفیر اتریش با خانواده‌های جان‌باختگان حادثه زاهدان

استفان اسکولز سفیر اتریش در تهران هم در توئیتر نوشت: 27 نفر در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان جان باختند. هرگونه اقدام تروریستی باید محکوم شود. اتریش به خانواده‌های جان باختگان این حادثه تسلیت گفته و برای مجروحان آن بهترین‌ها را آرزو می‌کند.

محکومیت جمعی از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان در پی حادثه تروریستی زاهدان

جمعی از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردنحادثه تروریستی شب گذشته محور زاهدان خاش اعلام کردند: بدون شک این اقدام بی‌پاسخ نخواهد ماند و ملت ایران با وحدت اسلامی و تبعیت از مقام معظم رهبری پاسخ دندان‌شکنی به عاملان این حمله ناجوانمردانه و جنایت‌کارانه خواهد داد.

مولوی بلال مقدسیان امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان گفت:حضور باشکوه و گسترده اهل سنت و شیعه در راهپیمایی ۲۲ بهمن استکبار جهانی را عصبانی کرد.

تروریست‌ها عاملین دنیای استکبار و به خصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند و دشمنان تحمل شادی مردم را ندارند و درصدد این هستند که به نظام اسلامی ما ضربه بزنند.

این اقدام تروریستی که انتقام کور دنیای استکبار از ملت ایران بود، از طرف همه اهل سنت محکوم است.

تروریست‌ها و اربابان آمریکایی و صهیونیستی آنان هیچ جایگاهی نزد مردم بلوچ نداشته و ندارند.

این جای تامل فراوان دارد که این حمله تروریستی در هنگام برگزاری نشست ورشو لهستان رخ داد.

از مسئولان قضایی و امنیتی تقاضا داریم با عاملان و حامیان این حادثه تروریستی برخورد قاطع کنند.

هدف دشمن ضربه زدن به نظام و نشانه گرفتن وحدت مردم است

مولوی مرادزهی؛ مدرس دارالعلوم مسجد مکی زاهدان هم گفت: هدف دشمن ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی و نشانه گرفتن وحدت مردم است، دشمنان بدانند با انجام چنین اقدامات ددمنشانه‌ای انسجام مردم بیش از پیش خواهد شد.

همزمانی نشست ورشو با حمله تروریستی نشان از برنامه ریزی استکبار در این حادثه دارد.

دشمنان در گام اول انقلاب دست به ترور زدند و اکنون هم که انقلاب در گام دوم خود قرار دارد اقدام به ترور کرده اند.

این اقدامات خللی در اهداف نظام و انقلاب وارد نمی‌کند چرا که مشکلات بزرگتر و حوادث پیشین را جمهوری اسلامی با موفقیت پشت سرگذاشته است.

استکبار جهانی در پی ایجاد اختلاف و دو دستگی در بین مردم است که باید به آنان گفت: هیچ گاه در اجرای نقشه شوم خود محقق نمی‌شوید.

حضور منسجم مردم شیعه و سنی در راهپیمایی ۲۲ بهمن دشمن را خشمگین کرد

مولوی بدری؛ مدرس حوزه علمیه دارالعلوم مسجد مکی زاهدان ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی جاده خاش-زاهدان اظهار کرد: این حادثه همه مردم و کسانی که کوچکترین وجدان و انسانیتی داشتند را متاثر کرد.

حضور منسجم شیعه و سنی در راهپیمایی ۲۲ بهمن دشمن را خشمگین کرد و آن‌ها از مردم انتقام گرفتند؛ این چنین اقداماتی نشان از احمق بودن دشمن و دیوانگی آنان دارد.

همزمانی حمله تروریستی در سیستان وبلوچستان با نشست ورشو در لهستان گویای آن است که این‌ها همه از قبل برنامه ریزی شده است.

شهادت فرزندان ایران، ملت را بیدار‌تر و منسجم‌تر می‌کند

اینکه دشمنان و گروهک‌های تروریستی در میدان نبرد حاضر نشده و به طور ناجوانمردانه با انتحاری اقدام به شهادت عده‌ای از مردم بیگناه می‌کنند مزبوحانه و بزدلانه است.

رسانه‌هایی مثل بی بی سی و صدای آمریکا این اقدامات را تروریستی عنوان نمی‌کنند، چون هدف همه آن‌ها یکی است و در یک مسیر گام برمی دارند.

هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی رشد ملت ایران را بگیرد

امام‌جمعه اهل‌سنت سرباز در واکنش به جنایت تروریستی علیه اتوبوس رزمندگان سپاه گفت: دشمنان ملت بیدار ایران، چون می‌دانند انقلاب شکوهمند اسلامی در چهل سالگی به بلوغ و تکامل رسیده، تلاش جهت عقده‌گشایی و نمایان‌کردن کینه خود را دوچندان کرده‌اند.

مولوی عنایت‌الله رسولی‌زاده افزود: دشمنان ایران با تکیه بر این خیال پوچ که انقلاب اسلامی ایران پیر شده و پویایی خود را از دست داده همه توان خود را به کار گرفتند تا حضور مردم در جشن چهل سالگی نظام کمرنگ شود، اما در حیرت ماندند که حضور مردمی در راهپیمایی جشن ۴۰ سالگی انقلابشان پررنگ‌تر از همیشه شد.

امام جمعه اهل‌سنت سرباز ادامه داد: همین حضور کم‌نظیر موجب شد دشمن متوجه شود شتاب انقلاب اسلامی در مسیر رو به پیشرفتی که هواره در حال پیمودن است، بیشتر شده و خشم آنان را رقم زد و در پی آن دست به طراحی عملیات جنایتکارانه محور خاش-زاهدان زدند.

این افعال و کردار از نظر ما محکوم است

مولوی محمد طیب ملازهی امام جمعه مسجد جامع نور و مدیر مدرسه علوم دینی شمس العلوم ایرانشهر با صدور پیامی حادثه تروریستی حمله به اتوبوس حامل نیرو‌های سپاه را محکوم کردند.

متن پیام به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
«إنا لله وإنا إلیه راجعون»

حادثه انفجار تروریستی اتوبوس حامل ماموران امنیتی سپاه پاسداران که سبب شهادت و مجروح شدن جمعی از مرزبانان و حافظین
امنیت شد شد، رخ داد؛ این افعال و کردار از نظر ما محکوم است وما هرگز این کار‌ها را تائید نکرده و نخواهیم کرد.

بار‌ها نیز با صدای بلند و رسا اعلام کرده و بار دیگر اعلام می‌کنیم که مملکت و کشور ما به اینکه اشخاصی به عنوان تعرض و ناامنی برای ما سبب خیر و خوبی شوند، نیاز ندارد و هیچ یک از مردم ما راضی به انجام چنین کار‌هایی نیستند و از نظر مردم ما تمام این کار‌ها محکوم است. دنیا نیز بداند مردم استان با هیچ بیگانه‌ای علیه این مرز و بوم همراهی نکرده و همراهی نخواهند کرد و علیه این آب و خاک و وطن و مردم خود ما حرکتی که باعث ضرر شود انجام نخواهند داد.

درپایان نیز از بارگاه باری تعالی برای مجروحان این حادثه تأسف بار سلامت و عافیت عاجل و کامل، برای شهدا غفران و بلندی درجات و برای خانواده ایشان اجر جزیل و صبرجمیل خواستارم.
انتهای متن/

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 14:50

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید