خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

واکنش سران کشور های مختلف به حمله تروریستی نیوزلند

پیام هم دردی با بازماندگان حادثه تروریستی از سوی رئیس جمهوری های کشور های مختلف

براساس بیانیه منتشر شده از سوی مرکز مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در واکنش به حملات تروریستی به مساجد در نیوزیلند اظهار داشت: حمله به غیرنظامیانی که برای دعا خواندن جمع شده‌اند، مشمئز کننده بوده و شوک بزرگی وارد کرد.

طبق این بیانیه، پوتین در ارتباط با حملات تروریستی فوق به جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند پیام تسلیت ارسال کرده است.

رئیس جمهور روسیه در این پیام ابراز امیدواری کرده عاملان و تمامی کسانی که در این جنایت دست دارند، مجازات شوند.

پوتین همچنین ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حمله، برای مجروحان نیز آرزوی شفا کرد.

گفتنی است دست‌کم 49 نمازگزار در پی حمله تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

اتحادیه اروپا حملات تروریستی در نیوزلند را محکوم کرد

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد.

موگرینی در این بیانه ضمن عرض تسلیت به خانواده قربانیان این حمله اظهار داشت: حمله به عبادتگاه حمله به تمام بشریت است.

وی در ادامه بیانیه تصریح کرد: اتحادیه اروپا با نیوزلند اعلام همبستگی می کند. در این روزهای دشوارآماده همکاری در تمام زمینه ها به ویژه مبارزه با تروریسم هستیم.

دونالد تاسک رئیس شورای اروپا نیز در توئیتر خود نوشت: حمله خائنانه در کرایست‌چرچ هیچ گاه به رویکرد مسالمت آمیز نیوزلند آسیب وارد نخواهد کرد.

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا نیز اظهار داشت: نطق انسان در برابر تصاویر حملات تروریستی در نیوزلند کور می شود. نژادپرستی، نفرت ودیوانگی، نمازگزاران در مسجد را هدف قرار داد.

گفتنی است، در حملات تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند، دست‌کم 49 نمازگزار حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

ناتو حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود نوشت: "حملات تروریستی وحشتناک به مساجد در شهر کرایست چرچ نیوزلند را به شدت محکوم می کنم".

استولتنبرگ در این پیام ضمن همدردی با خویشاوندان قربانیان این حملات، اظهار داشت: "ناتو برای حفاظت از ارزش‌های مشترک و جوامع باز در کنار نیوزلند به عنوان دوست و شریک‌ما قرار دارد".

گفتنی است، براساس آخرین آمار دست‌کم 49 نمازگزار در حمله مسلحانه تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

پیام رئیس جمهور تاجیکستان

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در پی وقوع حمله تروریستی در دو مسجد در نیوزیلند به جاسیندا آردرن، نخست وزیر این کشور پیام تسلیت ارسال کرد.

در پیام رئیس جمهور تاجیکستان آمده است:

«با کمال اندوه و نفرت بی اندازه از خبر حمله تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزلند که موجب جان‌باختن 49 نفر و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر از شهروندان گردید، باخبر شدم.

این حادثه فاجعه‌بار بار دیگر چهره واقعی تروریسم را نشان داد و ثابت کرد که تروریسم به دین، ملت و قوم خاصی مرتبط نیست و ادامه مبارزه دسته جمعی علیه این تهدید جهانی ضروری است.

با اظهار تعزیه و تسلیت به مردم کشور دوست نیوزیلند و ابراز همدردی اینجانب با نزدیکان و خویشاوندان قربانیان، خواهان شفای کامل مجروح شدگان هستیم.»

سران کشورهای آذربایجان، ژاپن، قزاقستان، افغانستان و بسیاری از کشورهای دیگر

حملات تروریستی امروز به دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزیلند را که منجر به کشته شدن دستگم 49 تن شد، محکوم کردند.

الهام علی‌اُف، رئیس جمهور آذربایجان با انتشار پیامی در صفحه اینترنتی خود ضمن تسلیت این حادثه تروریستی اظهار داشت: از این اقدام تروریستی وحشیانه بسیار متاثر شدیم. قویا از تلاش های جامعه بین المللی علیه همه نوع تروریسم در جهان حمایت می کنیم.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز در یک پیام اینترنتی با تسلیت این حادثه، آن را شدیدا محکوم کرد. در پیام وی آمده است:

حمله تروریستی منفور امروز را شدیدا محکوم می‌کنیم. از طرف دولت و مردم ژاپن برای خانواده‌های جانباختگان تسلیت گفته و با آنان همدردی می کنیم. مردم نیوزیلند از پس این دوره سخت برخواهند آمد. تروریسم را با هر دلیلی که داشته باشد نمی پذیریم.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز با انتشار بیانیه ای در این باره اظهار داشت: تروریست ها نشان دادند که معتقد به هیچ دینی و عقیده‌ای نبوده و دشمن انسانیت هستند.

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان نیز با انتشار پیامی این حمله تروریستی را محکوم کرد.

در پیام وی همچنین آمده است: ما هرگونه اقدام تروریستی و افراطی‌گرایانه را که تهدیدی علیه صلح و امنیت جهانی است به شدت محکوم می کنیم.

کشورهای اردن، قطر، مصر و عربستان سعودی نیز با انتشار پیام های مشابهی حمله تروریستی امروز در نیوزیلند را محکوم کردند.

گفتنی است، در حملات تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزیلند حین اقامه نماز جمعه، 49 نمازگزار جان خود را از دست داده و ده ها تن دیگر زخمی شدند.
مقامات کشورهای جمهوری قبرس تُرک شمالی، ازبکستان، سومالی، سوئد، آرژانتین، کاستاریکا، پاناما، برزیل، ونزوئلا، چین و اتحادیه عرب نیز حمله تروریستی امروز به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند را محکوم کردند.

گفتنی است، در حملات تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند حین اقامه نماز جمعه، 49 نمازگزار جان خود را از دست داده و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

واکنش اردوغان به اظهارات عامل حمله تروریستی نیوزیلند

رئیس جمهوری ترکیه به اظهارات و بیانیه عامل حمله تروریستی به دو مسجد مسلمانان در شهر «کریستچرچ» نیوزیلند واکنش نشان داد.

رجب طیب اردوغان جمعه (۲۴ اسفند)، حمله تروریستی به نمازگزارن در نیوزیلند را به شدت محکوم کرد و گفت که عامل حمله ترورویستی بیانیه‌ای منتشر و در آن همه مسلمان‌ها، ترکیه و شخص او را تهدید کرده است.

«برنتون تارانت»، عامل حمله وحشیانه به مسجد النور شهر کریستچرچ، پیش از انجام این حمله، بیانیه‌ مفصلی منتشر کرده و در آن علیه اسلام و مسلمانان مطالبی را بیان کرده است.

وی در بیانیه ۷۳ صفحه‌ای خود، به اردوغان و ترکیه در خصوص آنچه که آن را اسکان مسلمانان در سرزمین‌های اروپا می‌خواند، هشدار داده و گفته است: «شما می‌توانید در سرزمین‌های خود واقع در شرق [تنگه] بُسفُر با آرامش زندگی کنید ولی اگر خواستید در خاک اروپا و یا هر مکانی واقع در غرب بسفر زندگی کنید، ما شما را خواهیم کشت و شما سوسک‌ها را از سرزمین‌مان اخراج خواهیم کرد»

رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به این اظهارات تارانت تأکید کرد که ما مخالف کشتن هر شخص بی‌گناه، فارغ از هرگونه نژاد، مذهب یا هر مشربی که دارد، هستیم.

این تروریست همچنین خواستار قتل «آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان و «صادق خان»، شهردار مسلمان شهر لندن شده است.

اردوغان همچنین به اظهارات اخیر پسر نخست‌وزیر رژیم اشغالگر صهیونیستی نیز اشاره کرد و گفت: «نخست‌وزیری وجود دارد که به اتهام فساد در اسرائیل محاکمه می‌شود. پسر او توییت کرده و مدعی شده است که استانبول شهر مسیحی و پایتخت [امپراتوری] بیزانس (روم شرقی) است. ای بی‌اخلاق! این شما نیستید که همه خاک فلسطین را اشغال کرده‌اید؟».

یائیر نتانیاهو پیشتر نیز در حساب توییتری خود تنها راه بازگشت آرامش به سرزمین‌های اشغالی فلسطین را اخراج همه مسلمانان از این سرزمین‌ها دانسته بود.

ترکیه اعلام کرده است که سه تن از اتباع این کشور در حمله تروریستی امروز کریستچرچ کشته شده‌اند. در جریان حمله امروز به دو مسجد در این شهر نیوزیلند به هنگام ادای فریضه نماز جمعه، ۵۰ نفر کشته شده و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

کشورهای بسیاری در جهان اسلام و اروپا و آمریکا این حمله را محکوم کرده‌اند. سازمان همکاری اسلامی که ریاست آن برعهده ترکیه است، این حادثه را شدیدا محکوم کرده و از مقام‌های نیوزیلند خواسته هرچه سریعتر در مورد این حمله تحقیق کرده و از اقلیت مسلمان مقیم این کشور حمایت‌ کنند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز این حمله ترووریستی را محکوم و با مسلمانان و خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی و همبستگی کرده است. «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای این حمله تروریستی را محکوم کرد.
انتهای متن/

یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 14:22

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید