خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

نیرو های امنیتی امارات در قتل خاشقچی دست داشتند؟

دستگیری دو نیروی امنیتی امارات درپرونده قتل خاشقچی

خبرگزاری رویترز انگلیس از بازداشت دو نیروی اطلاعاتی امارات در ترکیه به اتهام دست‌ داشتن در پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی خبر داد.

شبکه الجزیره قطر به نقل از رویترز گزارش داد که یک مقام مسئول ترکیه جمعه (۳۰ فروردین) به رویترز گفت که نیروهای امنیتی این کشور موفق شده‌اند، دو تن از نیروهای اطلاعاتی امارات عربی متحده را بازداشت کنند.

این مقام ترکیه‌ای گفته است که آنکارا تحقیقات و بازجویی‌هایی برای پی بردن به اینکه آیا یکی از این افراد در قتل خاشقچی دست داشته‌ یا نه، شروع کرده است.

دولت ترکیه این دو نیروی اطلاعاتی امارات را دوشنبه این هفته در شهر استانبول، شهری که قتل خاشقچی در آن رخ داد، بازداشت کرده است. رسانه‌های ترکیه می‌گویند این دو نیروی اطلاعاتی امارات حین وقوع قتل خاشقچی در استانبول حضور داشتند.

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی روزنامه واشنگتن‌پست دوم اکتبر سال گذشته میلادی (دهم مهر) در کنسول‌گری سعودی واقع در شهر استانبول به قتل رسید. ارزیابی‌های سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه و غرب حکایت از آن دارد که آمل قتل خاشقچی، از مقام‌های رده بالای سعودی است.

مقام‌های سعودی، در نخستین واکنش بدون ارائه هیچ مستنداتی این روایت را رد و ادعا کردند خاشقچی، ساختمان را زنده و سالم ترک کرده است. بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند. عربستان سعودی از آن به بعد روایت‌های متنوعی و متناقضی درباره نحوه قتل خاشقچی ارائه کرده است. دادستان کل سعودی در نخستین روایت مدعی شد، خاشقچی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری «فوت» کرده است اما بعدا اذعان کرد که او توسط تیمی سعودی کشته شده است. هم‌اکنون عربستان می‌گوید مشغول محاکمه چندین متهم در این پرونده است.

مقام‌های ترکیه اخیرا گفته‌اند که اگر ریاض در این پرونده قتل کارشکنی کند، آن را به مجامع بین‌المللی و دادگاه بین‌المللی خواهند کشاند. روابط ترکیه و عربستان سعودی بعد از قتل خاشقچی، دچار تنش شد.
انتهای متن/

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 12:21

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید