نقش اروپا در مافیای قاچاق مواد مخدر

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر: ۳ کشور اروپایی به تنهایی ۵۰درصد توزیع مواد مخدر در دنیا را برعهده دارند

به گزارش دیده بان، «اسکندر مومنی» دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری با اشاره به رویکردهای ستاد مبارزه با مواد مخدر،بیان داشت: مقابله هدفمند براساس شواهد علمی، انسجام در کار با آسیب شناسی،مطالعه هدفمند و ضربه زدن به بنیان اقتصادی قاچاقچیان،ایجاد ظرفیت درمان موثر و شیوه نوین درمانی از جمله این رویکردهاست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه اکنون در دنیا ۳۰۰میلیون مصرف کننده مواد مخدر مستمر وجود دارد،گفت: «۳ کشور اروپایی به تنهایی ۵۰درصد توزیع مواد مخدر را برعهده دارند.»

مومنی با اشاره به گزارش ارائه شده سازمان ملل،افزود: «مصرف مواد مخدر در بین نوجوان و جوانان روبه افزایش است.»

وی با بیان اینکه اولویت اصلی در ستاد مبارزه با مواد مخدر اقدامات پیشگیرانه است،تصریح کرد:اگر قانون مبارزه با مواد مخدر به روز و اصلاح شود ما ظرف ۳سال به صورت مشهود معتادان را ساماندهی خواهیم کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به ضربه اقتصادی ۱۲هزار میلیارد تومانی به بنیان مالی قاچاقچیان در ۱۰ماهه سال جاری یادآور شد: بیش از ۷۰درصد موضوع معتادان متجاهر در کشور ساماندهی شده و در سال آینده ۹۰ در صد معتادان ساماندهی می شوند.

مومنی با اشاره به اجرای طرح یاریگران زندگی در مدارس ،ابراز داشت:۴۰هزار مدرسه در این طرح تحت پوشش قرار گرفتند و رشد شیوع مواد مخدر در دانش آموزان متوقف شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه با یکی دوبار مصرف مواد مخدر اعتیاد ایجاد می شود،متذکر شد: اعتیاد به مواد مخدر صنعتی تقریبا بی بازگشت است.

مومنی با اشاره به اینکه قیمت مواد مخدر سنتی و صنعتی افزایش داشته است،تصریح کرد: مواد مخدر صنعتی از مواد مخدر سنتی خطرناک تر است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود : تریاک ،حشیش،شیشه و هروئین به ترتیب بیشترین مصرف را داشته اند.

وی با اشاره به افزایش ۱۰۰درصدی تولید شیشه: معتادان نیز برخلاف تبلیغات نادرست به کرونا مبتلا می شوند؛ البته با اقدامات کنترلی و جداسازی معتادان مبتلا به کرونا هنگام دستگیری ما حداقل ابتلا و فوت در اثر کرونا را دربین معتادان داشته ایم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه ۶ دهم درصد زنان نسبت به جمعیت زنان و حدود ۶درصد از کل معتادان در کشور را زنان تشکیل می دهند،افزود:میزان اعتیاد زنان در جهان ۱۰درصد است.

مومنی با اشاره به ساخت داروی گیاهی در درمان اعتیادبیان داشت:داروی گیاهی ۸۰ درصد اشتیاق به مصرف مواد مخدر را کاهش می دهد که باید سازمان غذا و دارو به اطمینان لازم نسبت به این دارو برسد و نهایی شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کاهش حجم ترانزیت مواد مخدر به ایران،گفت: ۳مرکز نگهداری معتادان متجاهر در تهران راه اندازی شده و تعداد این مراکز به ۱۴مرکز در کشور رسیده و در این خصوص بسیج،بهزیستی و نیروی انتظامی همکاری داشته اند.

مومنی از راه اندازی ۲۷مرکز جامع توانمندسازی پدران معتادان توسط بهزیستی خبر داد و افزود: در سال ۹۶،حدود ۴۶۰۰ ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر داشتیم اما اکنون این ظرفیت به ۱۵هزار نفر فقط در تهران رسیده است.

وی با اشاره به وضعیت معتادان متجاهر در کشور،گفت: سیستم کنترل و رهگیری دریافت داروی ترک اعتیاد در مراکز ترک راه اندازی شده و بعد از اینکه هر دارویی در این سامانه ثبت شود کاملا مشخص می کند که در کدام مرکز و به چه تعداد عرضه شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به راه اندازی سیستم تشخیص و شناسایی معتادان با استفاده از بیومتریک عنبیه، خاطرنشان کرد: در این سامانه میزان مراجعه معتاد به مرکز ترک مشخص خواهد شد.

مومنی از تشکیل کمیته ساماندهی فضای مجازی در خصوص توزیع مواد مخدر در این فضا خبرداد و گفت: آمریکا حتی در خصوص ارائه دارو در حوزه درمان معتادان ما را تحریم کرده است و با این موضوع نیز برخورد سیاسی می کند.

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

یکشنبه, 03 اسفند 1399 ساعت 13:09

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید