نتیجه انتخابات 50 درصدی در آمریکا
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا شد

مردم امریکا دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را به عنوان رئیس‌جمهور آتی ایالات متحده برگزیدند.

به گزارش دیده بان، ترامپ توانست با کسب 267 رای مجمع برگزینندگان رئیس‌جمهور ایالان متحده شود. هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات او، در تماس تلفنی با ترامپ شکست را پذیرفته‌است.

ترامپ پس از پیروزی در انتخابات در مقر ستاد انتخاباتی‌اش در شهر نیویورک در جمع هوادارانش گفت اکنون زمان آن فرا رسیده است که امریکا زخم‌های ناشی تفرقه را درمان کند.

وی افزود: «هر امریکایی این فرصت را خواهد یافت تا به کمال بالقوۀ خود تحقق ببخشد. مردان و زنان فراموش‌شدۀ کشور ما دیگر فراموش‌شده نخواهند بود... ما زیرساخت‎های خود را بازسازی خواهیم کرد.»

ترامپ اظهار داشت: «ما با همۀ کشورهایی که قصد همکاری با امریکا را داشته‌باشند، همراهی خواهیم کرد. ما قصد همکاری با همه را داریم. ما به دنبال همکاری هستیم نه نزاع.»

مردم ایالات‌متحدۀ امریکا سه‌شنبه عصر برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور به‌پای صندوق‌های رأی رفتند.

هیلاری کلینتون به‌عنوان نامزد حزب دموکرات در رقابتی تنگاتنگ با ترامپ متحمل شکست شد.

براساس نظام پیچیدۀ انتخابات ایالات متحده، شهروندان امریکایی مستقیماً رئیس‌جمهور و معاونش را انتخاب نکردند، بلکه در حقیقت با آراء خود، اعضای مجمع گزینندگان را که معمولاً متعهد به رأی دادن به نامزد خاصی هستند را برگزیدند.

هر کدام از 50 ایالت امریکا، یک عدد مختص به خود داشتند که نشان‌دهندۀ تعداد اعضای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) این ایالت بود. براساس قانون اساسی امریکا، تعداد اعضای این هیئت‎های انتخاباتی در هر ایالت معادل مجموع تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس نمایندگان و مجلس سنای امریکا بود.

جمع رأی الکترالِ همۀ ایالات امریکا معادل 538 رأی است و بنابراین یک نامزد برای برنده‌شدن می‌بایست 270 رأی الکترال کسب می‌کرد. یعنی نیمی از کل به علاوۀ یک.

اگرچه با آراء مردمی حتی به صورت غیرمستقیم، رئیس‌جمهور در همان مرحلۀ اول مشخص شده‌است، اما افراد انتخاب‌شده به عنوان اعضای هیئت‎های انتخاباتی نیز یک ماه بعداز برگزاری انتخابات عمومی، به صورت نمادین در کنگرۀ امریکا گرد هم جمع می‌آیند و آراء خود را برای انتخاب رئیس‌جمهور به صندوق‌ می‌اندازند.

نتایج این انتخابات نمادین به مجلس سنای کنگرۀ امریکا فرستاده می‎شود و در ششم ژانویه 2017 (17 دی 1395) قرائت می‎شوند.

درمجموع 218 میلیون و 959 هزار نفر واجد شرایط رأی‌دهی در انتخابات امریکا بودند که از این تعداد تنها 146 میلیون و 311 هزار نفر برای رأی دادن ثبت‌نام کردند.

این بدین‌ معناست که حدود 72 میلیون و 650 نفر قصد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا را نداشتند و چنانچه فرض کنیم مشارکت طبق معمول بین 60 تا 65 درصد بوده‌است، بین 120 تا 130 میلیون رأی‌دهنده، رئیس‌جمهور جدید امریکا را برگزیدند.

براساس قانون امریکا، باراک اوباما، رئیس‌جمهور فعلی امریکا، تا ظهر بیستم ژانویه 2017 (1 بهمن) – روز معارفه- رئیس‎جمهور است.

در روز معارفه که 2 ماه و نیم از انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته است، رئیس‎جمهور تازۀ امریکا و معاونش سوگند یاد کرده و وارد کاخ سفید می‎شوند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 19 آبان 1395 ساعت 11:29

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید