ناآگاهی قمارباز از قوانین بین المللی

انگلیس تهدید ترامپ علیه اماکن فرهنگی ایران را محکوم کرد.

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری تسنیم سخنگوی رسمی «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه در یک نشست خبری تأکید کرد که دولت مبتوعش از اظهارات تهدیدآمیز دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا علیه اماکن فرهنگی ایران حمایت نمی‌کند.

این مقام انگلیسی در خصوص اظهارات اخیر ترامپ به خبرنگاران گفت: «شما می‌توانید خودتان کنوانسیون‌های بین‌المللی را بخوانید. کنوانسیون لاهه برای حفظ آثار فرهنگی در هنگام بروز درگیری‌های مسلحانه، در سال 1954 به تصویب رسیده، است.»

در عین حال این مقام انگلیسی از انتقاد مستقیم از دونالد ترامپ بابت اظهاراتش خودداری و صرفاً مدعی شد که کشورش در این زمینه از آمریکا حمایت نمی‌کند.

دونالد ترامپ روز شنبه با انتشار پیامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر تهدید کرده بود که اگر ایران به تلافی ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی، شهروندان یا اهداف نظامی آمریکا در خاورمیانه را هدف قرار دهد، آمریکا به اماکن فرهنگی ایران در سطح بسیار زیاد و مهم حمله خواهد کرد.

در حالی که برخی مقامات آمریکایی سعی داشتند اظهارات ترامپ را تلطیف کنند، وی روز یکشنبه بار دیگر در جمع خبرنگاران سخنان گستاخانه خود را تکرار کرد و مدعی شد: «ایران به ما و مردم ما آسیب می‌زند و آیا ما اجازه نداریم اماکن فرهنگی آنها را هدف قرار دهیم؟»

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز به این توئیت ترامپ واکنش نشان داده و هشدار داده است که چنین حملاتی نقض آشکار قوانین بین المللی است.

دیدبان حقوق بشر نیز به اظهارات ترامپ واکنش نشان داده و هشدار داده است که اظهارات تهدیدآمیز ترامپ علیه اماکن فرهنگی ایران، در واقع تهدید به ارتکاب جنایت جنگی است.

 

هم چنین علاوه بر دولت انگلیس ، «چانگ هوا» سفیر جمهوری خلق چین در ایران در پی تهدید اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حمله به اماکن فرهنگی ایران در صفحه توئیترش با انتشار تصاویری از آثار و اماکن فرهنگی ایران، نوشت: «میراث فرهنگی جهان، متعلق به همه بشریت است.»
انتهای متن/

سه شنبه, 17 دی 1398 ساعت 11:27

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید