خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525

محاکمه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه

ارتباط خانواده کارمند کنسولگری با فتح الله گولن

با اعلام جرم علیه «نظمی مته جان‌تورک» مامور امنیت کنسولگری آمریکا در استانبول به اتهام ارتباط با گروهی که دولت ترکیه آنرا تروریستی و عامل کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ می‌داند، دادگاه‌های ترکیه تاکنون علیه سه کارمند ترکیه‌ای نمایندگی‌های دیپلماتیک آمریکا اعلام جرم کرده‌اند.

بنا بر نوشته خبرگزاری «رویترز»، دادگاهی در ترکیه علیه یک کارمند محلی کنسولگری آمریکا در استانبول، همسر و دختر او به اتهام ارتباط با گروه وابسته به «فتح‌الله گولن» اعلام جرم کرده است.

بنا بر گزارش این رسانه، تاکنون دادگاه‌های ترکیه‌ای علیه سه تن از کارمندان سه تن از کارومندان نهادهای دیپلماتیک آمریکا اعلام جرم کرده‌اند.

به گزارش رویترز، اعلام جرم علیه «نظمی مته جان‌تورک»، همسر و دختر او احتمالا سبب تشدید تنش‌ها در روابط آنکارا و واشنگتن خواهد شد.

یکی از دادستان‌های ترکیه‌ای خواستار مجازات زندان برای این سه نفر شده است. مقام‌های قضایی ترکیه می‌گویند که جان‌تورک با ده‌ها نفر از افرادی که عضو شبکه تروریستی گولن بودند، ارتباط داشت.

این کارمند کنسولگری آمریکا در استانبول، همسر و دختر او اتهام‌های وارده درباره ارتباط با جنبش گولن را نپذیرفته و آن را رد کرده‌اند.

اعلام جرم علیه کارمندان نهادهای دیپلماتیک آمریکا در ترکیه، در حالی صورت می‌گیرد که آنکارا بعد از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ بارها از واشنگتن خواسته که فتح‌الله گولن واعظ ترکیه‌ای مخالف دولت ترکیه و ساکن آمریکا را به ترکیه مسترد کند تا او در این کشور برای دست داشتن در این کودتا محاکمه شود اما آمریکایی‌ها این درخواست را رد کرده‌اند.

تنش‌ها در روابط دو کشور با تحرکات ضد ترکیه‌ای آمریکا در زمینه مخالفت با خرید سامانه پدافند موشکی «اس ۴۰۰» روسیه و تهدید واشنگتن علیه آنکارا درباره توقف فروش جنگنده‌های اف ۳۵ تشدید شده است.

از سوی دیگر اختلافات دو طرف در زمینه بحران سوریه به ویژه ارتباطات آمریکا با همپیمانان کُرد سوری که ترکیه آنها را «تروریستی» و وابسته به «پ‌‎ک‌ک» می‌داند، تشدید شده است.
انتهای متن/

یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 ساعت 12:26

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید